Jedynie prawda jest ciekawa


Katarzyna Łaniewska: Niespodziewany telefon...

09.06.2016

Polecamy najnowszy felieton aktorki - prosto z tygodnika "wSieci"!

W połowie maja odezwał się telefon z zupełnie nieoczekiwanym zaproszeniem: Telewizja Polska; Program 1; Teatr Telewizji; zapraszamy panią…

Myślę sobie: Teatr Telewizji mnie zaprasza? No, no, cóż to się stało? Przez tyle lat nie byłam tam mile widziana. Nie znajdowano dla mnie zajęcia, nie mówiąc już o żadnej znaczącej roli. No cóż, czasy się zmieniają. Ale słucham dalej — zapraszają mnie na Wybrzeże pod koniec maja na… Festiwal Dwóch Teatrów: Teatru Telewizji i Teatru Polskiego Radia.

Zdziwiona, bardzo grzecznie podziękowałam. Kontynuując rozmowę, powiedziałam: „Widzi pani, nie bardzo miałabym czym siebie reprezentować. Od wielu lat nie uczestniczę w artystycznym życiu Telewizji Polskiej, poza telenowelą »Plebania«, która też kilka lat temu została zdjęta z ekranów”. W Polskim Radiu od naprawdę wielu lat, chyba od bojkotu w stanie wojennym miałam dwie, może trzy propozycje. Było to w dawnych latach, gdy żył jeszcze świętej pamięci Andrzej Piszczatowski.

Zadumałam się nad zaproszeniem.

Festiwal odbywa od wielu lat i wielu moich znakomitych kolegów bywało na nim, bawiło się, występowało, chwaliło się osiągnięciami i odciskało dłoń w galerii gwiazd.

Jeszcze raz serdecznie podziękowałam, powiedziałam, że jestem wdzięczna za przywrócenie mnie do pamięci, ale nie skorzystam. Po odłożeniu słuchawki pomyślałam: może ta osoba sprawdzała, czy ja jeszcze żyję? Pomyślałam też, co by było, gdybym miała odcisnąć rękę w alei gwiazd. Trzeba tam przyklęknąć, położyć dłoń, poczekać, aż wyschnie. Przyklęknąć jeszcze bym mogła, tylko jak się podnieść bez wsparcia?

Stwierdziłam, że chyba podjęłam właściwą decyzję.

Żal mi trochę było spotkania po latach z kolegami, których nie widuję. Ciekawa jestem, jak by się zachowali w stosunku do mnie w nowej rzeczywistości politycznej. Od paru lat przez wielu, wielu kolegów byłam traktowana, jakbym była chora na chorobę zakaźną. Unikano mnie nie tylko w pracy, lecz i w życiu towarzyskim. Oczywiście pozostał mi krąg najbliższych prawdziwych przyjaciół, ale bardzo zawężony. Smuciło mnie to, dziwiło, a potem bawiło. A może bałam się zobaczyć, jak będą się zachowywać moi byli przyjaciele? Co mnie wzrusza

Katarzyna Łaniewska

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook