Jedynie prawda jest ciekawa


Karnowski: Spot, czyli biali promują paciorki dla Indian

03.05.2014

"Ani spoty, ani statystyki, nie złapią tego, co jest najdotkliwszym, najbardziej niebezpiecznym skutkiem członkostwa w Unii, a więc dalszej utraty podmiotowości naszego establishmentu" - pisze Jacek Karnowski.

W słynnym, choć może należałoby powiedzieć, niesławnym i wyjątkowo drogim spocie przygotowanym na unijne pieniądze na 10 lecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej widzimy liczne, piękne inwestycje: stadion narodowy, boiska dla dzieci i młodzieży, wielkie wieżowce, odnowione starówki, nowe autostrady i mosty. Na pierwszy rzut oka - wspaniały, nowoczesny kraj, oczywiście możliwy wyłącznie dzięki pomocy z Unii Europejskiej. Nawet w tym lukrowanym obrazie sięgnięto jednak po kłamstewka - pokazano stołeczny Most Siekierkowski, otwarty w 2002 roku, a więc 3 lata przed polską akcesją do UE. Autorzy spotu prezentują także z dumą fermy wiatraków, w Europie zachodniej wzbudzające wielkie, zazwyczaj negatywne emocje, z racji ich nieefektywności ekonomicznej (działają tylko dzięki dotacjom) oraz dlatego, że niszczą naturalne krajobrazy.

Zdziwienie wzbudza także ewidentne szyderstwo z Polski początku lat 90. W spocie pokazano bazar, na którym ludzie przymierzają ubrania i w prosty sposób - jak to prości ludzie - komentują rzeczywistość. W założeniu ma to zapewne wzbudzać śmiech widowni. Autorzy filmiku nie wiedzą zapewne, że śmieją się z siebie samych, bo tacy przecież byliśmy, a i w dużej mierze wciąż tacy jesteśmy. Nie wiedzą też, że pokazywanie samochodu Polonez jako symbolu zacofania jest co najmniej dwuznaczne. Bo Polonez jaki był, taki był, ale był produkowany w Polsce. Dziś jeździmy lepszymi samochodami, ale Żerań stoi zamknięty na kłódkę, a my co najwyżej montujemy auta niemieckie.

Spoty są propagandą w skondensowanej formie. Ten konkretny mówi tyle, ile powiedział by nam inny filmik, możliwy do wyobrażenia na 10-lecie członkostwa w Unii. Pokazano by w nim zamknięte fabryki, cegielnie, cukrownie, tysiące hektarów ziemi wykupionej przez obcokrajowców, zamknięte szkoły (bo młodzi wyjechali do Wielkiej Brytanii i Niemiec, bo nie rodzą się dzieci), całe miejscowości zamieszkiwane wyłącznie przez starszych ludzi. Pokazano by też wypowiedzi młodych ludzi, chcą stąd wyjeżdżać (jak pokazują badania). Skoro kraj odniósł rzekomo tak wielki sukces, to dlaczego wciąż wypycha ludzi, a nie przyciąga?

Propaganda, nawet najdroższa, nawet najpiękniejsza, nawet z Beattlesem na pierwszym planie, nie mówi prawdy. Trafnie ujął to Antoni Słonimski, który mimo komunizujących poglądów trafnie rozgryzł w latach 30. totalitarną naturę sowieckiej Rosji. W książce "Moja podróż do Rosji" tak podważał bolszewickie laurki prezentowane cudzoziemcom:

"Podjąłby się przez sześć dni obwozić cudzoziemca po Polsce i pokazać mu rzeczy niezmiernie efektowne. Mógłby z takiej wycieczki wynieść wrażenie nie tylko dobrobytu, lecz wręcz luksusu. Można by pokazać nowe dzielnie, których parę ma Warszawa, a których wcale nie ma Moskwa, można by go zawieść do szkoły im. Batorego, do Ministerstwa Oświecenia, do instytutu wychowania fizycznego. Pokazać sierociniec we Lwowie, zakład dla dzieci w Kobiernicy pod Bielskiem, Gdynię, Mościce i diabli wiedzą co, powiedzieć, że to wszystko robi państwo, które od stu lat było dewastowane i teraz boryka się z trudnościami gospodarczymi. Cudzoziemiec rozpłakałby się z rozczulenia. Podjąłbym się również pokazać jakiemuś Kischowi taką Warszawę i taki Żyrardów, że zbladłaby przy tym najbardziej jaskrawa nędza portowych dzielnic Nowego Jorku."

W sumie Słonimski stwierdzał: "Jestem człowiekiem dość sceptycznym, zwłaszcza jeśli chodzi o statystyki i propagandę".

I my być powinniśmy. Tym bardziej, że ani spoty, ani statystyki nie złapią tego, co jest najdotkliwszym, najbardziej niebezpiecznym skutkiem członkostwa w Unii, a więc dalszej utraty podmiotowości naszego establishmentu. Już nawet nie udaje on, że stara się rzetelnie diagnozować sytuację Polski i szukać najlepszych rozwiązań. Nie, na sztandarach już tylko jedno hasło: Unia. Swój cel postrzega tak prostacko, jak to tylko możliwe: słuchać, kopiować, wdrażać. Pewnie już nawet zapomniał, co znaczy myśleć samodzielnie, co znaczy być intelektualnie wolnym.

Za prounijną propagandą stoją tak wielkie pieniądze, że obóz niepodległościowy ma dziś niewielkie szanse na uczciwą debatę o zyskach o stratach związanych z członkostwem. Tym bardziej jednak powinniśmy rozwijać w sobie umiejętność diagnozowania realnej sytuacji Polski. Opozycja musi zastąpić władze, zachowujące się jak elita kolonii, i establishment o mentalności Indian zachwyconych paciorkami darowanymi przez białych.

Przyszłość znów przywoła pytania, które dziś wydają się nieważne. Przywoła, bo Polska zamknięta w kaftanie, nawet złotym, żyć nie może.  

Jacek Karnowski

[Fot. YT]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku. 

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook