Jedynie prawda jest ciekawa


Kloczkowski: Kandydatura Glińskiego ma sens

08.02.2013

Rozmowa z dr. Jackiem Kloczkowskim z OMP.

Stefczyk.info: Lada dzień PiS ma złożyć w Sejmie wniosek o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska. Politycy koalicji tłumaczą, że to akt bezsensu, ponieważ rządowa większość działa i jest stabilna. Co Pan sądzi o ruchu PiS i zgłoszeniu prof. Piotra Glińskiego na premiera?

Jacek Kloczkowski: Nie przypuszczam, by składając swój wniosek PiS zakładał, że prof. Gliński zostanie obecnie premierem. To jednak nie oznacza, że wysunięcie jego kandydatury nie ma sensu. Dzięki temu można było wyraźnie zamanifestować pozycję opozycyjną wobec rządu i postawić w trudnej sytuacji pozostałe partie opozycyjne, które wydaje się, że się nie przyłączą się do wniosku. To da argumenty PiSowi do krytyki pozostałych partii. Będzie mogła pokazywać, że partie opozycyjne mówią o odsuwaniu od władzy rządzących, ale gdy dochodzi do praktycznej możliwości sprzyjają władzy, nie biorąc udziału w przedsięwzięciu, które ma na celu zmianę rządzących. Żadna partia oczywiście nie ma interesu w tym, by sprzyjać PiSowi. Również partie niekoalicyjne raczej będą chciały zrobić PiSowi psikusa. Wszystko rozgrywa się raczej w sferze komunikatów wysyłanych do opinii publicznej. Jest i druga korzyść dla PiSu z tej sytuacji.

Jaka?

Przyciągnięcie prof. Glińskiego PiSowi się bardzo opłaca. On bowiem w opinii przeważającej części komentatorów okazał się być sympatycznym, kompetentnym człowiekiem. Pozyskanie kogoś takiego przez PiS mu zdecydowanie pomaga, a nie przeszkadza. Nawet jeśli okaże się, że Gliński nie zostanie premierem, w perspektywie długofalowej jest on dla PiSu dużym atutem. Oczywiście jeśli PiS będzie w stanie to odpowiednio wykorzystać.

Komentatorzy zastanawiają się również nad przyszłością prof. Glińskiego. Pana zdaniem jego kariera polityczna zakończy się na debacie ws. wotum nieufności?

To w dużej mierze zależy oczywiście od decyzji PiSu oraz samego prof. Glińskiego. Ja nie wiem, czy PiS ma jakiś pomysł na wykorzystanie prof. Glińskiego. Nie znam żadnych decyzji w tej sprawie. W mojej ocenie racjonalne dla partii Kaczyńskiego byłoby oczywiście wykorzystywanie profesora. Jeśli obie strony będą zainteresowane dalszą współpracą, znajdą odpowiednią formułę dla swoich działań. Jeśli nie, to zapewne prof. Gliński zakończy swoją misję na głosowaniu ws. wotum. Jednak sądzę, że będzie jeszcze wiele okazji, by on zabierał głos, by był obecny w życiu publicznym. Pojawiały się również informacje, że być może on będzie kandydatem na prezydenta z ramienia PiS. To zapewne przedwczesne, ale oczywiście jest to propozycja poważna i do rozważenia.

Rozmawiał TK
[Fot. PiS.org.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook