Jedynie prawda jest ciekawa


Karta Dużej Rodziny musi zawierać konkrety

22.06.2013

Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny musi oferować konkretne zniżki, gdyż dopiero wtedy mechanizm ulg będzie dla rodzin odczuwalny – zgadzali się uczestnicy konferencji ekonomicznej "Dlaczego i jak państwo powinno wspierać rodzinę?".

Dr Agnieszka Chłoń-Domińczak ze Szkoły Głównej Handlowej mówiła podczas konferencji o zabezpieczeniu rodziców w systemie ubezpieczeń społecznych. Tłumaczyła, że „państwo nie jest bytem tworzonym z pieniędzy pochodzących nie wiadomo skąd, te pieniądze pochodzą od podatników; od tych, którzy są aktywni”. – W związku z tym państwo powinno inwestować, żeby tych podatników trochę było – zwracała uwagę ekonomistka.

„To zabrzmi może trochę brutalnie, ale trzeba pamiętać o tym, że dzieci w przyszłości będą pracować i płacić podatki. Państwo powinno myśleć o tym, w jaki sposób tworzyć taki klimat, by tych potencjalnych podatników było więcej w Polsce, a nie np. w Wielkiej Brytanii” – dodawała b. wiceminister pracy i polityki społecznej.

Jak stwierdziła, niestety dane demograficzne pokazują, że dzieci rodzi się w Polsce coraz mniej. Wskaźnik dzietności wynosi w naszym kraju 1,3. – To bardzo niski wskaźnik, który mówi o tym, że w przyszłości będzie mniej dzieci i dorosłych – i podkreśliła, że mimo niesprzyjających trendów polskie społeczeństwo powinno dbać o to, by te prognozy jeszcze bardziej się nie pogarszały.

Jak argumentowała, nawet w przypadku wprowadzenia rozwiązań rodzinnych, które w najbliższych dekadach doprowadzą do wzrostu wskaźnika dzietności do 2,0 (gwarantującego zastępowalność pokoleń danej populacji), w dalszym ciągu przyszłości w Polsce będzie ubywać osób w wieku produkcyjnym. Aby zrównoważyć ten niepomyślny trend, państwo mogłoby się zdecydować na politykę przyjazną wobec imigrantów. Ale wówczas do 2060 r. musiałoby do Polski przyjechać ok. 5,5 mln ludzi. – To jest scenariusz niemożliwy – oceniła Chłoń-Domińczak.

„Potencjał Polski zależy od rodzin, od tego jak będziemy się rozwijać demograficznie. Bez względu na to, jaki będzie scenariusz tego rozwoju, trzeba pamiętać, że Polaków do pracy w przyszłości będzie mniej, ale powinniśmy robić wszystko, aby ten spadek był jak najmniejszy” – podsumowała prelegentka z SGH.

Prezentując ideę wprowadzenia Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny ekonomista dr Łukasz Hardt ze Związku Dużych Rodzin „3+” podkreślał, że dziś potrzebna jest solidarność w rodzinami na miarę tej solidarności, jaką polskie społeczeństwo wyrażało w przeszłości. Argumentował, że karty samorządowe nie wiążą się z żadnym kosztem dla gmin. – Wszyscy tak naprawdę na tym korzystamy, rośnie wtedy nasz wspólny dobrobyt – mówił. Krokiem dalej powinno być wprowadzenie Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny. - Warto udostępnić szereg usług publicznych dużym polskim rodzinom, to jest na pewno dobra inwestycja – argumentował.

Dalej Hardt tłumaczył, że Karta Dużej Rodziny jako instrument wsparcia rodzin wielodzietnych powinna być wspierana na kilku poziomach, w tym przez państwo. Dopiero wtedy rodziny będą mogły korzystać z wielu usług na terenie całego kraju, a nie tylko w swojej gminie. Nie można przy tym zapominać o dalszym inwestowaniu w karty samorządowe. – Ma ją 50-60 gmin, ale 2,5 tys. jej nie wprowadziło. Państwo powinno te gminy wspierać, ale w żadnym wypadku ich nie zastępować – wyjaśniał dr Hardt.

Innym wymiarem jest zbliżenie do idei karty dużej rodziny przedsiębiorców i handlowców. Duże rodziny robią duże zakupy, ich zapotrzebowanie na różne dobra konsumpcyjne jest więc większe i korzystne dla obrotów handlowych. Nie ma jednak żadnego mechanizmu identyfikującego rodzinę wielodzietną, np. poprzez informację w dowodach tożsamości rodziców.

W przypadku rodziców karta powinna być też honorowana dożywotnio. – Jeśli moje dzieci się usamodzielnią, ja powinienem nadal mieć prawo korzystać z karty, gdyż z mojej inwestycji w dzieci korzysta całe społeczeństwo – tłumaczył ekonomista. Jak zaznaczył, nie chodzi o ulgi 5 czy 10 proc., ale przynajmniej 30 proc., gdyż dopiero wtedy mechanizm zniżek będzie dla rodzin odczuwalny.

Zdaniem ministra pracy i polityki społecznej Władysława Kosiniak-Kamysza, polskiemu społeczeństwu potrzebna jest narodowa ambicja, by nie tylko trwać, ale się rozwijać. – Aby tę ambicję spełnić, trzeba być solidarnym i odpowiedzialnym w obliczu wyzwań demograficznych – zaznaczył minister.

Szef resortu pracy określił się jako „ogromny zwolennik wprowadzenia Karty Dużych na terenie całego kraju”. – Przyszłość jest dziś – widnieje taki napis przy wjeździe do Grodziska. Mam nadzieję, że za kilka miesięcy będą mogli to powiedzieć w każdym miejscu w Polsce.

Kosiniak-Kamysz zgodził się, że Karta nie może się opierać na „wycinkowych, fragmentarycznych ulgach”. – To musi być centralna, całościowa propozycja skierowana do wszystkich, którzy tworzą wspólnoty dużych rodzin – stwierdził.

W konferencji wzięli udział socjologowie, demografowie i eksperci polityki rodzinnej. Wśród tematów spotkania były m.in. ocena polityki rodzinnej na rzecz rodzin wielodzietnych w naszym kraju, w tym działania rządu w tym zakresie, sytuacja demograficzna Polski oraz idea Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny.

W spotkaniu uczestniczy jednak przede wszystkim wiele rodzin wielodzietnych, które przyjechały do Grodziska Mazowieckiego z całego kraju, łącznie ok. tysiąca osób.

KAI, lz

[fot: PAP/Grzegorz Jakubowski]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook