Jedynie prawda jest ciekawa

Karnowski: Wszyscy musimy zareagować

02.03.2017

„Sfinansowana przez polskiego podatnika sztuka „Klątwa” w stołecznym Teatrze Powszechnym jest bluźnierstwem największym chyba po 1989 r. i obciąża nas wszystkich, bo wszyscy się na to, chcąc nie chcąc, złożyliśmy. I wszyscy musimy zareagować, odnieść się do tego i za to przepraszać” - napisał w felietonie na łamach tygodnika „Niedziela” Michał Karnowski, publicysta tygodnika „wSieci”.

Dziennikarz zaznacza, że mogą pojawić się głosy, że takich prowokacji nie powinno się nagłaśniać, że powinno się przejść obok tego obojętnie, ale nie jest to takie proste.

„Sprawa dzieje się bowiem w przestrzeni publicznej, pod sztandarami „sztuki”, za nasze wspólne pieniądze. A zatem w przestrzeni, za którą wszyscy, jako wspólnota Polaków i wierzących, odpowiadamy. Postawieni wobec takiego bluźnierstwa mamy tylko dwa wyjścia: zgodzić się na nie lub zrobić wszystko, by je powstrzymać” - podkreślił Karnowski.

Zdaniem Michała Karnowskiego, jest to rodzaj agresji na naszą wspólnotę i jej wartości. Przypomina, że wartości, które można bezkarnie obrażać, których nikt nie broni, stają się martwe. Bluźniercza sztuka w teatrze to dla nich tylko wstęp do bluźnierczej sztuki w kościele.

„Reżyserem tej ohydy jest niejaki Oliver Frljić, Chorwat, objazdowy autor tego typu paskudztw. Jeździ po Europie i suto opłacany zajmuje się obrażaniem „miejscowych symboli”. Nie czuje żadnego emocjonalnego związku z tematami swoich sztuk. Jest trybikiem w maszynerii prowokacji. Maszynerii, która ma nas zmęczyć, zmusić do akceptacji i pozwolić agresorom ruszyć dalej” - pisze Karnowski.

Podkreśla, że musimy protestować, przepędzić ludzi, którzy na takie rzeczy wydają publiczne pieniądze.

„W debacie o przyszłość Polski może to być punkt zwrotny. Widzimy, najostrzej jak można, kto jaką kulturę i jaką cywilizacje prezentuje. Trzeba to powiedzieć jasno: każdy głos na PO, SLD, .Nowoczesną, a nawet, niestety, na PSL, jest głosem na to właśnie bluźnierstwo” - podkreśla Michał Karnowski.

wkt/Niedziela

[fot. youtube.com]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook