Jedynie prawda jest ciekawa


Klijnstra: Polakom należy się rzetelne śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej

29.03.2016

"Rodzinom ofiar i Polakom się to należy, przecież ci ludzie zginęli na służbie!” - mówi w rozmowie z Onet.pl Redbad Klijnstra o potrzebie rzetelnego śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej.

Aktor, który gra w filmie reżyserowanym przez Antoniego Krazuego „Smoleńsk” opowiada o problemach z jakimi trzeba było się mierzyć podczas produkcji. Przyznaje, że mimo trudności reżyser doprowadził projekt do końca. „Za to go szanuję” - zaznacza.

Klijnstra jest zdziwiony tym, jak wielu artystów przeszło do porządku dziennego po katastrofie smoleńskiej.

„Wielu artystów tłumaczy się, że ten temat został porwany przez politykę. No i co z tego? Można by uchwycić perspektywę choćby jednej rodziny, której ojciec jest BOR-owcem, ginie w tej katastrofie i jak to zmienia życie tej rodziny. To właśnie jest to unikalne spojrzenie dla świata artystycznego, że możemy pokazać pewne zdarzenia w sposób metafizyczny, społeczny, egzystencjalny, co mogłoby się przyczynić do tego, że ten temat nas złączy jako naród, bo to, co nas dzieli zostało już odmienione przez wszystkie przypadki. Nie możemy wciąż tkwić w tym bagnie, siedzieć w politycznych okopach. Artyści mają możliwość podstawiania lustra i mogą je podstawić wszystkim, pod warunkiem, że będzie krystalicznie czyste. Krzywe zwierciadła zostawmy politykom.”

Zaznacza też, że wciąż jest dużo niejasności ws. katastrofy smoleńskiej. Jego zdaniem zabrakło rzetelnego śledztwa.

W każdym normalnym kraju hipoteza zamachu po katastrofie, w której ginie prezydent jest oczywistą, jakie się bierze pod uwagę »z urzędu«. Nie chodzi o to, żeby hipotezę zamachu na siłę udowadniać, ale nie rozumiem, dlaczego bano się użyć tego słowa w kontekście prezydenta jako jedną z możliwych” - dodaje.

Nie widzi jednak możliwości wyjaśnienia katastrofy, dopóki do Polski nie wróci wrak tupolewa. Ale też nie uważa, by było coś niewłaściwego w rozpoczęciu śledztwa od nowa.

„Nawet jeśli to pierwsze śledztwo było zrobione rzetelnie, to dlaczego nie zrobić go jeszcze raz? I jeszcze raz. Rodzinom ofiar i Polakom się to należy, przecież ci ludzie zginęli na służbie!” - podkreśla aktor.

lap/Onet.pl

[fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook