Jedynie prawda jest ciekawa


Krasnodębski: Polska nie liczy się w Europie

26.11.2012

Powinniśmy walczyć o naszą pozycję w Unii, o kształt Wspólnoty, a nie tylko o pieniądze. Oczekuję od premiera strategii – mówi prof. Zdzisław Krasnodębski.

W wywiadzie dla „Faktu” socjolog i filozof społeczny wskazuje, że w aktualnej rozgrywce w Unii Europejskiej polskim politykom nie powinno chodzić wyłącznie o budżet i środki, jakie zostaną przyznane Polsce. Jego zdaniem brakuje głębszego spojrzenia.

- Wiadomo, że jest to sprawa budżetu, ale teraz następują daleko idące zmiany w UE. Powinniśmy więc walczyć o naszą pozycję w Unii, o kształt Unii. Ten budżet wynika przecież z różnych przekształceń we wspólnocie. Nie powinniśmy bezrefleksyjnie zakładać, że tego rodzaju rozwój uzależniony od dotacji jest dobry – mówi profesor.

Powołuje się na przykłady Grecji, Włoch czy Hiszpanii pokazuje, które dowodzą, że ni jest to najlepsza droga rozwoju. Dodaje, że zależność od unijnych pieniędzy utrwalała złe nawyki, które przyczyniają się m.in. do rozbudowy systemów korupcyjnych. I zwraca uwagę, że dotychczas nie dokonaliśmy bilansu wykorzystania środków unijnych.

Według profesora, Polska nie liczy się w Europie.

- Gdy domagamy się decyzji, które byłyby nie do końca wygodne dla tych silnych, to od razu jesteśmy sprowadzani do pozycji pokornego petenta. Od czasu Traktatu Lizbońskiego, kiedy reagowano na Polskę czasami agresywnie – ale reagowano tak, bo jej głos się liczył jako partnera, który mógł coś postanowić – nastąpiło osłabienie naszej pozycji. I jak widać ani wizyta w Berlinie, ani inne ukłony nie pomagają.

Zapytany, czego powinni oczekiwać i wymagać od rządu Polacy, naukowiec odpowiada:

- W tej sytuacji słychać proste wymaganie od premiera: jedź i przywieź jak najwięcej pieniędzy, dotrzymaj obietnicy wyborczej. Rozumiem to oczekiwanie, zwłaszcza u tych, którzy głosowali na PO i nabrali się na obietnice. Jednak powinniśmy myśleć w dłuższej perspektywie czasowej. Przecież celem Polski powinno być to, żebyśmy pieniędzy nie potrzebowali, żebyśmy byli krajem tak rozwiniętym, żeby te wszystkie dotacje i programy nie były nam niezbędne.

Profesor oczekuje od premiera strategii: - Co będzie, jak zdobędziemy owe 300 lub 400 mld? Nie chodzi przecież tylko o wzrost PKB, ale o taką przemianę w społeczeństwie, żeby stało się ono produktywne, twórcze, innowacyjne. Żebyśmy rzeczywiście stali się w 2020 roku takim państwem, jakim jesteśmy już w rządowej propagandzie. Tymczasem, jeśli uwzględnimy takie wskaźniki jak innowacyjność widać, że jesteśmy na szarym końcu. Powinniśmy zapytać, co z rozwojem przemysłu, który powinien stać się konkurencyjny dla tych krajów, które pieniądze do UE wpłacają.

Według socjologa w mediach można dostrzec jakby dwóch Donaldów Tusków:

- Z jednej strony człowieka, który w sposób ostry, brutalny z poczuciem wyższości mówi o konkurentach politycznych w Polsce. I człowieka, który jest całkowicie niezdolny do żadnego oporu w stosunkach z partnerami zagranicznymi, co widać po jego ruchach, sposobie zachowania, śmiechu, wyrazie twarzy.

Taką rozbieżność, zdaniem profesora widać zarówno w stosunku do Rosji, jak i do „Zachodu”, zwłaszcza Niemiec.

- Jego partnerzy dobrze wiedzą, że to nie jest polityk, którego trzeba się obawiać. Dlatego premier liczy na dobrą wolę. Zapewne też jego główną bronią w negocjacjach głównie z Angelą Merkel jest straszenie „nacjonalistyczną” opozycją.

Cała rozmowa w „Fakcie”.

ruk

[Fot. PAP / Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook