Jedynie prawda jest ciekawa


Kloczkowski: Lewica szuka sukcesu

15.02.2013

Rozmowa z Jackiem Kloczkowskim z OMP, o Ruchu Palikota oraz SLD.

Stefczyk.info: Jak Pan ocenia sprawę kłótni w Ruchu Palikota? Leszek Miller twierdzi, że to on namówił Wandę Nowicką, by nie odchodziła z Prezydium Sejmu, co może oznaczać, że przyczynił się do powstania konfliktu. Jak Pan ocenia to, co się dzieje wokół tej partii?

Jacek Kloczkowski: Partia Palikota zyskała kilkuprocentowe poparcie wśród wyborców. To jest jedyny powód, by jakkolwiek poważnie oceniać tę inicjatywę. Jeśli ktoś miał jakieś złudzenia dotyczące tej partii, to wszystkie je musiał stracić gdy formacja weszła do Sejmu i można było zobaczyć, kto w niej jest, jak się ta formacja zachowuje, w jaki sposób działa. To oczywiście nie powinno być zaskoczeniem, ponieważ koresponduje dobrze z liderem tej partii. Większość członków Ruchu Palikota okazało się być godnymi swojego lidera. Ta partia może jedynie uprawiać politykę w sposób mało poważny i skandalizujący. Sytuacja związana z Wandą Nowicką również nie wydaje się poważna. Jednak, ponieważ Ruch Palikota ma kilkuprocentowe poparcie, SLD czy rozpychająca się po lewej stronie Platforma chętnie wykorzystają możliwość poszerzenia swojej bazy wyborczej. Nie dziwi więc, że Leszek Miller starał się wykorzystać sytuację, by zyskać więcej dla siebie.

Między SLD a Palikotem trwa poważniejsza walka?

Coś może być na rzeczy, szczególnie od czasu, gdy widać powrót Aleksandra Kwaśniewskiego do aktywniejszego życia publicznego. Pojawiały się informacje, że Palikot jest zainteresowany jakąś formą współpracy z byłym prezydentem. To mogło sugerować, że Palikot będzie chciał z tamtej strony zagrozić SLD. To mogło być groźne dla SLD.

O Kwaśniewskim sporo mówi się w mediach. Co może się dziać za kulisami lewicy?

Tego oczywiście nie wiem, ponieważ ja za kulisami lewicy nie przebywam. Z tego, co widać, można powiedzieć, że różne ruchy odbywają się również po lewej stronie. W ostatnim czasie na lewicy widać głównie porażki i niepowodzenia. Jeśli natomiast są niepowodzenia to lewica będzie chciała chętnie odwoływać się do Kwaśniewskiego. On bowiem nie jest kojarzony z żadną klęską. Taka postać jest szczególnie potrzebna osobom taki, jak Leszek Miller. On przecież jako premier spadł w polityczny niebyt. Kwaśniewski tego nie doświadczył, więc lewica sądzi, że on jej może pomóc.

Może?

To nie jest pewne. Od lat Kwaśniewski bowiem nie bierze udziału w sposób aktywny w polityce. W tej rachubie lewica nie bierze pod uwagę, że od czasu popularności Kwaśniewskiego minęło już dużo czasu. On częściej ostatnio był bohaterem prasy kolorowej czy bohaterem doniesień związanych z finansami byłego prezydenta. Nie jest więc przesądzone, że on pomoże lewicy, by on był w stanie coś zyskać na polskiej scenie politycznej. Na pewno jednak każde środowisko powinno poważnie rozważać kontakty z byłym prezydentem. Każdy powinien się zastanawiać czy można z byłym prezydentem coś ugrać, a także uniemożliwiać konkurencji politycznej współpracę z byłym prezydentem.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook