Jedynie prawda jest ciekawa


Kempa: miliardy poszły bokiem!

04.10.2014

Musi powstać komisja śledcza do zbadania zaniedbań w Rządowym Centrum Legislacji, dotyczących ogłoszenia ustawy o zagranicznych spółkach kontrolowanych. Mój klub zgłosi w Sejmie wniosek w tej sprawie – mówi w wywiadzie dla portalu wPolityce.pl Beata Kempa, wiceprzewodnicząca Klubu Parlamentarnego Sprawiedliwa Polska

Stefczyk.Info: Spóźnienie w ogłoszeniu ustawy o zagranicznych spółkach kontrolowanych, spowodowane przez Rządowe Centrum Legislacji,  może spowodować 3,5 mld zł straty w budżecie państwa. Czy mamy do czynienia z kolejną gigantyczną aferą?

Beata Kempa: Może tak być. Nie bardzo wierzymy w pospieszne tłumaczenie rządu, że jest to jakieś niewielkie zaniechanie. Zarówno Rządowe Centrum Legislacji, jak minister finansów Mateusz Szczurek, bagatelizują sprawę. Mamy jednak poważne obawy co do prawidłowości elementu procesu legislacyjnego, jakim jest publikacja ustawy, od czego uzależnione jest jej obowiązywanie. Ponieważ sprawa dotyczy niebagatelnej kwoty, trzeba zbadać czy zaszło li tylko bagatelizowane przez rząd zaniechanie, czy też mogło to nastąpić pod wpływem osób trzecich.

Czy ktoś mógł celowo opóźnić publikację tej ustawy?

Na pewno trzeba to zbadać. Jeżeli była już komisja śledcza ds. zbadania procesu legislacyjnego ustawy medialnej, ze słynnym zniknięciem zapisu „lub czasopisma”, jeżeli mieliśmy do czynienia w komisji śledczej z ustawą hazardową (komisji, której prace zostały brutalnie stłumione), to pokazuje, że manipulacje przy procesie legislacyjnym mogą godzić w podstawowe interesy państwa. Brakująca w budżecie kwota ponad 3 mld zł, a są to delikatne szacunki, czymże jest jak nie godzeniem w podstawy ekonomiczne państwa? To że my, jako posłowie mamy teraz gasić ten budżetowy pożar, to nie znaczy, iż ta sprawa ma ujść bezkarnie. Takie przyzwolenie na niechlujstwo legislacyjne może powodować dalsze straty. To trzeba przeciąć. Dlatego musi powstać komisja śledcza w sprawie zaniedbań w Rządowym Centrum Legislacji, dotyczących ogłoszenia ustawy o zagranicznych spółkach kontrolowanych. Mój klub zgłosi w Sejmie wniosek w tej sprawie.

Jakie są podstawowe pytania, na które powinna odpowiedzieć komisja śledcza?


Wielu posłów narzeka, że zaniknęła kontrola Sejmu nad rządem. Więc jest świetna okazja, żeby taką kontrolę wprowadzić. Nie po to uchwalamy prawo, żeby ktoś tego prawa nie podawał do powszechnej wiadomości i żeby ono nie obowiązywało. Należy zbadać dlaczego do tego doszło. Czy miał miejsce wpływ osób trzecich, którym zależało, by to prawo podatkowe nie weszło w życie. Czy były elementy lobbowania na rzecz opóźnienia publikacji tego aktu prawnego. Kolejny element dotyczy vacatio legis tej ustawy, czyli tego kto w procesie legislacyjnym, na wcześniejszych etapach, rządowym, a później sejmowym, był konstruktorem przepisu określającego, że ustawa wchodzi w życie po 4 miesiącach od dnia publikacji. Można było przecież wprowadzić sztywną datę - np. ustawa obowiązuje od 1 stycznia 2015 r.

Czy nie jest to raczej zadanie dla prokuratury?

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby prokuratorzy zajęli się tą sprawą równolegle z komisją śledczą. I tego oczekuję. Niestety mamy przykre doświadczenia, choćby dotyczące ostatnich umorzeń związanych z aferą taśmową, czy wcześniej – aferą hazardową. Dlatego komisja śledcza jest niezbędna. Chcemy też skierować wniosek do CBA, żeby sprawdziło, czy nie doszło do zaniechań, ponieważ komuś mogło zależeć na zablokowaniu ustawy. Nikogo nie wskazujemy, ale warto tę sprawę zbadać, a osoby odpowiedzialne za zaistniałą sytuację dokładnie sprawdzić i odpytać.

Czy jest jakakolwiek szansa, że taka komisja powstanie?

Powinniśmy stanąć ponad podziałami, na czym również powinno zależeć Platformie Obywatelskiej na starcie nowego rządu. To będzie test, czy gabinet Ewy Kopacz chce być czysty i transparentny.

Minister finansów Mateusz Szczurek wyliczył, że na realizację obietnic z expose Ewy Kopacz trzeba 3,3 mld zł. Dlatego z ich realizacja trzeba czekać do 2016 r. Tymczasem z budżetu wyparowuje 3,5 mld złotych. Znamienna zbieżność?

Rzeczywiście zbieżność jest zadziwiająca. Miliardy poszły bokiem.

Rozmawiał Jerzy Kubrak

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

[Na zdjęciu: prezes RCL Maciej Berek i minister finansów Mateusz Szczurek; fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook