Jedynie prawda jest ciekawa


Klijnstra: w Holandii by wrzało

04.07.2014

Polski aktor i reżyser pochodzenia holenderskiego Redbad Klijnstra w rozmowie z portalem Stefczyk.info mówi, że jest zaskoczony debatą publiczną dotyczącą afery taśmowej. Przyznaje, że wracając do Polski z zagranicznego wyjazdu spodziewał się znacznie większej burzy.

„Będąc w Holandii dowiedziałem się, co dzieje się w Polsce. Sądziłem, że będzie z tego wielka afera w Polsce. Jednak teraz, po powrocie, widzę, że nie ma specjalnych konsekwencji z tego wynikających” - mówi Klijnstra.

Pytany co mogłoby się dziać w Holandii, gdyby doszło do takiej afery, tłumaczy, że zapewne „by się mocno działo”. „Nie wykluczam, że w takiej sytuacji ludzie mogliby nawet na ulice wyjść. Na pewno doszłoby natomiast do dymisji tych, którzy mieli z tą aferą coś wspólnego. Chociażby za to, że w ogóle dali się nagrać. Do dymisji zapewne by doszło, nawet gdyby ci ludzie niczego specjalnego nie powiedzieli, gdyby nie było podejrzeń o działania niezgodne z prawem” - tłumaczy Klijnstra.

Aktor pytany, o czym świadczy fakt, że polskie społeczeństwo nie aktywizuje się w sprzeciwie wobec władz tłumaczy, że „to jest spójne z politycznymi wyborami społeczeństwa”. „Władza jest taka, jaką sobie wybraliśmy. W takim razie, jeśli nie ma protestów przy takich aferach, jeśli nie ma drastycznego spadku poparcia to zakładam, że ludzie, którzy wybierali tę władzę, uważają, że to jest normalne. To oznacza, że psychika dużej grupy Polaków jest skorumpowana, że uważają, że korupcja i załatwianie pokątnych interesów to jest sytuacja normalna” - tłumaczy Klijnstra. Dodaje, że takie widocznie jest w części polskie społeczeństwo.

Twórca przyznaje, że prawa rządzące demokracją kierują w tej sytuacji ku refleksji dotyczącej polskiego społeczeństwa. „Jeśli mamy demokrację, to władza zachowuje się tak, jak przyzwalają na to wyborcy. Skoro Polacy wybrali taką władzę, to znaczy, że oni się tak zachowują. Spójrzmy, jako społeczeństwo, na siebie” - tłumaczy Klijnstra w rozmowie ze Stefczyk.info.

Refleksje rozmówcy Stefczyk.info nie są optymistyczne. Wydaje się, że skala kryzysu w Polsce jest znacznie większa niż można było sądzić.

saż
[Fot. Blogpress.pl]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook