Jedynie prawda jest ciekawa


Kempa: miliardy poszły bokiem!

04.10.2014

Musi powstać komisja śledcza do zbadania zaniedbań w Rządowym Centrum Legislacji, dotyczących ogłoszenia ustawy o zagranicznych spółkach kontrolowanych. Mój klub zgłosi w Sejmie wniosek w tej sprawie – mówi w wywiadzie dla portalu wPolityce.pl Beata Kempa, wiceprzewodnicząca Klubu Parlamentarnego Sprawiedliwa Polska

Stefczyk.Info: Spóźnienie w ogłoszeniu ustawy o zagranicznych spółkach kontrolowanych, spowodowane przez Rządowe Centrum Legislacji,  może spowodować 3,5 mld zł straty w budżecie państwa. Czy mamy do czynienia z kolejną gigantyczną aferą?

Beata Kempa: Może tak być. Nie bardzo wierzymy w pospieszne tłumaczenie rządu, że jest to jakieś niewielkie zaniechanie. Zarówno Rządowe Centrum Legislacji, jak minister finansów Mateusz Szczurek, bagatelizują sprawę. Mamy jednak poważne obawy co do prawidłowości elementu procesu legislacyjnego, jakim jest publikacja ustawy, od czego uzależnione jest jej obowiązywanie. Ponieważ sprawa dotyczy niebagatelnej kwoty, trzeba zbadać czy zaszło li tylko bagatelizowane przez rząd zaniechanie, czy też mogło to nastąpić pod wpływem osób trzecich.

Czy ktoś mógł celowo opóźnić publikację tej ustawy?

Na pewno trzeba to zbadać. Jeżeli była już komisja śledcza ds. zbadania procesu legislacyjnego ustawy medialnej, ze słynnym zniknięciem zapisu „lub czasopisma”, jeżeli mieliśmy do czynienia w komisji śledczej z ustawą hazardową (komisji, której prace zostały brutalnie stłumione), to pokazuje, że manipulacje przy procesie legislacyjnym mogą godzić w podstawowe interesy państwa. Brakująca w budżecie kwota ponad 3 mld zł, a są to delikatne szacunki, czymże jest jak nie godzeniem w podstawy ekonomiczne państwa? To że my, jako posłowie mamy teraz gasić ten budżetowy pożar, to nie znaczy, iż ta sprawa ma ujść bezkarnie. Takie przyzwolenie na niechlujstwo legislacyjne może powodować dalsze straty. To trzeba przeciąć. Dlatego musi powstać komisja śledcza w sprawie zaniedbań w Rządowym Centrum Legislacji, dotyczących ogłoszenia ustawy o zagranicznych spółkach kontrolowanych. Mój klub zgłosi w Sejmie wniosek w tej sprawie.

Jakie są podstawowe pytania, na które powinna odpowiedzieć komisja śledcza?


Wielu posłów narzeka, że zaniknęła kontrola Sejmu nad rządem. Więc jest świetna okazja, żeby taką kontrolę wprowadzić. Nie po to uchwalamy prawo, żeby ktoś tego prawa nie podawał do powszechnej wiadomości i żeby ono nie obowiązywało. Należy zbadać dlaczego do tego doszło. Czy miał miejsce wpływ osób trzecich, którym zależało, by to prawo podatkowe nie weszło w życie. Czy były elementy lobbowania na rzecz opóźnienia publikacji tego aktu prawnego. Kolejny element dotyczy vacatio legis tej ustawy, czyli tego kto w procesie legislacyjnym, na wcześniejszych etapach, rządowym, a później sejmowym, był konstruktorem przepisu określającego, że ustawa wchodzi w życie po 4 miesiącach od dnia publikacji. Można było przecież wprowadzić sztywną datę - np. ustawa obowiązuje od 1 stycznia 2015 r.

Czy nie jest to raczej zadanie dla prokuratury?

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby prokuratorzy zajęli się tą sprawą równolegle z komisją śledczą. I tego oczekuję. Niestety mamy przykre doświadczenia, choćby dotyczące ostatnich umorzeń związanych z aferą taśmową, czy wcześniej – aferą hazardową. Dlatego komisja śledcza jest niezbędna. Chcemy też skierować wniosek do CBA, żeby sprawdziło, czy nie doszło do zaniechań, ponieważ komuś mogło zależeć na zablokowaniu ustawy. Nikogo nie wskazujemy, ale warto tę sprawę zbadać, a osoby odpowiedzialne za zaistniałą sytuację dokładnie sprawdzić i odpytać.

Czy jest jakakolwiek szansa, że taka komisja powstanie?

Powinniśmy stanąć ponad podziałami, na czym również powinno zależeć Platformie Obywatelskiej na starcie nowego rządu. To będzie test, czy gabinet Ewy Kopacz chce być czysty i transparentny.

Minister finansów Mateusz Szczurek wyliczył, że na realizację obietnic z expose Ewy Kopacz trzeba 3,3 mld zł. Dlatego z ich realizacja trzeba czekać do 2016 r. Tymczasem z budżetu wyparowuje 3,5 mld złotych. Znamienna zbieżność?

Rzeczywiście zbieżność jest zadziwiająca. Miliardy poszły bokiem.

Rozmawiał Jerzy Kubrak

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

[Na zdjęciu: prezes RCL Maciej Berek i minister finansów Mateusz Szczurek; fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook