Jedynie prawda jest ciekawa


Karnowski: Dla PiS plebiscyt będzie dobrym rozwiązaniem

16.05.2017

Debata na temat konstytucji potrzebna jest na długo przed jej realną zmianą – mówi w rozmowie z "Super Expressem" Michał Karnowski, komentując pomysł referendum konstytucyjnego ogłoszony przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Zdaniem publicysty - referendum bardzo pasuje do urzędu prezydenckiego. "Daje głowie państwa silny mandat"- podkreśla. 

Karnowski podkreśla, że dalsze losy wniosku prezydenta zdecydują o tym, z jakiej pozycji będzie się on ubiegał o  reelekcję. 


"Gdyby wykazał się słomianym zapałem albo reakcja PiS byłaby chłodna, to byłoby to dla niego obciążenie. Jeżeli to dobrze rozegra, to bardzo go wzmocni"- ocenia Michał Karnowski.
Jego zdaniem zrozumiałe jest jednak chłodne przyjęcie inicjatywy przez klub PiS-u. 
"Politycy wolą o takich sprawach decydować sami. Prezydent ustawił się tu ponad głowami PiS i PO, zwracając się do Polaków. Obecna konstytucja ma jednak wiele wad i kiedyś dyskusję na jej temat trzeba zacząć"- ocenia.
Karnowski przyznaje, że sprawa z referendum może w jakiś sposób zaszkodzić PiS,  który woli demokrację przedstawicielską od bezpośredniej, ale dodaje:

"Czasami, kiedy patrzę na codzienność PiS, to myślę sobie, że dobrze by się stało dla tej partii, gdyby przykryć tę codzienność jakąś wyższą wartością"

Zdaniem publicysty nie byłoby natomiast nic złego w tym, gdyby glosowanie w referendum nabrało cech plebiscytu "za" lub "przeciw" PiS. 
"Dyskusja o ustroju państwa jest polityczna z natury rzeczy. I chyba lepiej, żebyśmy się kłócili o to niż o to, czy na Krakowskim Przedmieściu mamy się bić. Lepsze te merytoryczne pytania: czy Senat ma istnieć, czy nie, czy prezydent ma mieć wzmocnioną pozycję. Dla PiS plebiscyt będzie dobrym rozwiązaniem, bo jego poparcie jest rozproszone, nie widać jego masowości"- wyjaśnia. 

Na uwagę,że wynik referendum może nie przełożyć się na rzeczywistość, wobec braku większości konstytucyjnej w Sejmie – Karnowski odpowiada: 

"Taka debata na temat konstytucji potrzebna jest na długo przed jej realną zmianą. To referendum jest szansą na to, żeby odbyła się ważna debata. Gdyby PiS chciał kiedyś zmiany bez referendum, to padłoby pytanie: co tak szybko, a gdzie debata?!"

ansa/ SE

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook