Jedynie prawda jest ciekawa


Klata uderza w Powstanie. "Militarne mózgi"

08.10.2014

Jan Klata, znany bojownik o zmiany mentalnościowe Polaków, wciąż na posterunku. W Tygodniku Powszechnym lansowany w salonie artysta tłumaczy, co sądzić o Powstaniu Warszawskim.

Na początek reżyser przywołuje czytelnikom obraz 1 sierpnia. „Rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego obchodzi się z należną pompą . Wyją syreny, zamieramy na ulicach dla uczczenia heroizmu mieszkańców stolicy, przemawiają politycy, brzmią werble. I pięknie, i zacnie” - pisze Klata. Następnie wskazuje, że równie ważne jest, by Polacy pamiętali o rocznicy upadku Powstania Warszawskiego.

„Myślenie o końcu Powstania przywraca sprawiedliwszą, choć znacznie bardziej ponurą perspektywę hekatomby sprzed siedemdziesięciu lat. Kieruje namysł następnych generacji Polaków na odpowiedzialność przywódców Państwa Podziemnego i Armii Krajowej za wcielenie w życie słów Okulickiego” - pisze Klata i cytuje słowa Okulickiego, który miał mówić, że wystarczy, by dowódcy mieli odwagę wydać rozkaz, a tysiące warszawiaków rzuci się na Niemców.

Klata ciągnie dalej swój wywód: „z ok. 20 tys. powstańców, „znienacka” ruszających do boju na dobrze przygotowanych, uzbrojonych po zęby niemieckich żołnierzy, tylko 3,5 tys. miało cokolwiek, co strzela (głównie pistolety). (…) W ciągu całego Powstania Niemcy stracili 1,5 tys. zabitych, przy polskich stratach 200 tys. Relacja 1:130 jest masakryczna i absolutnie kompromituje nasze wyższe władze nasze wyższe dowództwo, obnażając żenujące błędy i skrajną nieodpowiedzialność” - snuje swoją narrację Klata. Niestety nie zauważa, że tak wielka liczba zamordowanych mieszkańców Warszawy wynika ze zbrodniczej decyzji Niemców, by mordować masowo cywilnych mieszkańców miasta. W ramach samej rzezi Woli zabito 70 tys. niewinnych osób. Jednak dla Klaty również bestialstwo niemieckich decydentów obarcza dowódców Powstania.

Cel tekstu Klaty zdaje się być jasny, świadczy o tym choćby fakt, że dowódców Powstania nazywa on „militarnymi mózgami”. „Po kilkunastu godzinach od rozpoczęci walk wiadomo było, że będzie klęska. Następne 63 czy 65 dni to już beznadziejne dorzynanie bohaterskiego miasta. Bilans dowódczej inwencji naszego trustu militarnych mózgów jest jedną wielką kompromitacją. Nie udało się zdobyć ani jednego mostu, stacji kolejowej, lotniska koszar” - tłumaczy Klata.

Swój tekst Klata kolejnym cytatem z Okulickiego. Poprzedza go taki wstęp: „rocznicowo oddajmy głos głównemu sprawcy masakry”. Dla skandalisty udającego reżysera polski zasłużony generał jest głównym sprawcą masakry z 1944 roku.

Wydaje się, że intencje Klaty są niegodziwe. Wszelkimi sposobami chce on pokazać, że najgorsze rzeczy w czasie Powstania Warszawskiego robili ci, którzy chcieli walczyć o wolną Polskę.

Taka identyfikacja skandalisty z Krakowa nie zaskakuje...

ez
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook