Jedynie prawda jest ciekawa


Kempa: Trzeba zmienić procedury

20.03.2012

Procedury należało tak przygotować, by nie trzeba było powielać pracy. Praca miała zostać usprawniona – mówi portalowi Stefczyk.info była wiceminister sprawiedliwości Beata Kempa, posłanka Solidarnej Polski. Ocenia w ten sposób efekty słynnej reformy sądownictwa wprowadzanej przez ministra Kwiatkowskiego.

Stefczyk.info: „Dziennik” pisze, że reforma finalizowana przez Krzysztofa Kwiatkowskiego okazała się być klapą. Procedury sądowe miało usprawnić nagrywanie rozpraw. Dziś okazuje się, że nagrania i tak trzeba spisywać. Zmieniła się jedynie nazwa stanowiska osoby odpowiedzialnej za stworzenie stenogramu. Jak Pani to ocenia?

Beata Kempa: Założenia dotyczące wprowadzenia e-sądów, czyli reformy, która miała doprowadzić do przyspieszenia postępowań zostały przygotowane za czasów Zbigniewa Ziobro. Myśmy wydali spore środki na przygotowanie infrastruktury potrzebnej do tej reformy. Jednak diabeł tkwi w szczegółach. Procedury należało tak przygotować, by nie trzeba było powielać pracy. Praca miała zostać usprawniona.

Jakie założenia stawialiście sobie Państwo w Ministerstwie Sprawiedliwości?

Chcieliśmy spowodować, by przepisanie nagrań i tworzenie akt papierowych było potrzebne jedynie w przypadku złożenia zażalenia przez którąś ze stron. Gdyby takiego zażalenia nie było, nie było sensu archiwizować akt papierowych. Dokumenty miały wtedy zostawać w formie elektronicznej. To miało usprawnić procedury. Jednak obecnie brakuje kompleksowej reformy związanej z e-sądownictwem. Są prowadzone jedynie pilotażowe projekciki.

Czego potrzeba najbardziej?

Trzeba uważnie przygotować procedury, które będą wykorzystywane w e-sądach. To jest bardzo poważne przedsięwzięcie. To rząd Tuska mógł zrobić w ciągu czterech lat, szczególnie, że podstawy prawne w tej sprawie były przygotowane za naszych czasów. Środki techniczne i finansowe były zabezpieczone. Chodziło o przeczyszczenie procedur. To było możliwe.

Jednak nie wyszło

Tak. Wymóg przepisywania elektronicznych protokołów jest zupełnie bezsensowny.

Przywiązanie do papieru to chyba polska specyfika. Czy bez zmian w tej sprawie można usprawnić cokolwiek?

To przywiązanie i przyzwyczajenie do papieru to spuścizna z czasów PRLu. To świadczy również o braku zaufania do obywatela i jego działań. To trzeba zmienić, szczególnie w sądach, w których przyrost liczby spraw jest ogromny. Musi zajść zmiana w podejściu do procedur w Polsce. Konieczność pisania protokołów i wytwarzania dokumentacji związanej z procesem jest w ogromnym stopniu czynnikiem spowalniających procesy sądowe. W sensie technicznym to najważniejsza zmiana, usprawniająca działalność sądów polskich.

Rozmawiał KL
[fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook