Jedynie prawda jest ciekawa


Katastrofa budżetowa

17.07.2013

1. Rzeczywiście tak kuriozalnej konferencji prasowej ścisłego kierownictwa rządu jeszcze chyba nie było w ostatnim 20-leciu.

Mija bowiem połowa roku, w budżecie brakuje pieniędzy jak powietrza i jak tu powiedzieć Polakom, że nie możemy go znowelizować, bo sternik odpowiedzialny za finanse publiczne tak się w tej już potrójnej księgowości zaplątał (metoda unijna, metoda krajowa i zamiatanie pod dywan), że najpierw trzeba zmienić ustawę o finansach publicznych, a dopiero po przeprowadzeniu tej zmiany, będzie można przygotować nowelizację budżetu polegającą między innymi na podwyższeniu deficytu budżetowego.

Premier Tusk opowiada więc jak to będzie chronił obywateli przed cięciami budżetowymi, choć przecież doskonale wie, że właśnie wystawił nam wszystkim rachunek na prawie 30 mld zł tylko w tym roku i w dużej mierze zawdzięczamy to jego nieodpowiedzialnej polityce gospodarczej i finansowej.

Wicepremier Rostowski łamaną polszczyzną wyjaśnia z kolei dlaczego progi ostrożnościowe zawarte w ustawie o finansach publicznych są złe ale znacznie lepsza będzie przygotowywana przez niego reguła wydatkowa.

Wicepremier Piechociński z kolei z tryumfalną miną ogłasza jak to wzrost eksportu ratuje wzrost gospodarczy w I półroczu tego roku, sugerując że ten wzrost to jego zasługa, bo przecież od 8 miesięcy jest ministrem gospodarki i wicepremierem.

2. Powyższe rozważania i pierwsze liczby podane przez premiera Tuska pokazują, że trzej sternicy naszego rządu z mówieniem prawdy, mają coraz większe kłopoty.

Szef rządu stwierdza, że tegoroczne dochody budżetowe będą niższe o około 24 mld zł i dlatego sierpniowa nowelizacja ma polegać na podwyższeniu deficytu budżetowego o 16 mld zł i cięciach wydatków na około 8,5 mld zł.

Premier oczywiście mija się z prawdą. W świetle przedstawionych przez niego liczb dochody podatkowe w tym roku będą jeszcze niższe, bo przecież pod koniec czerwca NBP wpłacił 5,3 mld zł zysku osiągniętego w 2012 roku, a ponieważ nie była to wpłata zaplanowana w budżecie to nowelizacja budżetu na kwotę ponad 24 mld zł oznacza, że tak naprawdę zabraknie 30 mld zł wpływów podatkowych.

3. Nie pada ani zdanie wyjaśnienia jak to jest możliwe, że rząd aż tak bardzo mógł się pomylić szacując dochody podatkowe. Wzrost PKB w tym roku będzie pewnie oscylował w granicach 1% a więc będzie trochę niższy niż planowano, inflacja także trochę niższa ale to jeszcze nie są powody, żeby zabrakło 30 mld zł wpływów podatkowych (to ponad 11% tego co planowano).

Minister Rostowski nie wyjaśnia dlaczego chce zawieszenia I progu ostrożnościowego, choć ekonomiści dawno to już opisali. Otóż skoro zarówno w 2012 roku dług publiczny liczony metodą krajową przekroczył 50% PKB (I próg ostrożnościowy), to konsekwencją tego jest, że deficyt budżetowy w relacji do dochodów w 2013 roku nie może być wyższy niż w roku poprzednim.

Ponieważ w 2012 roku ta relacja wynosiła 12% to także w 2013 roku nie mogła być wyższa i w uchwalonym w styczniu budżecie taka była. Ale skoro nowelizacja ma polegać na zwiększeniu deficytu i to aż o 16 mld zł, a jednocześnie dochody będą wyraźnie niższe to i ta relacja sięgnie około 18%, a więc bez zmiany tego zapisu w ustawie finansów publicznych (wykreślenia, zawieszenia) nie można znowelizować budżetu.

Ale nie można tego powiedzieć wprost, bo wtedy trzeba by się przyznać do tego, że jest się nieudacznikiem więc lepiej opowiadać, że progi ostrożnościowe to nie najlepsze rozwiązanie lepsza będzie reguła wydatkowa, którą właśnie resort przygotowuje.

4. Jak się wszystkich tych kłamstw słucha, to coraz bardziej narasta przerażenie, gdzie ci goście nas ostatecznie zaprowadzą, skoro z takim krachem budżetu mamy do czynienia w ostatnim roku realizacji unijnej perspektywy budżetowej z której Polska w latach 2007-2013 dostała około 95 mld euro.

Co jeszcze ci panowie spieprzą ile jeszcze nakłamią zanim oddadzą władzę?

Zbigniew Kuźmiuk

[FOTO: PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook