Jedynie prawda jest ciekawa


Kawlewska: Kat żegnany jak bohater

28.05.2014

Doczekaliśmy czasów, w których kat kreowany jest na bohatera i nagradzany przez władzę pochówkiem z honorami.

Zgodnie z wolą rodziny, dzięki przychylności prezydenta III RP, komunistyczny dyktator ma zostać w piątek pochowany na Powązkach w sąsiedztwie swoich ofiar. Premier Tusk oświadczył, że nie będzie obecny na pogrzebie, ale generała uszanować wypada. - Nie zmieniam swojej oceny dorobku gen. Jaruzelskiego i to jest ocena zdecydowanie krytyczna, ale szacunek mundurowi i szacunek zmarłemu tak czy inaczej się należy - powiedział Tusk.

Mówiąc o szacunku dla zmarłego, premier zapomniał dodać, ile lat nieudolnie udawano, że próbuje się rozliczyć generała ze zbrodniczej przeszłości. Ile było czasu, by zdjąć generałowi mundur, który bezcześcił, a przynajmniej zerwać mu pagony. Panie Tusk, a co z szacunkiem do tych, którzy zginęli z rozkazu komunistycznego kata? Oprawca, całe życie butny, nigdy nie przeprosił za swoje decyzje. Nigdy nie  poniósł żadnej sprawiedliwej kary za lufy czołgów wycelowane w walczących wolność i demokrację. Nigdy nie poniósł odpowiedzialności za bycie rosyjskim cynglem, który w erze komunistycznego niewolnictwa wymierzał "sprawiedliwość" wobec prawdziwych patriotów. Za życia zbrodniarz, dziś żegnany jest jak bohater.

Przeciwko temu, aby człowiek o tak brudnym sumieniu spoczął na Powązkach, a więc wśród ludzi, którzy za ojczyznę oddali życie, protestują Studenci dla Rzeczpospolitej. Rozpoczęli oni na Facebooku akcję pod hasłem "NIE! dla pochówku Wojciecha Jaruzelskiego na Powązkach". - Na cmentarzu tym spoczywać powinni ludzie zasłużeni dla naszej Ojczyzny. W poczet tych osób nie godzi się włączyć postaci Wojciecha Jaruzelskiego. Nasze obawy budzi również fakt, iż nie została wykluczona możliwość udziału w pogrzebie kompani honorowej Wojska Polskiego oraz przedstawicieli władz Rzeczypospolitej - piszą studenci.

Podkreślają, że pogrzeb z ceremoniałem honorowym będzie okazaniem nienależnego szacunku osobie, która jest odpowiedzialna za zwalczanie polskiego podziemia niepodległościowego. Człowiekowi, który Żołnierzy Wyklętych nazywał bandytami. A całą karierę wojskową oparł na współpracy z włodarzami moskiewskimi. Studenci przypominają, że Jaruzelski jest odpowiedzialny za śmierć kilkuset osób zastrzelonych na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku. Przypominają również fakt, o którym zdaje się zapomniał prezydent Komorowski, przychylając się do prośby rodziny dyktatora, że salwami żołnierskimi zostanie uczczony człowiek, na którym ciąży wprowadzenie w Polsce stanu wojennego. - Jako młodzi, aktywni obywatele Rzeczypospolitej Polskiej apelujemy o uszanowanie prawdy historycznej i adekwatną do niej postawę. Pragniemy żyć w państwie, w którym nie honoruje się zbrodniarza obrządkiem należnym bohaterom - zaznaczają Studenci dla Rzeczpospolitej.

Trudno nie podpisać się pod słowami tych młodych ludzi, którzy - mimo że nie doświadczyli komunistycznego terroru na własnej skórze - świetnie znają historię Polski. Na szczęście nie wszyscy ufają propagandzie i nie dają w ciemno wiary, że każdego "żołnierza" należy uszanować, niezależnie od tego, czy on sam szanował mundur. Generał Jaruzelski, ogłaszając stan wojenny, powiedział: "Historia oceni nasze działania". Niestety zdrajca nigdy nie został rozliczony. Jakby tego było mało, rządzący chcą go uhonorować salwami i flagą na trumnie. Kto pozwala na to, by kat nagrodzony został honorami zarezerwowanymi dla bohatera?Katarzyna Kawlewska

[Fot. PAP/ARCHIWUM]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook