Jedynie prawda jest ciekawa


Klientelizm polityczny urósł do niebywałych rozmiarów

11.09.2012

Jak to możliwe, że prominentny działacz rządzącej partii zostaje skazany za rozdawanie znajomym unijnych dotacji i nadal w najlepsze pełni swoje stanowiska? Czy w Polsce taka sytuacja to już norma? Na nasze pytania odpowiada europoseł Janusz Wojciechowski, były prezes NIK i dawny lider PSL.

Stefczyk.info: Leszek Grala, szef PSL na Dolnym Śląsku i zarazem prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej, został skazany przez sąd na dwa lata więzienia za ustawianie konkursów na unijne dotacje. I nic się dalej z tą sprawą nie dzieje. Czy to pana nie dziwi?

Jestem zdziwiony, że w ogóle doszło do takiego wyroku. To chyba jeden z pierwszych w Polsce przypadków, że ktoś odpowiedział w końcu za to, że te dotacje są dzielone w sposób wołający o pomstę do nieba. Ale to jest niestety w Polsce zjawisko powszechne. Różnego rodzaju dotacje unijne, z funduszu ochrony środowiska, czy inne uznaniowe środki, będące  w szczególności w dyspozycji samorządu województwa, dzielone są w sposób niemal całkowicie dowolny. Klientelizm polityczny urósł przez to w Polsce do niebywałych rozmiarów. Trzeba dobrze trzymać z władzą, to wtedy się coś dostanie, a jeżeli się ktoś naraża to nie dostanie nic.

Kiedyś byłem świadkiem kiedy wójt, zresztą bardzo dobry, witał marszałka województwa. Wręcz bił mu hołdy, pokłony, w rękę by go pocałował najchętniej. To była taka laudacja. Ale ponieważ się płaszczy to dostaje pieniądze. Jeżeli nie robiłby tego, miałby problemy. Klientelizm w Polsce jest objawem i zarazem źródłem ogromnej patologii.

Grala, jako prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej, w ramach unijnego projekt ”Mój szef, to ja” osobiście wskazywał osoby, które miały otrzymywać dotacje. Okazało się, że na 31 osób, które otrzymały dotację, 25 to znajomi, albo rodzina prezesa Grali i jego dwóch współpracowników.

Czyli rozdawał jak swoje. Jeśli takie były okoliczności, to każdy może kwestionować wyrok i się odwoływać, ale jakaś reakcja powinna być. Jeśli w dalszym ciągu pełni funkcję prezesa wojewódzkich struktur dużej partii rządzącej, to jest to sytuacja bardzo zła.
 
Czy w  PSL tego typu zjawiska są tak powszechne, uznawane niemal za normę, że przechodzi się nad nimi do porządku dziennego i nie widzi się konieczności jakiejkolwiek reakcji?

Nie ograniczałbym tego tylko do PSL. W Platformie Obywatelskiej nie jest inaczej. W PSL-u może to być bardziej nasilone, bo PSL jest mocno osadzone w samorządach, ma tam wielu ludzi. I w tym klientelizmie  uczestniczy od dłuższego czasu.
 
Prezes Grala zapowiedział, że nie zamierza rezygnować ze swoich stanowisk i funkcji, bo będzie się odwoływał od wyroku. Norma?

Nie dziwi mnie to o tyle, że tego rodzaju praktyki są dosyć powszechne. Nawet w sensie koleżeńsko-towarzyskim takie zachowanie nie jest potępiane. To są niestety utrwalone nawyki, które przyjęły szerokie rozmiary. Niebezpieczne zjawisko, dość akceptowane w świecie politycznym.

JKUB

[fot. LeszekGrala.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook