Jedynie prawda jest ciekawa


KGHM brutalnie oskubany

02.03.2012

Sejm uchwalił ustawę o podatku od wydobycia niektórych kopalin. Przewiduje ona opodatkowanie wydobycia miedzi i srebra. Uderza przede wszystkim w koncern KGHM.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia. Rząd zaplanował, że w tym roku wpływy z podatku od miedzi i srebra wyniosą 1,8 mld zł. Szacunki te przewidywały, że nowe przepisy zaczęłyby obowiązywać od 1 marca 2012 r. 

Zdaniem posła PiS Przemysława Wiplera, ustawa może jednak okazać się niezgodna z polskim prawem:

"Ten projekt ma bardzo duże szanse upaść w Trybunale Konstytucyjnym. Narusza zasady dobrej legislacji i de facto narusza szereg orzeczeń Trybunału, dotyczących podatku dochodowego również od osób prawnych. A dzieje się tak dlatego, że ten podatek jest podwójnym podatkiem. KGHM będzie musiał płacić od tej samej sprzedanej miedzi zarówno podatek dochodowy, jak i podatek od niektórych kopalin. KGHM - w sytuacji możliwego zawsze załamania koniunktury i załamania się rynków - może mieć problemy z wpłaceniem podatku. Ci więcej, ma płacić podatek od miedzi wydobytej, a jeszcze nie sprzedanej. Krótko mówiąc, ta firma jest brutalnie oskubywana, oskubywani są także prywatni inwestorzy, którym w poprzedniej kadencji rząd sprzedał kolejną dużą transzę akcji. W momencie gdy im sprzedawano te akcje, nikt o tym im nie powiedział. O podatku nie padło także słowo w trakcie kampanii wyborczej, nie powiedziano, że ta spółka zostanie ukarana tak wysokim opodatkowaniem, najwyższym na świecie. Dlatego będziemy kierować sprawę do TK, mamy nadzieję, że TK podzieli nasze stanowisko.

KGHM jest tą wyjątkową spółką, że ma nawet własny fundusz inwestycyjny, i część dochodów kieruje na inwestycje kapitałowe, prowadzi inwestycje za granicą. To jest spółka, którą się podcina w momencie, kiedy próbuje ona wyjść mocno poza granice kraju."

Jak

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook