Jedynie prawda jest ciekawa


Kawlewska: RPO broni genderowych przedszkoli

08.05.2014

Prof. Irenie Lipowicz nie przeszkadza, że feministki dążą do "wysadzenia dzieci z biologicznej płci".

W styczniu br. Zespół Edukacji Elementarnej Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN zaopiniował poradnik autorstwa trzech feministek: Anny Dzierzgowskiej, Joanny Piotrowskiej i Ewy Rutkowskiej pt. „Równościowe przedszkole. Jak uczynić wychowanie przedszkolne wrażliwym na płeć”. Publikacja powstała na zamówienie Fundacji Edukacji Przedszkolnej, a o jej ocenę wnioskowali przedstawiciele Stowarzyszenia i Fundacji Rzecznik Praw Rodziców.

Zanim eksperci PAN wydali krytyczną opinię na temat genderowego poradnika, według którego pod kuratelą FEP prowadzone są zajęcia w niektórych "Małych Przedszkolach", przewodnicząca zespołu zadaniowego prof. APS dr hab. Józefa Bałachowicz, specjalista w zakresie edukacji przedszkolnej, przeprowadziła konsultacje naukowe w środowiskach uniwersyteckich w całym kraju. Dopiero na podstawie tych konsultacji powstała wyżej wymieniona opinia. Raport naukowców nie pozostawia złudzeń, że "program" jest szkodliwy dla kilkulatków, nieadekwatny dla ich etapu rozwoju, zbyt trudny i pozostający w sferze abstrakcyjnych pojęć i sytuacji. Mało tego, eksperci jednoznacznie uznali, że ów poradnik nie powinien być stosowany jako "program przedszkolny". Co bardzo istotne, w opinii znalazła się też krytyka sposobu, w jaki wychowawcy przedszkolni mają zwalczać u dzieci stereotypy płciowe. W konsekwencji może to doprowadzić do niekorzystnych zmian w dziecięcej psychice i zaburzeń tożsamości płciowej. "Istotnym uchybieniem proponowanych nauczycielom treści wychowania jest utożsamianie wprowadzania idei wychowania równościowego w przedszkolu z wychowaniem apłciowym. Czym innym jest bowiem ujawnianie dyskryminacji ze względu na płeć, obecnej w naszej kulturze i rozważny trening zachowań prorównościowych, a czym innym "wysadzanie dziecka" z jego biologicznej płci i kształtowanie niechętnego stosunku do niej. Nie jest to tendencja zgodna z celami ogólnospołecznymi, gwarancjami prawnymi wychowania dzieci i dbałością o ich zdrowie psychiczne. Dziecko ma prawo do uzyskania wsparcia wychowawczego w kształtowaniu swojej tożsamości płciowej" - stwierdzili eksperci PAN.

W ten sposób potwierdzili obawy rodziców, którzy sprzeciwiają się genderowej edukacji w obawie przed jej skutkami. Zespół Edukacji Elementarnej zauważył również poważne błędy w sposobie wdrażania owej edukacji do przedszkoli z pominięciem zdania rodziców, co jest uderzeniem w kompetencje rodzicielskie i naruszeniem praw konstytucyjnych. W obliczu takiej krytyki, poradnik powinien zostać zdyskwalifikowany, względnie wycofany do poprawek. Tymczasem nadal widnieje na stronach FEP i wciąż według jego wytycznych prowadzone są zajęcia. Doczekał się też aprobaty Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Ireny Lipowicz, która po zapoznaniu się z publikacją, jak również ze stawianymi przez Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców zarzutami, postanowiła napisać mowę obronną do minister edukacji Joanny Kluzik-Rostkowskiej. W swoim wystąpieniu prof. Lipowicz zdementowała punkt po punkcie zarzuty wobec poradnika. Zaczęła od tego, że zatajanie przed rodzicami edukacji genderowej jest zgodne z Konstytucją. W jej mniemaniu art.48, który pozwala rodzicom decydować o kształcie edukacji z poszanowaniem własnych przekonań, ma pewne granice. "Granice prawa do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami wyznaczają inne normy konstytucyjne. Jedną z nich jest art. 70 ust.1 , który formułuje obowiązek nauki do 18 r. ż." - czytamy w piśmie RPO.

Jednocześnie uświadomiła rodziców, że Konstytucja nie gwarantuje wychowania dzieci do wartości, które oni wyznają. Trudno dyskutować o indywidualnej interpretacji konstytucyjnych zapisów. Dość często zresztą okazuje się, że w tych sprawach punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Natomiast zdaje się, że pani rzecznik próbuje manipulować przepisami. O ile Konstytucja przewiduje obowiązek edukacji do 18 roku życia, o tyle obowiązek ten nie dotyczy kilkulatków, które uczestniczą w zajęciach prowadzonych według rzeczonego poradnika. Na ten moment edukacja przedszkolna trzy- i czterolatków jest bowiem nieobowiązkowa. Ktoś, kto piastuje urząd publiczny i zabiera głos w takiej sprawie, powinien to wiedzieć, a nie bezczelnie pouczać rodziców, że mogą swoje dzieci wychowywać "po szkole i weekendy".

Opiniując poradnik, Irena Lipowicz używa określenia "program", co jest rażącym nadużyciem. Skrytykowana przez specjalistów publikacja w niczym nie przypomina programu, tym bardziej "programu przedszkolnego". Raczej jest to zbiór feministycznych złotych myśli , które w żaden sposób nie nadają się, by włączać je do podstawy programowej, choćby ze względu na ich ideologiczny charakter. Same autorki "Równościowego Przedszkola" wycofały się ze swoich wcześniejszych deklaracji i zdementowały, iż jest to program. Dziś używają sformułowania "poradnik dla nauczycieli". Widać pani rzecznik nie przyswoiła sobie tej informacji i ślepo potwierdza zalety "programu" równościowego. Mało tego, uważa, że wizja świata, jaką uroiły sobie i opisały w poradniku feministki, świetnie wpasowuje się w podstawę programową wychowania przedszkolnego. "Dziecko kończące przedszkole i rozpoczynające naukę w szkole podstawowej powinno dowiedzieć się, że wszyscy ludzie mają równe prawa"- pisze prof. Lipowicz.

Tylko czy równe prawa oznaczają dla wszystkich to samo? Wątpię. Otóż równe prawa wykluczają dyskryminację, a ta z całą pewnością towarzyszy wszystkim zajęciom prowadzonym według scenariusza zawartego w poradniku. Feministki postanowiły zabawić się kosztem psychiki chłopców, odbierając im tożsamość płciową i odzierając z godności osobistej. Zamiast wzmacniać u dzieci cechy i różnice wynikające z biologii, genderystki postawiły na kreowanie jednej płci uniwersalnej. Trudno inaczej wytłumaczyć zmuszanie chłopców do paradowania w sukienkach podczas zabaw w wizażystów i fryzjerów. Są to absurdalne metody na zwalczanie stereotypów, dyskryminacji i nierówności płci. Ale tego rzecznik Lipowicz się nie dopatrzyła. "Uznać zatem należy, że cele tej propozycji programowej są zgodne z celami wychowawczymi, jakie na etapie nauczania przedszkolnego stawia podstawa programowa" - pisze Lipowicz.

Oczywiście obrończyni poradnika nie zauważyła prawdziwych celów publikacji i propagowania jej wśród kilkulatków. Przeoczyła fakt, że same autorki poradnika nie zaprzeczają, iż "program" uderza w rodzinę, która jest dla nich niewygodna w swej sile i nie pasuje do utopijnych, nowomodnych, genderowych wizji. Zignorowała też informację KNP PAN o proponowanym przedszkolakom apłciowym wychowaniu, które w konsekwencji może doprowadzić do zaburzeń psychicznych u dzieci. Nie dostrzegła kuriozalnych metod na wychowanie dzieci zgodnie z przesłaniem z feministycznych broszurek.

Jedni nie widzą rozzuchwalenia rzekomych bojowniczek o równość, inni udają, że nie mogą znaleźć przedszkoli z rzeczonym programem, a jeszcze inni nie dostrzegają nic złego w pozbawianiu dzieci płci biologicznej. Niestety coraz częściej dochodzi do sytuacji, gdzie na pomoc genderystom przychodzą ludzie, którzy swoją pracą, stanowiskiem czy funkcją społeczną powinni stać na straży praw obywateli.

Katarzyna Kawlewska

[Fot. Adrian Grycuk/CC/Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Poland]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook