Jedynie prawda jest ciekawa


Kloczkowski: Lewica szuka sukcesu

15.02.2013

Rozmowa z Jackiem Kloczkowskim z OMP, o Ruchu Palikota oraz SLD.

Stefczyk.info: Jak Pan ocenia sprawę kłótni w Ruchu Palikota? Leszek Miller twierdzi, że to on namówił Wandę Nowicką, by nie odchodziła z Prezydium Sejmu, co może oznaczać, że przyczynił się do powstania konfliktu. Jak Pan ocenia to, co się dzieje wokół tej partii?

Jacek Kloczkowski: Partia Palikota zyskała kilkuprocentowe poparcie wśród wyborców. To jest jedyny powód, by jakkolwiek poważnie oceniać tę inicjatywę. Jeśli ktoś miał jakieś złudzenia dotyczące tej partii, to wszystkie je musiał stracić gdy formacja weszła do Sejmu i można było zobaczyć, kto w niej jest, jak się ta formacja zachowuje, w jaki sposób działa. To oczywiście nie powinno być zaskoczeniem, ponieważ koresponduje dobrze z liderem tej partii. Większość członków Ruchu Palikota okazało się być godnymi swojego lidera. Ta partia może jedynie uprawiać politykę w sposób mało poważny i skandalizujący. Sytuacja związana z Wandą Nowicką również nie wydaje się poważna. Jednak, ponieważ Ruch Palikota ma kilkuprocentowe poparcie, SLD czy rozpychająca się po lewej stronie Platforma chętnie wykorzystają możliwość poszerzenia swojej bazy wyborczej. Nie dziwi więc, że Leszek Miller starał się wykorzystać sytuację, by zyskać więcej dla siebie.

Między SLD a Palikotem trwa poważniejsza walka?

Coś może być na rzeczy, szczególnie od czasu, gdy widać powrót Aleksandra Kwaśniewskiego do aktywniejszego życia publicznego. Pojawiały się informacje, że Palikot jest zainteresowany jakąś formą współpracy z byłym prezydentem. To mogło sugerować, że Palikot będzie chciał z tamtej strony zagrozić SLD. To mogło być groźne dla SLD.

O Kwaśniewskim sporo mówi się w mediach. Co może się dziać za kulisami lewicy?

Tego oczywiście nie wiem, ponieważ ja za kulisami lewicy nie przebywam. Z tego, co widać, można powiedzieć, że różne ruchy odbywają się również po lewej stronie. W ostatnim czasie na lewicy widać głównie porażki i niepowodzenia. Jeśli natomiast są niepowodzenia to lewica będzie chciała chętnie odwoływać się do Kwaśniewskiego. On bowiem nie jest kojarzony z żadną klęską. Taka postać jest szczególnie potrzebna osobom taki, jak Leszek Miller. On przecież jako premier spadł w polityczny niebyt. Kwaśniewski tego nie doświadczył, więc lewica sądzi, że on jej może pomóc.

Może?

To nie jest pewne. Od lat Kwaśniewski bowiem nie bierze udziału w sposób aktywny w polityce. W tej rachubie lewica nie bierze pod uwagę, że od czasu popularności Kwaśniewskiego minęło już dużo czasu. On częściej ostatnio był bohaterem prasy kolorowej czy bohaterem doniesień związanych z finansami byłego prezydenta. Nie jest więc przesądzone, że on pomoże lewicy, by on był w stanie coś zyskać na polskiej scenie politycznej. Na pewno jednak każde środowisko powinno poważnie rozważać kontakty z byłym prezydentem. Każdy powinien się zastanawiać czy można z byłym prezydentem coś ugrać, a także uniemożliwiać konkurencji politycznej współpracę z byłym prezydentem.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook