Jedynie prawda jest ciekawa


Karczewski: Rzepliński nie powinien orzekać w TK

04.08.2016

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, który był gościem „Sygnałów dnia” (Program I Polskiego Radia), skomentował ostatnie wydarzenia na krajowej scenie politycznej, a także zarejestrowanie w Radzie Najwyższej Ukrainy skandalicznej rezolucji.

"My zrobiliśmy krok bardzo odważny i zdecydowany, bo to, co zrobili Ukraińcy, to było ludobójstwo i my o tym mówiliśmy. (...) Musimy dochodzić do prawdy. Myślę, że jest dobra atmosfera w Polsce w tej chwili i że zdołamy rozwiązać tę sprawę. Rozmawiamy również ze stroną ukraińską. Ja byłem już kilkukrotnie na Ukrainie i z politykami mamy dobre rozmowy, choć nie chcą zdecydowanie i otwarcie na te tematy rozmawiać" — mówił Karczewski.

Odnosząc się konkretnie do rezolucji o „ofiarach ludobójstwa dokonanego przez państwo polskie na Ukraińcach”, powiedział: "Myślę, że to retorsja polityczna. Źle się dzieje. (…) Do takich akcji nie dochodziło nigdy. Źle się dzieje, że taka uchwała zostanie podjęta".

Marszałek Senatu skomentował również postulat Jana Rulewskiego ws. osób represjonowanych przez system komunistyczny.

"To był wniosek formalny pana senatora Rulewskiego, który odrzuciliśmy, dlatego że chcemy jeszcze na tą ustawą popracować. Chcemy mieć jeszcze więcej czasu, aby ta ustawa była lepsza, dobrze adresowana i dobrze skonstruowana. (...) Nasza decyzja pozwala nam, senatorom jeszcze zastanowić się i wnieść jakieś poprawki, korekty do tej ustawy" — powiedział Karczewski.

Polityk zaznaczył jednocześnie, że nie oznacza to podważenia konieczności takiej ustawy. "Ta ustawa idzie dalej niż wcześniejsza ustawa Platformy Obywatelskiej, tak że to jest dobre rozwiązanie, w dobrym kroku. Zwiększa możliwość pomocy tym, którzy walczyli o Polskę niepodległą, o Polskę wolną, demokratyczną w czasach PRL–u" – dodał.

Stanisław Karczewski sporo uwagi poświęcił sprawie Trybunału Konstytucyjnego i postawy prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego.

"Politycy Platformy Obywatelskiej nie od wczoraj i nie od początku tej kadencji, to już miało miejsce w czerwcu w ubiegłym roku, z panem prezesem Rzeplińskim współpracują, a tak być nie powinno. Trybunał Konstytucyjny powinien być absolutnie niezależną instytucją, sądem zupełnie niezależnym, niekontaktującym się z politykami. To, jakie są relacje między panem prezesem Rzeplińskim a politykami Platformy Obywatelskiej, wielokrotnie było pokazywane w mediach. Same występy pana prezesa Rzeplińskiego w mediach, bardzo częste komentowanie, stwierdzanie, że pewne ustawy, pewne zapisy są niekonstytucyjne już ad hoc, przed wprowadzeniem zmian, już opinia pana prezesa właściwie powinna go wyłączać w ogóle z prac Trybunału Konstytucyjnego. On nie powinien być w tej chwili w składzie orzekającym sędziów Trybunału Konstytucyjnego, skoro wydaje takie opinie. Proszę sobie wyobrazić, że wszyscy sędziowie Trybunału Konstytucyjnego w ten sposób się zachowują" — powiedział marszałek Senatu.

Zaznaczył również, że sędziowie powinni skupić się na pracy i orzekaniu w TK, a nie na współpracy z politykami. Intencją PiS-u było wyciszenie tego sporu, ale jest on wciąż eskalowany.

"Chcemy, żeby Trybunał Konstytucyjny normalnie funkcjonował. Ma stworzone ku temu warunki, natomiast opór polityczny pana prezesa TK jest zdumiewający. I faktycznie są przekraczane już wszelkie bariery przyzwoitości w tej współpracy i w tej wspólnej działalności" – mówił Karczewski.

"Chciałbym, żebyśmy wszyscy w Polsce przestrzegali prawa, od początku do końca. Nie może być tak, że jedna ustawa jest akceptowana, inna ustawa już nie, że jeden akt prawny jest akceptowany, inny jest nieakceptowany. Także podobnie jest ze słowami Ojca Świętego Franciszka, który był w Polsce i wszyscy słuchaliśmy – niektórzy wybierają tylko jakieś fragmenty. (...) TK nie stosuje prawa, w wielu swoich aktach tego prawa nie przestrzega" - zaznaczył.


ak/PR1

[fot. PAP/Marcin Obara]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook