Jedynie prawda jest ciekawa


Kłamstwo redaktora Sierakowskiego w „Loży prasowej”. Bezczelny atak na „Solidarność”!

27.08.2017

W programie „Loża Prasowa” w TVN24 redaktor Sławomir Sierakowski odniósł się do próby zorganizowania obchodów porozumień sierpniowych na Placu Solidarności przez Komitet Obrony Demokracji w Gdańsku. Zdaniem lewicowego komentatora, współpracownika i publicysty Wirtualnej Polski, Solidarność nie planowała uroczystości rocznicowych w Gdańsku, a zorganizowała swoje obchody dopiero wówczas, kiedy pomyślał o tym KOD. Niestety, redaktor Sierakowski skłamał. Działacze NSZZ „Solidarność” od początku planowali obchody podpisania porozumień sierpniowych na gdańskim Placu Solidarności, o czym pisaliśmy w serwisie Stefczyk.info już 16 sierpnia.

Redaktor Sierakowski mówił, że Solidarność nie planowała obchodów na Placu Solidarności w Gdańsku i tylko KOD miał taki plan. - Solidarność poszła tam tylko po to, żeby zablokować legalną demonstrację – mówił lewicowy publicysta WP.PL.  

Nie jest to prawdą. Już 16 sierpnia pisaliśmy, że obchody porozumień sierpniowych – jak się wówczas wydawało - niezależnie od uroczystości KOD, będzie w Gdańsku organizować NSZZ. - Gdańska "Solidarność" swoje uroczystości rozpocznie od mszy świętej, aby po nabożeństwie - przejść pod bramę numer 2. w stoczni – pisaliśmy wówczas.

- Mamy nadzieję, że uroczystość przebiegnie godnie i nikt nie będzie organizował tam żadnych happeningów, bo Plac Solidarności nie jest żadnym Hyde Parkiem - mówił w rozmowie z nami Wojciech Książek, członek zarządu NSZZ "Solidarność" regionu gdańskiego. - Gdańska "Solidarność" spotyka się w tym miejscu od 37 lat, a nawet dłużej, bo spotykaliśmy się tu wcześniej, by upamiętnić ofiary wydarzeń grudniowych - wspominał Książek mówiąc o planowanych uroczystościach.

Cała sytuacja skończyła się bardzo ostrym konfliktem pomiędzy działaczami KOD-u i przedstawicielami „Solidarności”. Ostatecznie, aby uniknąć eskalacji tego sporu podczas obchodów 37. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, do akcji wkroczył Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, który nie zgodził się na demonstrację KOD-u tego dnia. Korzystając ze swoich uprawnień przyznał „Solidarności” zgodę na organizację rocznych na 3 lata. W rezultacie tej decyzji KOD odwołał swój wiec.

Pomysł KOD-u na organizowanie uroczystości rocznicowych niektórzy działacze „Solidarności” zgodnie nazwali prowokacją. W takim duchu wydarzenie komentował na Twitterze Krzysztof Wyszkowski, legendarny działacz opozycji w PRL. W rozmowie z nami nie ukrywał swojego oburzenia i przyznawał, że trudno jest pojąć skąd wziął się pomysł KOD-u. W podobnym duchu wypowiadał się również Piotr Duda, szef krajowej "Solidarności", który zaproszenie Radomira Szumełdy, byłego działacza Platformy Obywatelskiej i aktywisty LGBT, aktualnie szefa KOD-u na Pomorzu, nazwał na antenie jednej z telewizji „bezczelną prowokacją”.

ac / fot. screen z tvn24

Warto poczytać

 1. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 2. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 3. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 4. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

 5. 1270komorkajajowaq 12.02.2018

  Oto nowy wspaniały świat – Będą hodować ludzi w próbówkach? Pierwsze próby miały już miejsce!

  Eugenika wkracza w nowy etap. Sztaby naukowców na całym świecie pracują nad stworzeniem „nowego człowieka”

 6. 1270michnik01 08.02.2018

  Takich słów Adama Michnika o Holokauście nikt się nie spodziewał! Czy je jeszcze pamięta? Trafna diagnoza redaktora „Wyborczej”

  Nie jest winą Polaków, że na polskiej ziemi był Holokaust - mówił Adam Michnik

 7. 1270niemcyikacapy 06.02.2018

  Wina ofiar

  Burza wokół ustawy o IPN po raz kolejny wywołała we mnie refleksję dotyczącą traktowania dziejów własnego kraju zarówno przez zwykłych Polaków, jak i tak zwanych luminarzy nauki czy też, pożal się Boże, elity polityczne.

CS152fotMIni

Czas Stefczyka 152/2018

PDF (5,75 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook