Jedynie prawda jest ciekawa


Karnowski: Zwycięstwo Trumpa to opowieść o przełamaniu

24.11.2016

„Donald Trump jest dowodem na to, czego kiedyś obawialiśmy się w Polsce - na sytuację, gdy demokracja traci alternatywę, gdy nie ma kogo wybrać. Tak było w Stanach Zjednoczonych” - mówił w „Poranku radia Wnet” Michał Karnowski.

Dziennikarz stwierdził, ze sukces Trumpa polega na tym, że udało mu się dotrzeć do ludzi, którzy patrzą na propagandę sukcesu i mediów liberalno-lewicowych, a u nich w życiu wszystko się zapada.

„Amerykanie, zwykli obywatele, mieli poczucie, że nie ważne, czy wybierają demokratów czy republikanów przez ostatnie lata, sprawy idą tak samo i dokładnie w tym samym kierunku. Dlatego sięgnęli po Trumpa - kandydata tak bardzo „z boku”, bardzo radykalnego i rażącego niektórych, bo on jako jedyny podnosił pewne ustawowe kwestie. Mówił o odzyskaniu kontroli nad własnym krajem, o mediach, które kłamią i o biznesie, który ma nieograniczone zasoby. Taska jest rzeczywistość” - powiedział Michał Karnowski i dodał:

„Zwycięstwo Trumpa jest rzeczywiście opowieścią o przełamaniu. W tym sensie jest ono podobne do polskiego”.

Zapytany o ewolucję Trumpa mówił, że gdyby prezydent był cały czas taki sam, jak w kampanii wyborczej, nie dokonywałby żadnych korekt, to sytuacja byłaby niebezpieczna.

„Kampania wymusza pewną przesadę, pewne przerysowania, pewne mocne słowa i trzeba o tym pamiętać. Gdyby Trump był dokładnie taki sam, jak w kampanii, to świat już by płakał” - zwrócił uwagę Karnowski.

Zauważył również, że media mają problem z Trumpem.

„Po wyborach okazał się on nieprawdopodobnie racjonalnym, zdolnym do korekty własnego poglądu i potężnie skoncentrowanym na utrzymaniu własnego wektora politykiem” - powiedział dziennikarz.

Zdaniem Karnowskiego Trump dokonał korekty w tych miejscach, gdzie była ona konieczna.

„To jest trochę tak, jak w Polsce. Pamiętajmy, że tuż po zwycięstwie Andrzeja Dudy czy Jarosława Kaczyńskiego padały złośliwe i ironiczne pytania o spełnione obietnice. Pytano o to w miesiąc po wyborach. Ale po roku widzimy, że wektor jest utrzymany” - mówił.

Dodał też, że nie przypadkiem sądzi, że tak w USA, jak i w Polsce w 2015 roku główny bój nie był bojem politycznym.

„Główny bój był o szczeliny w systemie informacyjnym. To było istotą tej kampanii. Tutaj to przełamanie, którego udało się dokonać otwierając pola innych głosów: w radiu Wnet, w „Gazecie Polskiej”, w tygodniku „wSieci”, „Telewizji Republika” i w dziesiątkach innych, było potężnym ruchem. Tutaj była energia obywatelska. W USA podobnie. Oczywiście dużo zmieniły media społecznościowe, ale zwróćmy uwagę na to, co się stało po wyborach. Jaką informację wysłał ten świat, o którym mówił Donald Trump? Informację, że będzie mocniej cenzurował Twitter, a właściciel Facebooka zostało oskarżony, że on odpowiada za zwycięstwo Trumpa, że jest winny porażki Hillary Clinton, bo u niego było dużo nieprawomyślnych komunikatów” - zauważył Karnowski.

Podkreślił, że dominacja w internecie otwiera się przez grupy lewicowo-liberalne.

„Oni maja tam władze prywatnego kapitału, zdolnego moderować, cenzurować treści. To będzie kolejnym polem bitwy, bo możemy wpaść w pułapkę wolności w internecie” - mówił w radiu Wnet Michał Karnowski.  

wkt/radiownet.pl

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook