Jedynie prawda jest ciekawa


Karnowski: Dla PiS plebiscyt będzie dobrym rozwiązaniem

16.05.2017

Debata na temat konstytucji potrzebna jest na długo przed jej realną zmianą – mówi w rozmowie z "Super Expressem" Michał Karnowski, komentując pomysł referendum konstytucyjnego ogłoszony przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Zdaniem publicysty - referendum bardzo pasuje do urzędu prezydenckiego. "Daje głowie państwa silny mandat"- podkreśla. 

Karnowski podkreśla, że dalsze losy wniosku prezydenta zdecydują o tym, z jakiej pozycji będzie się on ubiegał o  reelekcję. 


"Gdyby wykazał się słomianym zapałem albo reakcja PiS byłaby chłodna, to byłoby to dla niego obciążenie. Jeżeli to dobrze rozegra, to bardzo go wzmocni"- ocenia Michał Karnowski.
Jego zdaniem zrozumiałe jest jednak chłodne przyjęcie inicjatywy przez klub PiS-u. 
"Politycy wolą o takich sprawach decydować sami. Prezydent ustawił się tu ponad głowami PiS i PO, zwracając się do Polaków. Obecna konstytucja ma jednak wiele wad i kiedyś dyskusję na jej temat trzeba zacząć"- ocenia.
Karnowski przyznaje, że sprawa z referendum może w jakiś sposób zaszkodzić PiS,  który woli demokrację przedstawicielską od bezpośredniej, ale dodaje:

"Czasami, kiedy patrzę na codzienność PiS, to myślę sobie, że dobrze by się stało dla tej partii, gdyby przykryć tę codzienność jakąś wyższą wartością"

Zdaniem publicysty nie byłoby natomiast nic złego w tym, gdyby glosowanie w referendum nabrało cech plebiscytu "za" lub "przeciw" PiS. 
"Dyskusja o ustroju państwa jest polityczna z natury rzeczy. I chyba lepiej, żebyśmy się kłócili o to niż o to, czy na Krakowskim Przedmieściu mamy się bić. Lepsze te merytoryczne pytania: czy Senat ma istnieć, czy nie, czy prezydent ma mieć wzmocnioną pozycję. Dla PiS plebiscyt będzie dobrym rozwiązaniem, bo jego poparcie jest rozproszone, nie widać jego masowości"- wyjaśnia. 

Na uwagę,że wynik referendum może nie przełożyć się na rzeczywistość, wobec braku większości konstytucyjnej w Sejmie – Karnowski odpowiada: 

"Taka debata na temat konstytucji potrzebna jest na długo przed jej realną zmianą. To referendum jest szansą na to, żeby odbyła się ważna debata. Gdyby PiS chciał kiedyś zmiany bez referendum, to padłoby pytanie: co tak szybko, a gdzie debata?!"

ansa/ SE

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook