Jedynie prawda jest ciekawa


Karnowski: Polacy zostali oszukani

31.05.2012

Trwa w Polsce walka o demokrację prawdziwą, a nie pozorowaną – mówi w wywiadzie dla portalu Stefczyk.info Michał Karnowski, dziennikarz portalu wPolityce.pl, zastępca redaktora naczelnego tygodnika „Uważam Rze”.

Stefczyk.info: Gdańska „Solidarność” wzywa Komisję Krajową „S”, by podjęła kroki zmierzające do rozpisania nowych wyborów. W apelu czytamy, że Polacy zostali oszukani, ponieważ PO nie mówiła w kampanii wyborczej, że zamierza wprowadzić zmiany w emeryturach. Po raz pierwszy w debacie publicznej pojawił się poważny postulat o przedterminowych wyborach. O czym to świadczy?

Michał Karnowski: Na pewno prawdziwy jest argument, że Polacy zostali w czasie ostatniej kampanii wyborczej oszukani. Bo Platforma nie tylko nie wspomniała o planach drastycznego wydłużenia wieku emerytalnego, ale Bronisław Komorowski wprost mówił w kampanii prezydenckiej, że nie ma takiej potrzeby. Co więcej, PO głosiła iż doda Polakom pieniędzy i ściągnie 300 miliardów dotacji. Dziś widać, że było to Radio Erewań - owszem, chodziło o miliardy, ale nie dane, a zabrane. W uczciwej demokracji taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Naturalne jest więc, że kiedy jeszcze rząd odmawia poważnych konsultacji o tych bolesnych i nieprzygotowanych zmianach, kiedy nie potrafi wykazać skąd się wzięła graniczna liczba 67. roku życia, kiedy przewodniczący obu izb parlamentarnych nie wpuszczają nawet na galerię szefa najsilniejszego związku zawodowego, pojawia się propozycja, by spór rozstrzygnęli Polacy. Wybory byłyby formą plebiscytu.

Jest szansa na ten plebiscyt obecnie?

Pomysł wcześniejszych wyborów będzie zapewne wracał im bardziej PO będzie traciła poparcie, a w ślad za tym siłę legitymizacji społecznej. Ale czy uda się go przeprowadzić? To zależy od stanu koalicji. Im więcej będzie kosztów obecnych rządów, tym bardziej prawdopodobne, że w końcu rząd odejdzie. Ale jeszcze nie teraz, zwłaszcza, że to jeszcze nie jest postulat całego związku.

Jaki jest potencjał "Solidarności" obecnie? Co ona może zdziałać?

„Solidarność” to, poza Prawem i Sprawiedliwością, jedyna duża organizacja, która nie znajduje się pod kontrolą rządzących. Na szczęście dla siebie samej zrezygnowała z pomysłów flirtowania z władzą i zajęła się tym, do czego jest powołana - obroną praw pracowniczych. To, że zebrała ok. 2 miliony podpisów za referendum emerytalnym, z pomocą wielu mniejszych organizacji, pokazuje, jaką ma siłę. Jeśli chce być jednak skuteczna, nie może mrugać okiem do władzy, a ostatnio Bronisław Komorowski coś takiego sugerował, mówiąc w TVP, że podczas spotkania z nim Piotr Duda mówił inaczej niż mówi publicznie. Takie sytuacje obniżają skuteczność "S" i lider związku nie powinien na nie pozwalać.

Czy wychodzenie z podobnymi inicjatywami ma sens?

W mojej ocenie trwa w Polsce walka o demokrację prawdziwą, a nie pozorowaną. Wszystko, co jest prawdziwym sporem i dyskusją, co nie zakłada idealności obecnej władzy, ale buduje możliwość wyboru i oceny przez Polaków tego, co się dzieje w kraju, jakości rządów, ma sens i służy demokracji.

Rozmawiał saż
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Czytaj też: Gdańska Solidarność domaga się przedterminowych wyborów

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook