Jedynie prawda jest ciekawa


Kłamstwo w centrum uwagi

11.12.2011

Wokół okoliczności wprowadzenia stanu wojennego w III RP zbudowano jedno z najsilniejszych kłamstw. Polacy wciąż uznają, że groziła nam sowiecka interwencja w 1981 roku, a Wojciech Jaruzelski podjął tragiczną decyzję broniąc nas przed najazdem Armii Czerwonej. W krzewieniu kłamstwa o wydarzeniach sprzed 30 lat aktywnie biorą udział media, część polityków, historyków, a przede wszystkim autorzy zbrodniczych decyzji, z Jaruzelskim na czele. Wszyscy ci ludzie jak mantrę powtarzają, że stan wojenny był mniejszym złem i, choć tragiczny, musiał zostać wprowadzony.

Stanowisko Jaruzelskiego i jemu podobnych komunistycznych aparatczyków nie dziwi. To oni w końcu mają na sumieniu zbrodnie z PRLu, oni mają na sumieniu życie i zdrowie setek ludzi, którzy zginęli lub stracili zdrowie w czasie komuny. Oni będą więc powtarzać swoją wersję wydarzeń, by uniknąć odpowiedzialności za swoje decyzje. Oni, jak dziś Jaruzelski, będą powtarzać kłamstwa na temat okoliczności podjęcia decyzji o stanie wojennym oraz jej rzeczywistych motywacji. Jednak PRLowscy decydenci nie byliby w stanie nic zrobić, PRLowskie kłamstwo dawno by nie działało, gdyby w III RP nie otoczono Jaruzelskiego, Kiszczaka i im podobnych nimbem ojców założycieli III RP, tragicznych bohaterów, którzy wprzęgnięci w zły system dali świadectwo swojego patriotyzmu, gdy obronili godność i polskie społeczeństwo. Dziś w tę retorykę włączają się niestety coraz częściej ludzie z opozycyjną przeszłością, jak Michnik, Wałęsa, czy Komorowski, który zaprosił Jaruzelskiego jako eksperta ds. rosyjskich do Pałacu Prezydenckiego i wzywał do wybaczenia mu win.

Zaangażowanie wielu środowisk w ochronę czci Jaruzelskiego itp. jest włączeniem się w kampanię kłamstwa i oszukiwania polskiego narodu, kontynuację PRLowskich tradycji z czasów propagandy Urbana. Bowiem nikt, kto zajmował się stanem wojennym, kto czytał dokumenty na ten temat, nie może mieć wątpliwości: stan wojenny został podjęty w imię obrony interesów Moskwy i establishmentu rządzącego PRLem, z Jaruzelskim na czele. Jak wynika z notatki gen. Anoszkina, adiutanta szefa wojsk Układu Warszawskiego, w grudniu 1981 roku interwencja wojsk ZSRS w Polsce była niemożliwa. Wiedział to również Jaruzelski, który – jak wynika z dokumentów sowieckich – błagał wręcz bezskutecznie Moskwę, by przysłała mu na pomoc rosyjską armię do tłumienia „Solidarności”. I można by uznać, że sowieckie dokumenty są niewiarygodne, że są kłamstwem, gdyby nie fakt, że wiele innych materiałów potwierdza ten obraz. W dokumentach STASI np. znajduje się notatka, w której służby PRL informują swoich NRDowskich kolegów, że w Polsce prowadzone są przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego. Notatka datowana jest na listopad 1981 roku. Dokumentów, podkreślających, że komuniści planowali stan wojenny od dawna, jest więcej. Każdy kraj bloku wschodniego o takich przygotowaniach był informowany.

Jeśli fakty przeczą teorii, tym gorzej dla faktów – to znane powiedzenie dobrze pasuje do poziomu wiedzy i debaty o stanie wojennym w Polsce. Niestety w imię politycznych korzyści, jakie zapewniono komunistycznemu establishmentowi w III RP, w Polsce zrezygnowano z prawdy o komunistycznych zbrodniach oraz skandalicznych decyzjach dyktatorów z Warszawy. Oni zakorzenieni w PRL, przesiedli się do foteli demokratów i budowniczych wolnej, demokratycznej Polski. To dlatego do dziś Wojciech Jaruzelski może i ma czelność powtarzać swoje kłamstwa i szerzyć komunistyczny fałsz za pośrednictwem usłużnych mediów, które bezrefleksyjnie propagują jego wersję wydarzeń. Wersję, której przeczy wszystko, ale która jest zgodna z interesami wpływowych grup w Polsce.

Stanisław Żaryn
[fot. posiedzenie RBN/Prezydent.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook