Jedynie prawda jest ciekawa


Kloczkowski: Bariera psychologiczna złamana

24.10.2012

O sondażach poparcia politycznego oraz zmianach podejścia do partii politycznych portal Stefczyk.info rozmawia z Jackiem Kloczkowskim z OMP.

Stefczyk.info: Portal Wybory.xaa.pl publikuje kolejny sondaż poparcia politycznego. PiS prowadzi w nim o 8 pkt. procentowych nad PO. Badanie to sondaż uliczny na próbie 1500 osób. Jak Pan ocenia ten sondaż i wynik?

Jacek Kloczkowski: Pomysł pytania ludzi bezpośrednio spotykanych twarzą w twarz wydaje się bardzo ciekawy. To jest bowiem ważny sygnał, dotyczący skłonności ujawniania preferencji wyborczych. Badanie takie mówi, czy respondenci ujawniają prawdę o swoich preferencjach politycznych. Gdy PiS był na cenzurowanym i walczono z nim w mediach wiele mówiło się, że część Polaków nie przyznaje się do sprzyjania tej partii. Najwyraźniej ta sytuacja się zmienia. Wcześniej sondażowe wyniki PiSu były niedoszacowane, obecnie sytuacja zaczyna się normalizować. To jest również sygnał dla PiS. Tego nie należy jednak przeceniać, ponieważ skala przewagi jest nieznaczna. To jest kolejny sygnał, że marginalizacja PiSu już nie działa, że nie da się go przedstawiać jako coś obciachowego. Oczywiście należałoby przeprowadzić kolejne badania związane z podejściem Polaków do polityki.

Sondaż pokazuje, że PiS się umacnia, a PO słabnie.

Taką tendencję widać także w innych badaniach. Wydaje się, że ona odzwierciedla to, co dzieje się w opinii publicznej. PO rzeczywiście słabnie, ponieważ coraz więcej osób odwraca się od niej. Ludzie niezdecydowani z kolei zaczynają wskazywać na PiS. Ta partia zbiera już premię za to, że jest jedyną realną alternatywą dla Platformy. Polacy już pękli, przestali wybaczać Platformie błędy, wpadki, zaniechania czy niespełnione obietnice. Złe rządy PO nie przekładały się na poparcie polityczne. Tak obecnie się to zmieniło. Złe rządy zaczynają odbijać się na notowaniu partii Tuska. To niekoniecznie oznacza, że Polacy polubili PiS. Po prostu poziom niechęci do Platformy jest tak duży, że szukają czegoś innego. Okazuje się, że dochodzi do zmiany. Kiedyś to PO była napędzana niechęcią do PiSu. Obecnie to PiS staje się coraz silniejszy niechęcią do PO. Część ludzi głosuje przeciwko Platformie. Na tym PiS zyskuje kilka punktów.

Czy można obecnie spodziewać się, że każdy błąd rządu będzie przekładał się na poparcie dla PiS? Czy będziemy mieli już stały przepływ elektoratu w tę stronę?

Od tej pory zapewne każda wpadka rządu będzie osłabiała PO. Tak się wydaje, ponieważ przekroczona została już pewna masa krytyczna. Gdy to nastąpi, poparcie leci w dół, czasem gwałtownie. Jeśli Platforma nie zaliczy jakiejś mocnej wpadki, być może uda jej się zatrzymać tę tendencję. Jednak z punktu widzenia PiSu doszło do bardzo ważnej zmiany. Badania pokazują, że bariera psychologiczna została złamana. Sondaże pokazują, że Platforma wcale nie musi być liderem poparcia opinii publicznej. Pada również mit, podsycany przez wielu polityków i komentatorów, że PiS nie jest partią, która ma szanse wygrać wybory. To działało na Polaków. Oni uznawali, że nie ma co popierać PiSu, skoro jest skazany na porażkę. A tu się okazuje, że jest liderem poparcia politycznego. Czyli może wygrać.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook