Jedynie prawda jest ciekawa


Kik: Kryzys rządu? To tylko zawirowanie

28.03.2017

„Zmniejszyć linię tarć, ilość działań rządu, które prowadzą do konfliktowania społeczeństwa. Skupić się na priorytetach. Priorytety, a nie szeroki front” – wyliczył w programie „RZECZoPOLITYCE” niezbędne działania dla rządzących prof. Kazimierz Kik, politolog, nauczyciel akademicki, publicysta.

„Zapewne każdy rząd, po mniej więcej roku sprawowania władzy, przechodzi kryzys. Albo wzlot albo upadek. W przypadku tego rządu myślę, że mamy do czynienia z pewnymi zawirowaniami” - powiedział Kik. 

Zdaniem politologa, rząd PiS odczuwa w tym momencie pierwsze zderzenie szerokiego programu reform z rzeczywistością. W jego ocenie albo dojdzie do skorygowania konfliktogennych źródeł tego stanu rzeczy, bądź przerodzi się to w pogłębiające konflikty „politykowanie”. 

Politolog ocenił także aktywność w sferze dyplomacji ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego. 

„Wydaje mi się, że przez jego działania przebija się raczej frustracja niż koncepcja. (…) To nie jest polityka pana Waszczykowskiego. To jakaś polityka, która nie jest ani proeuropejska, trudno ją też nazwać propolską. To jakaś mieszanka, z jednej strony frustracji, a z drugiej zamieszania, dokąd zmierzamy” – mówił Kik. 

W jego ocenie minister Waszczykowski nie realizuje własnej polityki, lecz jako „polityk wynajęty”, działa w imieniu swojego ugrupowania. Jak podkreślił Kik, czynnikiem nadrzędnym o kierunku formacji rządzącej jest jej prezes, Jarosław Kaczyński. I dobrze jest, zauważa politolog, że lider PiS nie pełni funkcji premiera. 

„Kaczyński premierem? Nie sądzę. Myślę, że ta pozycja jest dobra dla Jarosława Kaczyńskiego. To nie chodzi o to, że za nic nie odpowiada. Na czele tej formacji stoi człowiek, który ma lepszy z dystansu ogląd ukierunkowania polityki na wszystkich azymutach Polski. Wkomponowanie go w politykę oznaczałoby stracenie dystansu i wkomponowanie go w problemy bez możliwości analizowania z zewnątrz” – ocenił Kik. 

„On jest odpowiedzialny jako szef formacji, która w skutek jego polityki albo będzie miała kontynuację albo przegra” – dodał. 

Politolog ocenił również „spór” pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą i szefem MON Antonim Macierewiczem. Zdaniem Kazimierza Kika, prezydent pracuje na swoją własną pozycję. 

„Wydaje mi się, ze pan prezydent chce zaznaczyć, stopniowo w w miarę trwania kadencji, swoją pozycję w polskim życiu politycznym. To nie za późno” – powiedział. 

Zdaniem Kika, Andrzej Duda, skoro wywodzi się z czołowej formacji, trudno od niego oczekiwać, żeby „wkładał kij w szprychy polityki rządowej”. 

„To może być punkt odbicia się prezydenta od takiej postrzeganej powierzchnie nazbyt dalekiej uległości” – ocenił „spór” z ministrem obrony narodowej.

ak/PAP

[fot. YouTube/Telewizja Republika]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook