Jedynie prawda jest ciekawa


Karnowski: Zwycięska dla PiS debata w PE

20.01.2016

To koniec planu obalenia nowego rządu, to klęska próby medialno-unijno-ulicznego zamachu stanu - pisze Michał Karnowski na portalu wPolityce.pl.

Scenariusz najwyraźniej się sypie, ale niektórzy jakby nie zauważyli. A może to sensory się rozregulowały? A może koledzy z banków w Berlinie obiecali co innego?

Nie na taki, zwycięski dla PiS, przebieg debaty w Parlamencie Europejskim, liczył chyba Ryszard Petru, kiedy rano zapowiadał dążenie do przedterminowych wyborów. Ktoś musiał „liderowi opozycji”, jakim się sam mianował, wmówić, że wszystko idzie jak trzeba, ulica w Polsce już milionami zrewoltowana, a dzielni niemieccy koledzy, choć w roli unijnych wyłącznie działaczy, wbiją ostatecznie osikowy kołek w serce pisowskiej hydry.

Tak to w planach wyglądało. Kiedy spojrzymy wstecz do wyborów parlamentarnych, dostrzeżemy wyraźną agendę działań zmierzających do zakwestionowania ich wyniku.

1. Odrzucenie starych szyldów. Skompromitowaną Platformę zastępuje świeżuteńki KOD.

2. Zmasowany atak medialny przy użyciu wszystkich dostępnych mediów. A więc wszystkich największych telewizji.

3. Wyprowadzenie ludzi na ulicę. Wiadomo, że Polska jest pęknięta na pół, więc można było liczyć na miliony.

4. Uruchomienie interwencji unijnej i ataku spekulacyjnego
Jedno wynikało z drugiego. Był to plan dość szaleńczy, ale mógł się przecież powieść. Dziś wiemy, że, na szczęście dla Polski, nie udał się. Zza KOD-u wyłaziły stare szyldy i twarze, media niezależne okazały się zdolne do obrony demokracji, ludzi wyszło malutko w porównaniu z wielkimi marszami okołopisowskimi, atak z osłabionej kryzysami Unii wyszedł słabszy niż oczekiwano, spotkał się też z profesjonalną odpowiedzią polskiego rządu i posłów do PE.

Wtorkowa debata w Parlamencie Europejskim była ważnym momentem tej walki. Możemy mówić o końcu pewnego etapu. Obóz odnowy Polski wystawił doskonałą, zgraną drużynę. Plan był przemyślany. Od neutralizacji agresywnych zapędów Donalda Tuska (rola Andrzeja Dudy) przez profesjonalne wystąpienia polskich parlamentarzystów i spokojny ton Beaty Szydło. Świadomość transmisji telewizyjnej z kolei chyba zawstydziła naszych współczesnych targowiczan.

W sumie krytyka była słaba i pozbawiona treści (bo jak się odcedzi pianę, to nie ma za co krytykować), a odpowiedzi merytoryczne i wiarygodne. Zwracało też uwagę bardzo wiele mocnych głosów z innych państw wspierających polskie prawo do naprawy państwa. W pamięć zapadnie z tego grona zapewne Petr Mach.


W sumie, zwycięska dla PiS debata w Strasburgu to koniec planu obalenia nowego rządu, to klęska próby medialno-unijno-ulicznego zamachu stanu. W Brukseli, Strasburgu i Berlnie chyba to już wiedzą. Dobrze, by i tutejsi działacze obecnej opozycji to dostrzegli. Mają prawo dążyć do zmiany, ale na szantaże i interwencje z zewnątrz Polacy im nie pozwolą. Precyzyjniej: nie pozwolili. Czas na prawdziwe 100 dni spokoju dla nowego gabinetu.

Michał Karnowski, wPolityce.pl

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook