Jedynie prawda jest ciekawa


Karnowski: obóz pamięci i prawdy wygrał tę batalię

10.08.2013

40 miesięcy po tragedii smoleńskiej można stwierdzić wprost: obóz pamięci i prawdy wygrał tę batalię.

Zrobiono niemal wszystko, co można było zrobić dysponując tymi skromnymi zasobami, które nie podlegają rządowej kontroli. Podważono kłamliwą wersję oficjalną, zaproponowano wyjaśnienia alternatywne. Skutecznie przekonano Polaków, że Smoleńsk nie był zwykłym wypadkiem.

Przede wszystkim: nie dopuszczono, by sprawa umarła w zapomnieniu. Sprawa żyje, i nawet jeżeli okresowo przycicha, to w każdej chwili może wybuchnąć na nowo.

Nie sposób wskazać wszystkich, którzy dołożyli swoją cegiełkę do tego zwycięstwa. Z pewnością należy wymienić Antoniego Macierewicza, którego taktyka okazała się więcej niż trafiona. A taktyka ta polegała na stałym przesuwaniu świadomości społecznej. To Antoni Macierewicz pchnął Polaków ku prawdzie, zawsze wyprzedzając opinię publiczną. Gdyby stał zawsze tam, gdzie stała opinia publiczna, dywagowalibyśmy dziś najwyżej o częściowej winie rosyjskich kontrolerów.

Ale też sam Antonii Macierewicz (szerzej: PiS) nie osiągnąłby tak wiele. W okresie ostatnich 40 miesięcy, używając określenia Jarosława Marka Rymkiewicza z jego ostatniego wywiadu w tygodniku "wSieci" - miliony Polaków stały się żołnierzami Rzeczypospolitej. Każdy, kto cokolwiek zrobił dla pamięci, kto protestował, kto nie uległ presji - stał się rycerzem.

No i media. Wielkie zasługi mediów toruńskich, kierowanych przez ojca Tadeusza Rydzyka, wymagają szczególnego podkreślenia. Tym bardziej, że traktowały one sprawę poważnie i solidnie, stroniąc od szkodliwego strzelania błędnymi hipotezami dla samego tylko efektu.

Dziś dużo więcej nie da się zrobić. Trzeba czekać na zmianę władzy.

Warto jeszcze zaznaczyć, że bez sukcesu w sprawie Smoleńska nie byłoby sukcesów sondażowych opozycji. Ci, którzy radzili porzucenie tej sprawy w imię sukcesu politycznego, nie mieli racji. Jest odwrotnie: to społeczne przełamanie w sprawie 10/04 dało sukces opozycji i widoki na władzę. Walka o pamięć i prawdę okazała się skutecznym taranem, za pomocą którego udało się zdemolować obóz III RP. Zdemolować i zdemoralizować, ponieważ stronnicy władzy musieli i muszą nurzać się w kłamstwie. A obóz zanurzony w nieprawdzie w końcu przegra, bo ostatecznie musi zwątpić sam w siebie.

Każdy, kto w ciągu minionych 40 miesięcy stanął po słusznej stronie ma prawo do satysfakcji. Każdy, kto zwalczał obóz pamięci i prawdy powinien się wstydzić i przepraszać.

Wagi tego wyboru nie sposób przecenić. Będzie on znaczył wiele jeszcze bardzo długo. Inne wybory, wcześniejsze zachowania - tracą na znaczeniu. Ważne, co kto robił i jak się zachowywał wówczas, gdy stawką stała się godność Rzeczypospolitej, wierność urzędującemu Prezydentowi oraz - ostatecznie - niepodległość.

Jacek Karnowski
[Fot. KBWLLP]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook