Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Klijnstra: w Holandii by wrzało

04.07.2014

Polski aktor i reżyser pochodzenia holenderskiego Redbad Klijnstra w rozmowie z portalem Stefczyk.info mówi, że jest zaskoczony debatą publiczną dotyczącą afery taśmowej. Przyznaje, że wracając do Polski z zagranicznego wyjazdu spodziewał się znacznie większej burzy.

„Będąc w Holandii dowiedziałem się, co dzieje się w Polsce. Sądziłem, że będzie z tego wielka afera w Polsce. Jednak teraz, po powrocie, widzę, że nie ma specjalnych konsekwencji z tego wynikających” - mówi Klijnstra.

Pytany co mogłoby się dziać w Holandii, gdyby doszło do takiej afery, tłumaczy, że zapewne „by się mocno działo”. „Nie wykluczam, że w takiej sytuacji ludzie mogliby nawet na ulice wyjść. Na pewno doszłoby natomiast do dymisji tych, którzy mieli z tą aferą coś wspólnego. Chociażby za to, że w ogóle dali się nagrać. Do dymisji zapewne by doszło, nawet gdyby ci ludzie niczego specjalnego nie powiedzieli, gdyby nie było podejrzeń o działania niezgodne z prawem” - tłumaczy Klijnstra.

Aktor pytany, o czym świadczy fakt, że polskie społeczeństwo nie aktywizuje się w sprzeciwie wobec władz tłumaczy, że „to jest spójne z politycznymi wyborami społeczeństwa”. „Władza jest taka, jaką sobie wybraliśmy. W takim razie, jeśli nie ma protestów przy takich aferach, jeśli nie ma drastycznego spadku poparcia to zakładam, że ludzie, którzy wybierali tę władzę, uważają, że to jest normalne. To oznacza, że psychika dużej grupy Polaków jest skorumpowana, że uważają, że korupcja i załatwianie pokątnych interesów to jest sytuacja normalna” - tłumaczy Klijnstra. Dodaje, że takie widocznie jest w części polskie społeczeństwo.

Twórca przyznaje, że prawa rządzące demokracją kierują w tej sytuacji ku refleksji dotyczącej polskiego społeczeństwa. „Jeśli mamy demokrację, to władza zachowuje się tak, jak przyzwalają na to wyborcy. Skoro Polacy wybrali taką władzę, to znaczy, że oni się tak zachowują. Spójrzmy, jako społeczeństwo, na siebie” - tłumaczy Klijnstra w rozmowie ze Stefczyk.info.

Refleksje rozmówcy Stefczyk.info nie są optymistyczne. Wydaje się, że skala kryzysu w Polsce jest znacznie większa niż można było sądzić.

saż
[Fot. Blogpress.pl]

Warto poczytać

 1. Stuhrok 24.10.2016

  Stuhr: Kaczyński jak Hitler

  Aktor przekonuje, że w naszym kraju panuje dyktatura.

 2. woler 24.10.2016

  Piotr Zaremba we "wSieci": "Wołyń" niepoprawny

  Polecamy esej poświęcony zamieszaniu po nowym filmie Wojciecha Smarzowskiego!

 3. lisisiew 24.10.2016

  Lisiewicz: Macierewicz ograniczył wpływ rosyjskiej agentury

  Dziennikarz "Gazety Polskiej" pisze o działaniach rosyjskich agentów w mediach.

 4. popopop 24.10.2016

  Terlikowska: Przybysz w końcu pęknie

  Małgorzata Terlikowska apeluje o modlitwę za kobietę, która dokonała aborcji.

 5. marcoashx 24.10.2016

  Król: Zastanawiam się nad zmianą płci

  "Jako kobieta mógłbym napisać takie rzeczy, które się w głowie nie mieszczą".

 6. piotrowiczSITVPINFO 24.10.2016

  Piotrowicz: Niezrozumiałe protesty kobiet

  Niezrozumiałe jest dla mnie, przeciwko czemu kobiety protestują, skoro nic się nie zmieniło. Przez 8 lat nie protestowały, a gdy rząd zapowiedział pomoc dla kobiet, które są w złej sytuacji to są protesty - twierdzi Stanisław Piotrowicz (PiS).

 7. maccc-st 24.10.2016

  Ziemkiewicz: Niech te baby ktoś pogoni

  W ciasnym przejściu, zrobi się jakiś ruch, panika i ktoś może zostać stratowany. Mam nadzieję, że siły porządkowe nie dopuszczą do tego.

 8. rzep-sat 24.10.2016

  Kuźmiuk: Ten koń już nie pociągnie protestów, czyli jeszcze raz o prezesie Rzeplińskim

  Już w połowie grudnia kończy się kadencja profesora Andrzeja Rzeplińskiego i huczne obchody 30-lecia powstania Trybunału Konstytucyjnego miały być okazją do pokazania sukcesów tego organu pod jego światłym kierownictwem.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook