Jedynie prawda jest ciekawa


Kilka uwag o zdziczeniu medialnym dni ostatnich

13.07.2012

Są chwile gdy ludzie powinni milczeć. Po prostu nic nie mówić, bo nie wypada. A jednak – mówią.

I tak Jan Dworak, szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, były opozycjonista, któremu Kościół dał kiedyś, w trudnym czasie komunizmu Jaruzelskiego chleb i godność, nie znajduje dziś miejsca na katolicką telewizję. Zamiast tego proponuje narodowi discopolo i podobne. A kiedy jest proszony o interwencję w sprawie zaatakowanej przez polityka dziennikarki uchyla się i wywodzi, że ona poglądy ma antyrządowe więc interweniować nie będzie. Niedobrze się człowiekowi robi.

Wojciech Maziarski, który na lewo i prawo, z wyraźną niezdolnością do zrozumienia słów, których używa, rzuca zarzuty o nazizm, teraz w sposób kompromitujący dla dziennikarza czy jakiegokolwiek innego uczestnika debaty publicznej przekręca całkowicie tak sens jak i treść komentarza publicysty portalu wPolityce.pl. Potem znęca się nad tak zgrillowanym tekstem. Powinien przeprosić i zamilknąć. Ale nie – tekst nadal jest eksponowany, a Maziarski pewnie szykuje kolejny. Niedobrze się człowiekowi robi.

Maziarski w swojej metodzie nie jest bardzo daleki od Krzysztofa Rutkowskiego, który zbiwszy karierę na śmierci małej dziewczynki i braku serca pewnej matki, po zamulaniu śledztwa i rozkręceniu autopromocji na tej podstawie, nie ma wstydu by komentować postawienie przez prokuraturę matce małej zarzutu zabicia niemowlaka. Dalej nadaje, tym razem dedukując jak matka to dziecko zapewne zabiła. Szczegółowo. Niedobrze się człowiekowi robi.

Jednak grzebanie się w ohydztwie to dziś norma. Redaktor Szalony Tomasz uznał, że można anonimowymi cytatami obrzygiwać przeszłość i życie rodziców pewnego polityka. Tata nie żyje, mama ciężko chora, brat polityka zginął w Smoleńsku. Nie ma kto i jak się bronić przed takim zwyrodnieniem. Ale hiena drukuje i się podnieca. Koncern niemiecki zadowolony, w końcu nakazał skandal za każdą cenę. Tak się dziś robi media w krajach postkolonialnych. To nie Berlin, gdzie takie rzeczy by nie przeszły.
W tym wypadku powiedzieć, że robi się niedobrze to za mało. Tu trzeba szybko wziąć prysznic, bo obcowanie z tymi wytworami nawet przez chwilę, nawet z obowiązku zawodowego, równoznacznie jest z byciem obrzyganym.
A każdy z wymienionych siedzi teraz i pieści kolejny tekst o etyce dziennikarskiej. Bo oni mają taki cykl – raz opluwają, za chwilę pouczają. Naprzemiennie. I tylko Krzysztof Rutkowski zajęty jest czymś innym – on pewnie naucza jak być dobrym detektywem.

Michał Karnowski
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook