Jedynie prawda jest ciekawa


Karta Dużej Rodziny musi zawierać konkrety

22.06.2013

Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny musi oferować konkretne zniżki, gdyż dopiero wtedy mechanizm ulg będzie dla rodzin odczuwalny – zgadzali się uczestnicy konferencji ekonomicznej "Dlaczego i jak państwo powinno wspierać rodzinę?".

Dr Agnieszka Chłoń-Domińczak ze Szkoły Głównej Handlowej mówiła podczas konferencji o zabezpieczeniu rodziców w systemie ubezpieczeń społecznych. Tłumaczyła, że „państwo nie jest bytem tworzonym z pieniędzy pochodzących nie wiadomo skąd, te pieniądze pochodzą od podatników; od tych, którzy są aktywni”. – W związku z tym państwo powinno inwestować, żeby tych podatników trochę było – zwracała uwagę ekonomistka.

„To zabrzmi może trochę brutalnie, ale trzeba pamiętać o tym, że dzieci w przyszłości będą pracować i płacić podatki. Państwo powinno myśleć o tym, w jaki sposób tworzyć taki klimat, by tych potencjalnych podatników było więcej w Polsce, a nie np. w Wielkiej Brytanii” – dodawała b. wiceminister pracy i polityki społecznej.

Jak stwierdziła, niestety dane demograficzne pokazują, że dzieci rodzi się w Polsce coraz mniej. Wskaźnik dzietności wynosi w naszym kraju 1,3. – To bardzo niski wskaźnik, który mówi o tym, że w przyszłości będzie mniej dzieci i dorosłych – i podkreśliła, że mimo niesprzyjających trendów polskie społeczeństwo powinno dbać o to, by te prognozy jeszcze bardziej się nie pogarszały.

Jak argumentowała, nawet w przypadku wprowadzenia rozwiązań rodzinnych, które w najbliższych dekadach doprowadzą do wzrostu wskaźnika dzietności do 2,0 (gwarantującego zastępowalność pokoleń danej populacji), w dalszym ciągu przyszłości w Polsce będzie ubywać osób w wieku produkcyjnym. Aby zrównoważyć ten niepomyślny trend, państwo mogłoby się zdecydować na politykę przyjazną wobec imigrantów. Ale wówczas do 2060 r. musiałoby do Polski przyjechać ok. 5,5 mln ludzi. – To jest scenariusz niemożliwy – oceniła Chłoń-Domińczak.

„Potencjał Polski zależy od rodzin, od tego jak będziemy się rozwijać demograficznie. Bez względu na to, jaki będzie scenariusz tego rozwoju, trzeba pamiętać, że Polaków do pracy w przyszłości będzie mniej, ale powinniśmy robić wszystko, aby ten spadek był jak najmniejszy” – podsumowała prelegentka z SGH.

Prezentując ideę wprowadzenia Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny ekonomista dr Łukasz Hardt ze Związku Dużych Rodzin „3+” podkreślał, że dziś potrzebna jest solidarność w rodzinami na miarę tej solidarności, jaką polskie społeczeństwo wyrażało w przeszłości. Argumentował, że karty samorządowe nie wiążą się z żadnym kosztem dla gmin. – Wszyscy tak naprawdę na tym korzystamy, rośnie wtedy nasz wspólny dobrobyt – mówił. Krokiem dalej powinno być wprowadzenie Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny. - Warto udostępnić szereg usług publicznych dużym polskim rodzinom, to jest na pewno dobra inwestycja – argumentował.

Dalej Hardt tłumaczył, że Karta Dużej Rodziny jako instrument wsparcia rodzin wielodzietnych powinna być wspierana na kilku poziomach, w tym przez państwo. Dopiero wtedy rodziny będą mogły korzystać z wielu usług na terenie całego kraju, a nie tylko w swojej gminie. Nie można przy tym zapominać o dalszym inwestowaniu w karty samorządowe. – Ma ją 50-60 gmin, ale 2,5 tys. jej nie wprowadziło. Państwo powinno te gminy wspierać, ale w żadnym wypadku ich nie zastępować – wyjaśniał dr Hardt.

Innym wymiarem jest zbliżenie do idei karty dużej rodziny przedsiębiorców i handlowców. Duże rodziny robią duże zakupy, ich zapotrzebowanie na różne dobra konsumpcyjne jest więc większe i korzystne dla obrotów handlowych. Nie ma jednak żadnego mechanizmu identyfikującego rodzinę wielodzietną, np. poprzez informację w dowodach tożsamości rodziców.

W przypadku rodziców karta powinna być też honorowana dożywotnio. – Jeśli moje dzieci się usamodzielnią, ja powinienem nadal mieć prawo korzystać z karty, gdyż z mojej inwestycji w dzieci korzysta całe społeczeństwo – tłumaczył ekonomista. Jak zaznaczył, nie chodzi o ulgi 5 czy 10 proc., ale przynajmniej 30 proc., gdyż dopiero wtedy mechanizm zniżek będzie dla rodzin odczuwalny.

Zdaniem ministra pracy i polityki społecznej Władysława Kosiniak-Kamysza, polskiemu społeczeństwu potrzebna jest narodowa ambicja, by nie tylko trwać, ale się rozwijać. – Aby tę ambicję spełnić, trzeba być solidarnym i odpowiedzialnym w obliczu wyzwań demograficznych – zaznaczył minister.

Szef resortu pracy określił się jako „ogromny zwolennik wprowadzenia Karty Dużych na terenie całego kraju”. – Przyszłość jest dziś – widnieje taki napis przy wjeździe do Grodziska. Mam nadzieję, że za kilka miesięcy będą mogli to powiedzieć w każdym miejscu w Polsce.

Kosiniak-Kamysz zgodził się, że Karta nie może się opierać na „wycinkowych, fragmentarycznych ulgach”. – To musi być centralna, całościowa propozycja skierowana do wszystkich, którzy tworzą wspólnoty dużych rodzin – stwierdził.

W konferencji wzięli udział socjologowie, demografowie i eksperci polityki rodzinnej. Wśród tematów spotkania były m.in. ocena polityki rodzinnej na rzecz rodzin wielodzietnych w naszym kraju, w tym działania rządu w tym zakresie, sytuacja demograficzna Polski oraz idea Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny.

W spotkaniu uczestniczy jednak przede wszystkim wiele rodzin wielodzietnych, które przyjechały do Grodziska Mazowieckiego z całego kraju, łącznie ok. tysiąca osób.

KAI, lz

[fot: PAP/Grzegorz Jakubowski]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook