Jedynie prawda jest ciekawa


Karnowski: Dzień triumfu dla wzgardzonych

05.02.2016

To ważny dzień, dzień tryumfu wielu ludzi, także wielu Polaków, którymi gardzono – tak o powstaniu nowej komisji ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej mówił Jacek Karnowski, red. naczelny Tygodnika „wSieci” w Telewizji Republika.

"Ten zespół przeprowadzi określone czynności, dojdzie do pewnej tezy, która wydaje się oczywista, czyli o dużych zaniechaniach w przygotowaniu tego lotu, albo będzie kontynuował pewną działalność medialną, poszukując wątków spiskowych i wybuchowych. Nie odrzucam ich, ale w stosunku do takiej katastrofy trzeba zachować maksimum zdrowego rozsądku -twierdził z kolei publicysta magazynu Liberte Marcin Celiński.

Jacek Karnowski mówił o tym, co działo się po 10 kwietnia 2010 r., przypominając m.in. o rzekomej obecności alkoholu we krwi gen. Andrzeja Błasika. – Myślę, że to ważny dzień, dzień tryumfu wielu ludzi, także wielu Polaków, którymi gardzono, mówiąc im: porzućcie te szaleństwa, bawcie się dalej. Nie jestem fizykiem, ale tak zdroworozsądkowo, to spadający na błoto samolot powinien wbić się w ziemię, a nie rozpaść na tysiące kawałków – podkreślił.

Zdaniem Celińskiego, wkrótce będziemy mieli do czynienia z dyskusją, która jeszcze bardziej podzieli Polaków. – Rosja w ogóle nie przejmuje się nowym polskim rządem. Tak samo nie przejmie się nową podkomisją smoleńską – przekonywał. – Nie zgadzam się – odpowiedział Karnowski. – Katastrofą posmoleńską i pomieszaniem ciał, poniżyliśmy Polskę i Polaków. Obywatele muszą wiedzieć, że państwo nie zostawia swoich oficerów – zaznaczył.

Szefem powołanej rozporządzeniem ministra obrony narodowej podkomisji został dr Wacław Berczyński, doświadczony konstruktor z działu wojskowo-kosmicznego firmy Boeing, związany wcześniej z sejmowym zespołem smoleńskim. Według szefa MON po tragedii "ukryto podstawowe fakty i informacje, które w sposób zasadniczy zmieniają ogląd wydarzeń". –  Zniszczono ponad 400 kart informacji i meldunków, jakie zostały dostarczone 10 kwietnia do sztabu generalnego Wojska Polskiego – poinformował Macierewicz. 

Z kolei rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz ujawnił na antenie Telewizji Republika, że resort obrony zna nazwisko osoby odpowiedzialnej za zniszczenie tych materiałów, ale jest ono objęte tajemnicą. Dodał, że inne ważne informacje dotyczące katastrofy smoleńskiej znajdą się w końcowym audycie, nad którym pracuje obecnie nowe kierownictwo MON.

Wyjaśnianiem tragedii z 10 kwietnia 2010 r. zajmie się 21-osoby zespół, w którym znajdzie się czterech zagranicznych doradców: Frank Taylor (inżynier lotniczy z Wielkiej Brytanii, były szef Centrum Bezpieczeństwa Lotnictwa Cranfield College of Aeronautics), Glenn Joergenssen (duński pilot i inżynier współpracujący z zespołem parlamentarnym), Andriej Iłłarionow (były doradca Władimira Putina) oraz prof. Michael Baden (patolog i specjalista medycyny sądowej z USA).

ansa/ TV Republika

[fot. TV Republika]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook