Jedynie prawda jest ciekawa


Karnowski: Zwycięska dla PiS debata w PE

20.01.2016

To koniec planu obalenia nowego rządu, to klęska próby medialno-unijno-ulicznego zamachu stanu - pisze Michał Karnowski na portalu wPolityce.pl.

Scenariusz najwyraźniej się sypie, ale niektórzy jakby nie zauważyli. A może to sensory się rozregulowały? A może koledzy z banków w Berlinie obiecali co innego?

Nie na taki, zwycięski dla PiS, przebieg debaty w Parlamencie Europejskim, liczył chyba Ryszard Petru, kiedy rano zapowiadał dążenie do przedterminowych wyborów. Ktoś musiał „liderowi opozycji”, jakim się sam mianował, wmówić, że wszystko idzie jak trzeba, ulica w Polsce już milionami zrewoltowana, a dzielni niemieccy koledzy, choć w roli unijnych wyłącznie działaczy, wbiją ostatecznie osikowy kołek w serce pisowskiej hydry.

Tak to w planach wyglądało. Kiedy spojrzymy wstecz do wyborów parlamentarnych, dostrzeżemy wyraźną agendę działań zmierzających do zakwestionowania ich wyniku.

1. Odrzucenie starych szyldów. Skompromitowaną Platformę zastępuje świeżuteńki KOD.

2. Zmasowany atak medialny przy użyciu wszystkich dostępnych mediów. A więc wszystkich największych telewizji.

3. Wyprowadzenie ludzi na ulicę. Wiadomo, że Polska jest pęknięta na pół, więc można było liczyć na miliony.

4. Uruchomienie interwencji unijnej i ataku spekulacyjnego
Jedno wynikało z drugiego. Był to plan dość szaleńczy, ale mógł się przecież powieść. Dziś wiemy, że, na szczęście dla Polski, nie udał się. Zza KOD-u wyłaziły stare szyldy i twarze, media niezależne okazały się zdolne do obrony demokracji, ludzi wyszło malutko w porównaniu z wielkimi marszami okołopisowskimi, atak z osłabionej kryzysami Unii wyszedł słabszy niż oczekiwano, spotkał się też z profesjonalną odpowiedzią polskiego rządu i posłów do PE.

Wtorkowa debata w Parlamencie Europejskim była ważnym momentem tej walki. Możemy mówić o końcu pewnego etapu. Obóz odnowy Polski wystawił doskonałą, zgraną drużynę. Plan był przemyślany. Od neutralizacji agresywnych zapędów Donalda Tuska (rola Andrzeja Dudy) przez profesjonalne wystąpienia polskich parlamentarzystów i spokojny ton Beaty Szydło. Świadomość transmisji telewizyjnej z kolei chyba zawstydziła naszych współczesnych targowiczan.

W sumie krytyka była słaba i pozbawiona treści (bo jak się odcedzi pianę, to nie ma za co krytykować), a odpowiedzi merytoryczne i wiarygodne. Zwracało też uwagę bardzo wiele mocnych głosów z innych państw wspierających polskie prawo do naprawy państwa. W pamięć zapadnie z tego grona zapewne Petr Mach.


W sumie, zwycięska dla PiS debata w Strasburgu to koniec planu obalenia nowego rządu, to klęska próby medialno-unijno-ulicznego zamachu stanu. W Brukseli, Strasburgu i Berlnie chyba to już wiedzą. Dobrze, by i tutejsi działacze obecnej opozycji to dostrzegli. Mają prawo dążyć do zmiany, ale na szantaże i interwencje z zewnątrz Polacy im nie pozwolą. Precyzyjniej: nie pozwolili. Czas na prawdziwe 100 dni spokoju dla nowego gabinetu.

Michał Karnowski, wPolityce.pl

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook