Jedynie prawda jest ciekawa


Kierwiński: "Zawłaszczacie dokonania innych"

10.07.2016

"Szczyt w Warszawie należy traktować bliźniaczo ze szczytem w Newport. To tam zapadły decyzje, które otworzyły możliwość sukcesu, z którym mamy teraz do czynienia" – mówił na antenie TVP Info Marcin Kierwiński z Platformy Obywatelskiej.

Polityk powiedział, że na szczyt NATO w Warszawie należy patrzeć jak na kontynuację szczytu w walijskim Newport, który odbył się we wrześniu 2014 r. 

"To tam zapadły decyzje dotyczące wzmocnienia wschodniej flanki. To tam powstała tzw. szpica i od tego czasu w Polsce pojawili się żołnierze amerykańscy" – dodał poseł i ocenił, że za sukcesem prezydenta Dudy stoją działania poprzedniego rządu PO-PSL. 

"Do Warszawy szczyt natowski zaprosił prezydent Bronisław Komorowski. O tym natomiast, co zostało ustalone w sprawie oddziałów wojskowych w krajach nadbałtyckich, mówił w 2015 r. Tomasz Siemoniak podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych" - powiedział Kierwiński. "Zawłaszczacie dokonania innych" – dodał. 

Jarosław Sellin z PiS odpierał, że szczyt NATO w Warszawie nie jest kontynuacją tego w Newport. "To przełom" – mówił. "Do 2014 r. obóz rządzący PO-PSL popełniał błędy w relacjach z Rosją. Usypialiście czujność Zachodu mimo agresji Rosji na Gruzję. Dopiero agresja na Ukrainę was obudziła" – powiedział Sellin. "Prowadziliście politykę swoistego pozytywnego resetu z Rosją udając, że może ona być normalnym partnerem do relacji ekonomicznych czy politycznych" – dodał. 

Sellin w ten sposób próbował wytłumaczyć dlaczego wypracowanie w Newport tzw. szpicy nie było wystarczającym rozwiązaniem. – Andrzej Duda w czasie kampanii prezydenckiej rzucił hasło „Newport plus”, czyli stworzenie stałych baz na terenie wschodniej flanki albo stałych baz rotacyjnych – dodał. 

Adam Struzik z PSL ocenił, że "wiele rządów zrobiło bardzo dużo" i dobrze jest, że to się kontynuuje. W podobnym tonie wypowiedziała się Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej, która zaznaczyła, że sukces szczytu jest wspólny, zrealizowany przez "polityków wielu rządów". "PO i PiS mogą sobie podać rękę w sprawie szczytu NATO" – dodała z kolei przedstawicielka Kukiz'15 Agnieszka Ścigaj. 

Prof. Andrzej Zybertowicz zaznaczał, że choć można wskazać błędy polityczne różnych ekip rządzących, to najważniejsze w tym momencie jest to, że udowodniono siłę NATO. "Pokazujemy Rosji, że NATO jest zdecydowane, silne, ale że chce rozmawiać" – powiedział. Zybertowicz zacytował też słowa prezydenta Dudy: „NATO nie ma wrogów, tylko wyzwania”. 


 ak/TVP Info 

[fot. wPolityce.pl/TVP Info]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook