Jedynie prawda jest ciekawa


Kloczkowski: na młodych nie działa "obciachowość PiS"

06.06.2012

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w kwietniu, 22 proc. badanych poniżej 18. roku życia głosowałoby na PiS, 18 proc. na Ruch Palikota. Na PO oddałoby swój głos 12 proc. młodych respondentów, a 9 proc. na Nową Prawicę Janusza Korwin-Mikkego - wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez CBOS. O ocenę sondażu portal Stefczyk.info poprosił dr. Jacka Kloczkowskiego, wiceprezesa Ośrodka Myśli Politycznej w Krakowie.

- Wyniki te pokazują, że poparcie dla PiS wśród młodej grupy ludzi nie odzwierciedla stereotypowej opinii o tej partii, którą przedstawiano w mainstreamowych mediach jako partię ludzi głównie sędziwych i nie mającą w związku z tym przyszłości. Okazuje się jednak, i z tych badań i z badań ludzi w wieku wyborczym, ale wciąż bardzo młodych, że PiS wcale skazany na zagładę nie jest, a wręcz wypada bardzo dobrze na tle innych partii, które ze swojej natury starają się bardziej kusić młodych ludzi swoją rzekoma nowoczesnością, postępowością, młodością. Najwyraźniej aż tak dobrze się to nie sprawdza, choć nie chciałbym oczywiście przeceniać sądów 15, 16, 17-latków. Ich preferencje wyborcze mogą się jeszcze zmienić, nawet zanim wejdą w wiek głosowania. Na pewno jest to jednak podglebie, gdzie to ziarno sympatii dla poszczególnych partii może później wzejść - wyjaśnia dr Kloczkowski.

- Najwyraźniej to, że za rządów Platformy, szczególnie młodym ludziom, w Polsce źle się dzieje, bo nie mają pracy lub mają pracę nie taką jakiej by chcieli, może do wyobraźni młodych ludzi przemawiać. Oni często mają starsze rodzeństwo, znajomych, dostrzegają problemy sąsiadów, widzą jak trudno jest znaleźć pracę w okolicy, w której żyją. To też może skłaniać ich do takiego swoistego ukarania Platformy, odmówienia jej poparcia w takim sondażu - mówi.

- Widać też, że na młodych ludzi nie działają zupełnie kategorie wyjęte ze slangu młodzieżowego o owej  obciachowości PiS-u, na który nie przystoi głosować, bo to wstyd w oczach kolegów i koleżanek. Najwyraźniej tak nie jest. Być może jest w tym nawet pewna przekora, że im bardziej mówi im się, że nie wypada im tego robić, tym bardziej oni myślą, że wręcz przeciwnie: wypada i warto - podkreśla dr Kloczkowski, wskazując że niepokojący jest drugi wybór badanych.

- Znacznie niepokojące natomiast jest oczywiście to, że taki człowiek jak Palikot może się młodzieży podobać. To jest sygnał niedobry. Choć z drugiej strony, jest to nieuchronne. Żyjemy w takim świecie. Palikot pojawia się w miejscach, które ludzie w tym wieku oglądają, czyli np. w programach celebrytów telewizyjnych, którzy niestety dla tych młodych ludzi mogą być autorytetami. To też jest z pewnością naturalne źródło tego, że pytani potem na kogo oddaliby głos, wskazują właśnie na Palikota - wskazuje wiceprezes Ośrodka Myśli Politycznej.

Dr Kloczkowski odnosi się też do 3-procentowego wyniku SLD, który wypada wyjątkowo słabo, mimo że liderzy partii pojawiają się systematycznie na marszach równości i podkreślają swoje otwarcie na młodzież.
- SLD może odmładzać swój przekaz retorycznie, natomiast póki co Leszek Miller nie ma jeszcze takiej mocy sprawczej, żeby odmłodzić samego siebie, Kalisza, Oleksego czy Wenderlicha, a to są te twarze, które młodzi ludzie widzą. Abstrahując już od przeszłości SLD - ciągle jednak ta partia źle się kojarzy przez aferę Rywina i klika innych spraw - to nie są to typy charakterologiczne, które mogłyby przemawiać do młodych ludzi. Można sobie wyobrażać, że niektórzy mogliby wzbudzać zachwyt jako potencjalny dziadek czy potencjalna babcia, ale tych przyjaznych uczuć politycy SLD nie budzą z racji na swój styl zachowania - mówi, komentując także 9-procentowy wynik partii Korwin-Mikkego.

- Chyba zawsze było tak, że największą popularność zdobywał wśród ludzi młodych, do których przemawiała wizja absolutnej samodzielności. Samodzielności, którą Korwin-Mikke na różnych polach propaguje, że zależysz tylko i wyłącznie od siebie, państwo nie ma nic do ciebie. To coś naturalnego, że młodzi ludzie dają się skusić na takie wizje. To taki odruch kontestatorski, trochę jak w przypadku Palikota, tylko rzeczywiście bardziej konserwatywno-libertariańsko zorientowany. Palikotowski jest mocno lewacki, ten natomiast jest także mocno indywidualistyczny, ale jednak o innym podglebiu.

not. PiKa
[fot. PAP /A. Ciereszko]

Warto poczytać

 1. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook