Jedynie prawda jest ciekawa


Kard. Nycz: są chrześcijanie, którzy giną i cierpią

11.06.2016

Kapłan winien być człowiekiem pocieszenia – zwrócił uwagę abp Henryk Hoser. W warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela 11 księży wyświęconych 50 lat temu przez Stefana Kardynała Wyszyńskiego świętowało dziś złoty jubileusz swoich święceń. Uroczystej mszy św. przewodniczył bp warszawsko-praski abp Henryk Hoser. Liturgię koncelebrował wraz z nim biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski

Przywołując w homilii postaci św. Barnaby Apostoła abp Hoser wskazał go kapłanom jako wzór do naśladowania. „Jego imię oznacza ‘Syn Proroctwa’ i ‘Syn Pocieszenia’ i takie winno być również nasze kapłańskie posługiwanie. Przez to, że Bóg nas podnosi i pociesza możemy tym samym pocieszać innych. Stąd cała nasze kapłańska posługiwanie właśnie na tym polega by pocieszać człowieka upadłego, zniechęconego, zrozpaczonego, zagubionego, człowieka szukającego często pomocy po omacku, czy w końcu tego który stracił cel swojego życia, bądź który ma tak wiele pokus aż po tę odebrania sobie życia” – powiedział kaznodzieja.

Zwrócił także uwagę, że warunkiem skutecznego apostolstwa jest autentyczne życie Ewangelią. „To czego innych uczymy winno najpierw w nas samych stawać się ciałem. Słowa Jezusa Chrystusa winny być niejako naszymi słowami, wówczas poprzez świadectwo naszego życia będziemy w stanie przekazywać Dobrą Nowinę tym do których Pan nas posyła” – powiedział bp warszawsko-praski.

Podkreślił również konieczność budowania kapłańskiej wspólnoty. „Kapłan, który izoluje się od prezbiterium, który nie dostrzega potrzeby pielęgnowania relacji ze swoimi współbraćmi w pasterskim posługiwaniu, który nie widzi w nich najlepszych interlokutorów, czy doradców, jest zagrożony w swojej misji” – ostrzegł abp Hoser. Przypomniał przy tym, że posługa głoszenia Dobrej Nowiny dokonuje się zawsze we wspólnocie Kościoła. „Byśmy mogli nauczać wielką rzeszę potrzebujemy wzajemnego wsparcia, stąd tak ważne są nasze zjazdy kursowe oraz inne spotkania we wspólnocie kapłańskie”-dodał.

Zachęcił również księży do coraz większej wewnętrznej wolności. „Im jesteśmy starsi tym, trudniej przychodzi nam zaakceptować w naszym życiu zmiany, tymczasem nie zapominajmy że w chwili śmierci wszystko to będziemy i tak musieli opuścić. W związku z tym nie bójmy się odejścia z danej placówki, parafii czy pozostawienie pewnych aktywności jest to bowiem pomocne ćwiczenie na drodze naszego życia duchowego” – przekonywała abp Hoser.

„Musimy być zawsze gotowi pójść za tym, który nas powołał i który nas poprowadzi tak jak to czynił przez całe nasze kapłańskie życie. On przeprowadzi nas również przez bramę śmierci” – oświadczył bp warszawsko-praski.

Dwadzieścia cztery osoby w sobotę 11 czerwca w bazylice katedralnej w Pelplinie zostały uroczyście włączone do Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. W homilii kard. Kazimierz Nycz powiedział, że „dzisiaj trzeba tę Ziemię Świętą poszerzyć i powiedzieć, że są chrześcijanie, którzy giną i cierpią”.

Uroczystość rozpoczęła procesja ulicami miasta i ingres do bazyliki katedralnej, w którym wzięło udział około 150 przedstawicieli Zwierzchnictwa Polskiego Bożogrobców. Mszy św. przewodniczył Wielki Mistrz Zakonu kard. Edwin Frederic O' Brien z Rzymu. Wielki Przeor Zwierzchnictwa Polskiego kard. Kazimierz Nycz wygłosił homilię. Wśród koncelebransów byli: abp Henryk Muszyński, abp Józef Kowalczyk, biskup pelpliński Ryszard Kasyna oraz bp Piotr Skucha. Koncelebrowało kilkudziesięciu księży.

Inwestytura nowych kawalerów, dam i duchownych do Zakonu miała miejsce przed rozpoczęciem Mszy św. Przewodniczył jej kard. E. F. O' Brien. W obrzędzie czynny udział miał Zwierzchnik Zwierzchnictwa Polskiego Bożogrobców Karol Szlenkier.

W homilii metropolita warszawski przypomniał podstawowe założenia działalności Zakonu, wskazując, że inwestytura wprowadza nowe osoby do tej wspólnoty, „aby dzieło Bożogrobców rosło i rozwijało się”. „Trzeba walczyć o Królestwo Jezusa Chrystusa”, mówił purpurat, dodając, że członkowie Zakonu mają być ludźmi sumienia i „rozszerzać Kościół Jezusa Chrystusa na całej ziemi, słowem i przykładem swojego życia”. Kardynał podkreślił aktualność potrzeby działalności charytatywnej Zakonu.

Nawiązując do Roku Miłosierdzia i licznych wezwań papieża Franciszka, aby pomagać ludziom potrzebującym, kaznodzieja apelował do Bożogrobców, żeby włączyli się w pomoc chrześcijanom cierpiącym także poza Ziemią Świętą. „Dzisiaj trzeba tę Ziemię Świętą poszerzyć i powiedzieć, że są chrześcijanie, którzy giną i cierpią, potrzebują pomocy, są wypędzani i zabijani za wiarę”, mówił Wielki Przeor. 

Kard. Nycz wskazał, żeby współcześnie członkowie Zakonu rozważyli pomoc chrześcijanom, którzy „pukają u wrót chrześcijańskiej Europy”. „Trzeba wyjść na przód w duchu Ewangelii” - mówił metropolita warszawski, zachęcając do współpracy z Kościołem w Polsce na rzecz pomocy cierpiącym chrześcijanom poprzez budowanie tzw. „korytarza humanitarnego”. „Jesteście do tego szczególnie przygotowani, predysponowani i zobowiązani” - dodał hierarcha.

Spotkanie Bożogrobców rozpoczęło się w czwartek w Sanktuarium Maryjnym w Piasecznie, gdzie Mszy św. przewodniczył ks. kan. Wincenty Pytlik, kawaler Zakonu z Pelplina.

Piątkowe spotkania, modlitwy i obrady odbywały się na Zamku w Gniewie i w Pelplinie.

Ryb, kai

Fot. [slysze.ifps.org.pl]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook