Jedynie prawda jest ciekawa


Kloczkowski: Kandydatura Glińskiego ma sens

08.02.2013

Rozmowa z dr. Jackiem Kloczkowskim z OMP.

Stefczyk.info: Lada dzień PiS ma złożyć w Sejmie wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska. Politycy koalicji tłumaczą, że to akt bezsensu, ponieważ rządowa większość działa i jest stabilna. Co Pan sądzi o ruchu PiS i zgłoszeniu prof. Piotra Glińskiego na premiera?

Jacek Kloczkowski: Nie przypuszczam, by składając swój wniosek PiS zakładał, że prof. Gliński zostanie obecnie premierem. To jednak nie oznacza, że wysunięcie jego kandydatury nie ma sensu. Dzięki temu można było wyraźnie zamanifestować pozycję opozycyjną wobec rządu i postawić w trudnej sytuacji pozostałe partie opozycyjne, które wydaje się, że się nie przyłączą się do wniosku. To da argumenty PiSowi do krytyki pozostałych partii. Będzie mogła pokazywać, że partie opozycyjne mówią o odsuwaniu od władzy rządzących, ale gdy dochodzi do praktycznej możliwości sprzyjają władzy, nie biorąc udziału w przedsięwzięciu, które ma na celu zmianę rządzących. Żadna partia oczywiście nie ma interesu w tym, by sprzyjać PiSowi. Również partie niekoalicyjne raczej będą chciały zrobić PiSowi psikusa. Wszystko rozgrywa się raczej w sferze komunikatów wysyłanych do opinii publicznej. Jest i druga korzyść dla PiSu z tej sytuacji.

Jaka?

Przyciągnięcie prof. Glińskiego PiSowi się bardzo opłaca. On bowiem w opinii przeważającej części komentatorów okazał się być sympatycznym, kompetentnym człowiekiem. Pozyskanie kogoś takiego przez PiS mu zdecydowanie pomaga, a nie przeszkadza. Nawet jeśli okaże się, że Gliński nie zostanie premierem, w perspektywie długofalowej jest on dla PiSu dużym atutem. Oczywiście jeśli PiS będzie w stanie to odpowiednio wykorzystać.

Komentatorzy zastanawiają się również nad przyszłością prof. Glińskiego. Pana zdaniem jego kariera polityczna zakończy się na debacie ws. wotum nieufności?

To w dużej mierze zależy oczywiście od decyzji PiSu oraz samego prof. Glińskiego. Ja nie wiem, czy PiS ma jakiś pomysł na wykorzystanie prof. Glińskiego. Nie znam żadnych decyzji w tej sprawie. W mojej ocenie racjonalne dla partii Kaczyńskiego byłoby oczywiście wykorzystywanie profesora. Jeśli obie strony będą zainteresowane dalszą współpracą, znajdą odpowiednią formułę dla swoich działań. Jeśli nie, to zapewne prof. Gliński zakończy swoją misję na głosowaniu ws. wotum. Jednak sądzę, że będzie jeszcze wiele okazji, by on zabierał głos, by był obecny w życiu publicznym. Pojawiały się również informacje, że być może on będzie kandydatem na prezydenta z ramienia PiS. To zapewne przedwczesne, ale oczywiście jest to propozycja poważna i do rozważenia.

Rozmawiał TK
[Fot. PiS.org.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook