Jedynie prawda jest ciekawa


Kard. Nycz: "Czerpać ze źródła"

26.03.2014

Wszystkie teksty Jan Paweł II pisał sam. Na zwyczajne kazanie potrzebował mniej więcej dwie godziny. Wszystkie cytaty przytaczał z głowy. Zadaniem współpracowników było tylko dorobienie do nich przypisów - opowiada ks. kardynał Kazimierz Nycz.

O najnowszym wydaniu Biblii opatrzonej komentarzami Jana Pawła II, wydanej przez Wydawnctwo M z okazji kanonizacji Ojca Św., rozmawiamy z ks. kardynałem Kazimierzem Nyczem.

Stefczyk. Info: Księże kardynale, co księdza najbardziej ujęło w komentarzach Jana Pawła II do najnowszego wydania Biblii? Które słowa szczególnie wbiły się księdzu w pamięć? Czy jest coś co zrobiło w księdzu szczególne wrażenie?

Ks. kardynał Kazimierz Nycz: Wszystkie przemówienia, kazania jak i teksty, takie jak encykliki czy adhortacje, z tego co wiem od kardynała Dziwisza, który jako sekretarz widział jak powstawały,  Jan Paweł II pisał sam. Jeżeli to było przeciętne, zwyczajne kazanie to potrzebował na to mniej więcej dwie godziny. Oczywiście miał "oprzyrządowanie" w postaci Pisma Świętego na biurku. Ale jeśli pisał długą homilię, to przez te dwie godziny na zbyt częste zaglądanie po prostu nie miał czasu. A to znaczy, że on te teksty miał w głowie i przytaczał je z pełną dokładnością. Natomiast współpracownicy sprawdzali tylko dokładnie skąd te cytaty są wzięte. Także może robić wrażenie jego potężna znajomość Biblii, widoczna widoczna podczas pisania tekstów.

Zresztą już Krakowie, kiedy Karol Wojtyła był już kardynałem,  napisał parę książek. We wstępie do nich jest napisane,  kto w jego imieniu dorabiał tzw. aparaturę przypisową Biblii, czy innych dokumentów. A to oznaczało, że on znał na pamięć teksty, cytaty ale ktoś musiał to udokumentować, ponieważ jego obowiązki nie pozwalały mu  na robienie fiszek. Tak się przejawiała jego potężna pamięć i jego  zdolność kojarzenia, czyli to, co mają wielcy myśliciele, którzy na podstawie źródeł biblijnych, na podstawie źródeł objawionych a także dokumentów kościoła - potrafią tworzyć nową, wyższą syntezę.

Czy Jan Paweł II miał swoją osobistą interpretację Biblii? A jeśli tak, to jakby ją można było zdefiniować?

On miał taką bardzo filozoficzną - nazwijmy to - filozoficzno- etyczną i antropologiczną interpretację Biblii. Czyli wyprowadzał z Biblii antropologię ale także antropologię filozoficzną uzasadniał Biblią. Umiał to robić wspaniale, zgodnie z tym jak był wykształcony.  Bo przecież był wykształcenia teologiem - zajmował się Janem od Krzyża, był też etykiem, a antropologia i personalizm interesowały go szczególnie. Potrafił w tym szerokim spektrum bazować na wszystkich źródłach, z których wypływała jego wiedza i tworzyć nową syntezę.

Podejście katolików do czytania Biblii bardzo się zmieniło w ostatnich latach. Dziś Kościół zachęca do czytania całe rodziny, ale starsze pokolenia były wychowywane jeszcze w przekonaniu, żeby podchodzić do niej ostrożnie, bo to prowadzi do herezji...

Jeszcze 60 lat temu mówiono, że nie wolno się dać człowiekowi napić ze źródła, czyli z Pisma Świętego. Natomiast charyzmatycy powiedzieli: "nie będziemy pili wody z kranu, pójdziemy do źródła.  Efektem reformy XVI wiecznej w Kościele, czyli powstania protestantyzmu było przymknięcie Biblii dla człowieka. Sobór ją otworzył z powrotem. Ale czy to nie jest tak, że Biblia jest książką posiadaną, ale nie czytaną , że to jest bestseller, który tylko leży na półce? Otwieranie Biblii jest potrzebne, bo jeszcze mamy drugie zagrożenie. To znaczy  ludzie dzisiaj w ogóle mało czytają. Chcą korzystać ze streszczeń, z podróbek. Ale nikt i nic nie może zastąpić człowiekowi  źródła jakim jest w Kościele Pismo Święte.

not ansa

[[fot. ansa]

Warto poczytać

 1. 1270hannalis 25.05.2018

  Jaki mąż, taka i żona. Jedyna Pasja Hanny Lis, to ataki na prezydenta?

  Hanna Lis bardzo chętnie bierze przykład z męża i podobnie, jak on, zamieniła swój profil na Twitterze w antypisowską tubę. Ze szczególnym zacięciem była prezenterka Teleexpressu atakuje prezydenta Andrzeja Dudę

 2. engelking17052018 17.05.2018

  Quo vadis „Dobra zmiano”? Pół miliona dotacji na finansowanie antypolonizmu!

  Ponad pół miliona dotacji na badania, których celem jest „opowiedzenie na nowo” problematyki postaw Polaków wobec Zagłady.

 3. 1270samiswoi 15.05.2018

  Jacek Saryusz-Wolski nokautuje Schetynę i Petru

  Tę scenę z filmu „Sami Swoi” chyba każdy pamięta. Internauci bez litości wykorzystali fragment filmu, by zdemaskować działania obecnej opozycji. Niniejszy mem śmieszy, ale niestety jest w nim też jest coś niezwykle smutnego i bolesnego. Współczesna Targowica.

 4. 1270Liswscieklak 15.05.2018

  Tomasz Lis znowu odleciał i pluje jadem. Opętał go Niesiołowski?

  Choć Tomasz Lis systematycznie udowadnia, że ma ogromny problem z opanowaniem emocji i dla własnego dobra powinien już dawno zostać odcięty od internetu (głównie portali społecznościowych), jego bliscy i współpracownicy zdają się tego nie zauważać.

 5. 1270danielolbrychski 10.05.2018

  Jak oni nienawidzą PiS. Olbrychski i Janda, agitują na rzecz Marszu Platformy

  Niechęć części tzw. środowiska artystów i elit III RP do obecnej ekipy rządowej nie jest tajemnicą, o czym sami „demiurdzy” i dzieci dziewięciu muz mówią otwarcie i często.

 6. 1270adamowiczgdans 10.05.2018

  Tak Paweł Adamowicz walczy z polityczna konkurencją. Armia trolli na żądanie prezydenta miasta

  Czy to możliwe, że włodarz tysiącletniego grodu nad Motławą, zarządzający aglomeracją liczącą blisko pół miliona mieszkańców, szczuje ludzi przeciwko swoim politycznym konkurentom?

 7. 1270uhadacz 10.05.2018

  "Zaplute mordy", "krzywe ryje" i zapach PiS-uaru, to mowa miłości opozycji

  O tym, że tzw. obrońcy demokracji nie słyną z tolerancji nikogo nie musimy przekonywać. Inna rzecz, że w ich szeregach agresja narasta w tempie geometrycznym

 8. 1270alejaja 09.05.2018

  Ale jaja, ale jaja. Bieńkowska rzuca mięsem w Parlamencie Europejskim

  Myślicie, że ciepła posadka w Komisji Europejskiej zmieniła jej język? Nic z tych rzeczy.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook