Jedynie prawda jest ciekawa


Karnowski: Ukraina nie musi już czcić UPA

25.02.2014

Ofiara z życia złożona przez niemal stu uczestników Majdanu nie pójdzie na marne, nawet jeśli przywódcy protestu zmarnują szansę, przed którą stanęli - skłócą się, podzielą, dadzą skorumpować, zapomną o celu.

Gdy kilkudziesięciu uczestników Majdanu padło od kul, pozostali nie odeszli z placu. Nadal trzymali pozycje, bronili się, choć kierując się pragmatyzmem, zasadą "ratowania substancji" i "zimną oceną własnych szans", powinni uciekać, powinni chować się gdzieś w zakamarkach. Bo przecież, wydawało się, nie mają szans, muszą zginąć. A jednak nie odeszli. Wytrwali, przełamania strach, i wygrali. I nie można mieć wątpliwości, że o ich zwycięstwie zdecydowała przede wszystkim gotowość do poniesienia ofiary za sprawę wolności, za ojczyznę. Gotowość posunięta do końca, a więc zakładająca śmierć za własny kraj.

Lekcja, jaka płynie z Majdanu, z postawy zdeterminowanych krańcowo Ukraińców, nie jest nam, Polakom, obca. My wiemy, że w naszej części świata sprawa wolności i niepodległości wymaga gotowości do zapłacenia ceny najwyższej. Przeciążenia związane z presją imperiów, brutalność agresorów (wewnętrznych i zewnętrznych), relatywna obojętność świata, nie pozostawiają wyboru. Naród, który nie jest gotów płacić ceny życia, może nigdy nie doczekać się szansy na realizację marzeń. Rozumieli to choćby uczestnicy naszych powstań, także tych przegranych. Dziś tak wielu szydzi z ich rzekomo szalonej kalkulacji szans, ale oni wiedzieli to, wiedzą uczestnicy Majdanu: bez rzucenia własnego życia "na stos", niewola będzie trwała może i wieki, a na pewno dłużej, niż nasze życie.

Dlatego z takim sceptycyzmem patrzymy na te środowiska w Polsce, które głoszą erę "normalności", czyli zakładają, że na stałe dołączyliśmy do zachodnioeuropejskiej ścieżki dziejów. Niestety, nic na to nie wskazuje. Presje i ciśnienia związane z naszym położeniem pomiędzy imperiami wcale nie zniknęły. I dlatego też nie powinniśmy rezygnować ze świadomości, że i dla nas może nadejść czas wielkiej próby. Nie możemy uznać, że dobiliśmy do bezpiecznego portu. Leżymy na skraju geopolitycznych płyt tektonicznych, które czasem się zderzają. W Kijowie, na naszych oczach, tuż za naszą granicą, doszło do takiego zderzenia.

Ofiara z życia złożona przez niemal stu uczestników Majdanu nie pójdzie na marne, nawet jeśli przywódcy protestu zmarnują szansę, przed którą stanęli - skłócą się, podzielą, dadzą skorumpować, zapomną o celu. W przyszłości Ukraińcy już zawsze będą mogli odwoływać się do tych, którzy polegli, będą mogli na nawo odczytywać sens ofiary, będą mogli szukać inspiracji w losach tych, co zginęli. W przypadku młodego państwa, którego skarbnica narodowych mitów jest, delikatnie mówiąc, niezbyt bogata, to bardzo dużo. Kto wie, może dzięki ofierze złożonej przez bohaterów Majdanu przynajmniej część patriotycznych Ukraińców porzuci chorą fascynację UPA? Oby. Dziś bowiem to właśnie odwoływanie się do tradycji tej zbrodniczej formacji zatruwa głęboko relacje polsko-ukraińskie.  

Jacek Karnowski

[Fot. PAP/EPA]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku. 

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook