Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kard. Dziwisz: "Dziś modlimy się o mądrość dla polityków"

11.11.2015

Mamy nadzieję, że nowa rządząca ekipa będzie miała na względzie dobro wspólne, dobro wszystkich obywateli, a zwłaszcza tych, którym niełatwo żyć - mówił podczas mszy św. odprawionej w intencji ojczyzny w Katedrze na Wawelu metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

W Krakowie przed rozpoczęciem obchodów Święta Niepodległości bił dzwon Zygmunt.

W homilii kardynał Dziwisz nawiązał do wyborów.

- Jutro zbiera się po raz pierwszy Sejm i Senat w odnowionym składzie. Obywatele polscy w kraju i zagranicą zdecydowali o zmianie władzy, co samo w sobie jest normalne i zdrowe w społeczeństwie demokratycznym. Mamy nadzieję, że nowa rządząca ekipa będzie miała na względzie dobro wspólne, dobro wszystkich obywateli, a zwłaszcza tych, którym niełatwo żyć - mówił metropolita krakowski.

Przypomniał, że żyjemy w niespokojnym świecie, gdy na Ukrainie wciąż trwa konflikt, na Bliskim Wschodzie chrześcijanie są prześladowani i mordowani za wiarę, a w Europie są setki tysięcy uciekinierów i migrantów.

- To zjawisko wydaje się przerastać wyobraźnię polityków - powiedział kardynał Dziwisz.

Dodał, że Polacy, niejednokrotnie doświadczali, czym są deportacje, a także emigracja i wyruszanie w świat za chlebem.

- Dziś modlimy się o mądrość dla polityków i wzywamy odpowiedzialnych, aby szukali sprawiedliwych rozwiązań, a przede wszystkim, by ludzie nie musieli opuszczać swoich domów i mogli żyć w sprawiedliwym pokoju - mówił.

Jak zauważył patrząc na to, co się dzieje w otaczającym nas świecie, "niezależnie od wszelkich ograniczeń i braków naszej polskiej wolności i demokracji", powinniśmy dziękować za dar życia w wolnym kraju od 26 lat.

- Zdajemy sobie sprawę z politycznego sporu, dzielącego nasz naród i powinniśmy robić wszystko, aby nie był to spór jałowy, bezproduktywny, marnotrawiący ludzkie energie i możliwości rozwoju kraju - wzywał kard. Dziwisz. Apelował, by pamiętać o tych polskich rodzinach, którym niełatwo wiązać koniec z końcem.

- Pamiętajmy o bezrobotnych i o ogromnej rzeszy rodaków, którzy za chlebem wyjechali z Polski.

Pamiętajmy również, że w ostatnim czasie otrzymaliśmy serię ustaw, które wcale nie budują zdrowych rodzin i zdrowego społeczeństwa, ustaw nie liczących się z Bożym prawem - dodał.

Metropolita krakowski mówił, że data 11 listopada 1918 r. "wpisała się na trwałe w dzieje polskiego narodu, w jego zwycięstwa i przegrane, w jego rozczarowania i nadzieje, w jego wolę obrony i umacniania własnej kultury i języka pośród innych narodów zamieszkujących europejski kontynent".

Po mszy św. Drogą Królewską wyruszy pochód patriotyczny, który dotrze na plac Matejki pod Grób Nieznanego Żołnierza.  W ramach   Święta Niepodległości wokół krakowskich Plant kursował będzie specjalny "Tramwaj Patriotyczny", a na Rynku Głównym odbędzie się lekcja śpiewania piosenek patriotycznych.

Po południu odzyskanie niepodległości świętować będą w Krakowie także władze i działacze PiS z prezesem Jarosławem Kaczyńskim i kandydatką na premiera Beatą Szydło.

PAP

[FOTO: youtube.pl]

Warto poczytać

 1. 04c2ed08c4504c9090755b6edb3dd1b9 20.01.2017

  Siostra Kijowskiego we „wSieci”: "Nie nadaje się na przywódcę"

  „Jest dla mnie oczywiste, że za KOD stoi jakaś siła. Mateusz sam by tego nie wymyślił".

 2. mid-17120101 20.01.2017

  Wałęsa: „Jestem czysty jak łza”

  "Mój syn też nie wytrzymał psychicznie i przez Cenckiewiczów i innych skrócił sobie życie”.

 3. mid-17118019 20.01.2017

  Premier: „Tabory się podciągnęły”

  „Wydarzenia, które miały miejsce, nie budzą wątpliwości, że chodziło o przejęcie władzy”.

 4. rziemkiewiczchlodnymokiemtvreo 20.01.2017

  Ziemkiewicz: „Wszyscy strasznie boją się Trumpa”

  „Jest przerażenie, że prezydentem USA zostaje człowiek, na którego Putin ma haki”.

 5. kanowsdgadh 19.01.2017

  Kanownik: Jesteśmy za najbardziej radykalnymi środkami ws. VAT . WYWIAD

  Każdy miesiąc opóźnienia to są setki milionów złotych, które wypływają z budżetu państwa do oszustów.

 6. stycznio 19.01.2017

  "wSieci Historii": Jak się biliśmy w Powstaniu Styczniowym?

  Tematem miesiąca nowego wydania miesięcznika „wSieci Historii” są nieznane epizody powstańców walczących o niepodległość w 1863 roku.

 7. bielus 19.01.2017

  Bielan we "wSieci": Szaleńcza opozycja przegrała

  Wicemarszałek Senatu Adam Bielan w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi mówi o istocie konfliktu toczącego się w Sejmie i dalszych krokach rządu we wprowadzaniu dobrej zmiany.

 8. swit 19.01.2017

  Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

  Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook