Jedynie prawda jest ciekawa


Kik: Kryzys rządu? To tylko zawirowanie

28.03.2017

„Zmniejszyć linię tarć, ilość działań rządu, które prowadzą do konfliktowania społeczeństwa. Skupić się na priorytetach. Priorytety, a nie szeroki front” – wyliczył w programie „RZECZoPOLITYCE” niezbędne działania dla rządzących prof. Kazimierz Kik, politolog, nauczyciel akademicki, publicysta.

„Zapewne każdy rząd, po mniej więcej roku sprawowania władzy, przechodzi kryzys. Albo wzlot albo upadek. W przypadku tego rządu myślę, że mamy do czynienia z pewnymi zawirowaniami” - powiedział Kik. 

Zdaniem politologa, rząd PiS odczuwa w tym momencie pierwsze zderzenie szerokiego programu reform z rzeczywistością. W jego ocenie albo dojdzie do skorygowania konfliktogennych źródeł tego stanu rzeczy, bądź przerodzi się to w pogłębiające konflikty „politykowanie”. 

Politolog ocenił także aktywność w sferze dyplomacji ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego. 

„Wydaje mi się, że przez jego działania przebija się raczej frustracja niż koncepcja. (…) To nie jest polityka pana Waszczykowskiego. To jakaś polityka, która nie jest ani proeuropejska, trudno ją też nazwać propolską. To jakaś mieszanka, z jednej strony frustracji, a z drugiej zamieszania, dokąd zmierzamy” – mówił Kik. 

W jego ocenie minister Waszczykowski nie realizuje własnej polityki, lecz jako „polityk wynajęty”, działa w imieniu swojego ugrupowania. Jak podkreślił Kik, czynnikiem nadrzędnym o kierunku formacji rządzącej jest jej prezes, Jarosław Kaczyński. I dobrze jest, zauważa politolog, że lider PiS nie pełni funkcji premiera. 

„Kaczyński premierem? Nie sądzę. Myślę, że ta pozycja jest dobra dla Jarosława Kaczyńskiego. To nie chodzi o to, że za nic nie odpowiada. Na czele tej formacji stoi człowiek, który ma lepszy z dystansu ogląd ukierunkowania polityki na wszystkich azymutach Polski. Wkomponowanie go w politykę oznaczałoby stracenie dystansu i wkomponowanie go w problemy bez możliwości analizowania z zewnątrz” – ocenił Kik. 

„On jest odpowiedzialny jako szef formacji, która w skutek jego polityki albo będzie miała kontynuację albo przegra” – dodał. 

Politolog ocenił również „spór” pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą i szefem MON Antonim Macierewiczem. Zdaniem Kazimierza Kika, prezydent pracuje na swoją własną pozycję. 

„Wydaje mi się, ze pan prezydent chce zaznaczyć, stopniowo w w miarę trwania kadencji, swoją pozycję w polskim życiu politycznym. To nie za późno” – powiedział. 

Zdaniem Kika, Andrzej Duda, skoro wywodzi się z czołowej formacji, trudno od niego oczekiwać, żeby „wkładał kij w szprychy polityki rządowej”. 

„To może być punkt odbicia się prezydenta od takiej postrzeganej powierzchnie nazbyt dalekiej uległości” – ocenił „spór” z ministrem obrony narodowej.

ak/PAP

[fot. YouTube/Telewizja Republika]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook