Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Karnowski: Ukraina nie musi już czcić UPA

25.02.2014

Ofiara z życia złożona przez niemal stu uczestników Majdanu nie pójdzie na marne, nawet jeśli przywódcy protestu zmarnują szansę, przed którą stanęli - skłócą się, podzielą, dadzą skorumpować, zapomną o celu.

Gdy kilkudziesięciu uczestników Majdanu padło od kul, pozostali nie odeszli z placu. Nadal trzymali pozycje, bronili się, choć kierując się pragmatyzmem, zasadą "ratowania substancji" i "zimną oceną własnych szans", powinni uciekać, powinni chować się gdzieś w zakamarkach. Bo przecież, wydawało się, nie mają szans, muszą zginąć. A jednak nie odeszli. Wytrwali, przełamania strach, i wygrali. I nie można mieć wątpliwości, że o ich zwycięstwie zdecydowała przede wszystkim gotowość do poniesienia ofiary za sprawę wolności, za ojczyznę. Gotowość posunięta do końca, a więc zakładająca śmierć za własny kraj.

Lekcja, jaka płynie z Majdanu, z postawy zdeterminowanych krańcowo Ukraińców, nie jest nam, Polakom, obca. My wiemy, że w naszej części świata sprawa wolności i niepodległości wymaga gotowości do zapłacenia ceny najwyższej. Przeciążenia związane z presją imperiów, brutalność agresorów (wewnętrznych i zewnętrznych), relatywna obojętność świata, nie pozostawiają wyboru. Naród, który nie jest gotów płacić ceny życia, może nigdy nie doczekać się szansy na realizację marzeń. Rozumieli to choćby uczestnicy naszych powstań, także tych przegranych. Dziś tak wielu szydzi z ich rzekomo szalonej kalkulacji szans, ale oni wiedzieli to, wiedzą uczestnicy Majdanu: bez rzucenia własnego życia "na stos", niewola będzie trwała może i wieki, a na pewno dłużej, niż nasze życie.

Dlatego z takim sceptycyzmem patrzymy na te środowiska w Polsce, które głoszą erę "normalności", czyli zakładają, że na stałe dołączyliśmy do zachodnioeuropejskiej ścieżki dziejów. Niestety, nic na to nie wskazuje. Presje i ciśnienia związane z naszym położeniem pomiędzy imperiami wcale nie zniknęły. I dlatego też nie powinniśmy rezygnować ze świadomości, że i dla nas może nadejść czas wielkiej próby. Nie możemy uznać, że dobiliśmy do bezpiecznego portu. Leżymy na skraju geopolitycznych płyt tektonicznych, które czasem się zderzają. W Kijowie, na naszych oczach, tuż za naszą granicą, doszło do takiego zderzenia.

Ofiara z życia złożona przez niemal stu uczestników Majdanu nie pójdzie na marne, nawet jeśli przywódcy protestu zmarnują szansę, przed którą stanęli - skłócą się, podzielą, dadzą skorumpować, zapomną o celu. W przyszłości Ukraińcy już zawsze będą mogli odwoływać się do tych, którzy polegli, będą mogli na nawo odczytywać sens ofiary, będą mogli szukać inspiracji w losach tych, co zginęli. W przypadku młodego państwa, którego skarbnica narodowych mitów jest, delikatnie mówiąc, niezbyt bogata, to bardzo dużo. Kto wie, może dzięki ofierze złożonej przez bohaterów Majdanu przynajmniej część patriotycznych Ukraińców porzuci chorą fascynację UPA? Oby. Dziś bowiem to właśnie odwoływanie się do tradycji tej zbrodniczej formacji zatruwa głęboko relacje polsko-ukraińskie.  

Jacek Karnowski

[Fot. PAP/EPA]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku. 

Słowa kluczowe:

Ukraińcy

,

protest

Warto poczytać

 1. Stuhrok 24.10.2016

  Stuhr: Kaczyński jak Hitler

  Aktor przekonuje, że w naszym kraju panuje dyktatura.

 2. woler 24.10.2016

  Piotr Zaremba we "wSieci": "Wołyń" niepoprawny

  Polecamy esej poświęcony zamieszaniu po nowym filmie Wojciecha Smarzowskiego!

 3. lisisiew 24.10.2016

  Lisiewicz: Macierewicz ograniczył wpływ rosyjskiej agentury

  Dziennikarz "Gazety Polskiej" pisze o działaniach rosyjskich agentów w mediach.

 4. popopop 24.10.2016

  Terlikowska: Przybysz w końcu pęknie

  Małgorzata Terlikowska apeluje o modlitwę za kobietę, która dokonała aborcji.

 5. marcoashx 24.10.2016

  Król: Zastanawiam się nad zmianą płci

  "Jako kobieta mógłbym napisać takie rzeczy, które się w głowie nie mieszczą".

 6. piotrowiczSITVPINFO 24.10.2016

  Piotrowicz: Niezrozumiałe protesty kobiet

  Niezrozumiałe jest dla mnie, przeciwko czemu kobiety protestują, skoro nic się nie zmieniło. Przez 8 lat nie protestowały, a gdy rząd zapowiedział pomoc dla kobiet, które są w złej sytuacji to są protesty - twierdzi Stanisław Piotrowicz (PiS).

 7. maccc-st 24.10.2016

  Ziemkiewicz: Niech te baby ktoś pogoni

  W ciasnym przejściu, zrobi się jakiś ruch, panika i ktoś może zostać stratowany. Mam nadzieję, że siły porządkowe nie dopuszczą do tego.

 8. rzep-sat 24.10.2016

  Kuźmiuk: Ten koń już nie pociągnie protestów, czyli jeszcze raz o prezesie Rzeplińskim

  Już w połowie grudnia kończy się kadencja profesora Andrzeja Rzeplińskiego i huczne obchody 30-lecia powstania Trybunału Konstytucyjnego miały być okazją do pokazania sukcesów tego organu pod jego światłym kierownictwem.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook