Jedynie prawda jest ciekawa


Karczewski: Rzepliński nie powinien orzekać w TK

04.08.2016

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, który był gościem „Sygnałów dnia” (Program I Polskiego Radia), skomentował ostatnie wydarzenia na krajowej scenie politycznej, a także zarejestrowanie w Radzie Najwyższej Ukrainy skandalicznej rezolucji.

"My zrobiliśmy krok bardzo odważny i zdecydowany, bo to, co zrobili Ukraińcy, to było ludobójstwo i my o tym mówiliśmy. (...) Musimy dochodzić do prawdy. Myślę, że jest dobra atmosfera w Polsce w tej chwili i że zdołamy rozwiązać tę sprawę. Rozmawiamy również ze stroną ukraińską. Ja byłem już kilkukrotnie na Ukrainie i z politykami mamy dobre rozmowy, choć nie chcą zdecydowanie i otwarcie na te tematy rozmawiać" — mówił Karczewski.

Odnosząc się konkretnie do rezolucji o „ofiarach ludobójstwa dokonanego przez państwo polskie na Ukraińcach”, powiedział: "Myślę, że to retorsja polityczna. Źle się dzieje. (…) Do takich akcji nie dochodziło nigdy. Źle się dzieje, że taka uchwała zostanie podjęta".

Marszałek Senatu skomentował również postulat Jana Rulewskiego ws. osób represjonowanych przez system komunistyczny.

"To był wniosek formalny pana senatora Rulewskiego, który odrzuciliśmy, dlatego że chcemy jeszcze na tą ustawą popracować. Chcemy mieć jeszcze więcej czasu, aby ta ustawa była lepsza, dobrze adresowana i dobrze skonstruowana. (...) Nasza decyzja pozwala nam, senatorom jeszcze zastanowić się i wnieść jakieś poprawki, korekty do tej ustawy" — powiedział Karczewski.

Polityk zaznaczył jednocześnie, że nie oznacza to podważenia konieczności takiej ustawy. "Ta ustawa idzie dalej niż wcześniejsza ustawa Platformy Obywatelskiej, tak że to jest dobre rozwiązanie, w dobrym kroku. Zwiększa możliwość pomocy tym, którzy walczyli o Polskę niepodległą, o Polskę wolną, demokratyczną w czasach PRL–u" – dodał.

Stanisław Karczewski sporo uwagi poświęcił sprawie Trybunału Konstytucyjnego i postawy prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego.

"Politycy Platformy Obywatelskiej nie od wczoraj i nie od początku tej kadencji, to już miało miejsce w czerwcu w ubiegłym roku, z panem prezesem Rzeplińskim współpracują, a tak być nie powinno. Trybunał Konstytucyjny powinien być absolutnie niezależną instytucją, sądem zupełnie niezależnym, niekontaktującym się z politykami. To, jakie są relacje między panem prezesem Rzeplińskim a politykami Platformy Obywatelskiej, wielokrotnie było pokazywane w mediach. Same występy pana prezesa Rzeplińskiego w mediach, bardzo częste komentowanie, stwierdzanie, że pewne ustawy, pewne zapisy są niekonstytucyjne już ad hoc, przed wprowadzeniem zmian, już opinia pana prezesa właściwie powinna go wyłączać w ogóle z prac Trybunału Konstytucyjnego. On nie powinien być w tej chwili w składzie orzekającym sędziów Trybunału Konstytucyjnego, skoro wydaje takie opinie. Proszę sobie wyobrazić, że wszyscy sędziowie Trybunału Konstytucyjnego w ten sposób się zachowują" — powiedział marszałek Senatu.

Zaznaczył również, że sędziowie powinni skupić się na pracy i orzekaniu w TK, a nie na współpracy z politykami. Intencją PiS-u było wyciszenie tego sporu, ale jest on wciąż eskalowany.

"Chcemy, żeby Trybunał Konstytucyjny normalnie funkcjonował. Ma stworzone ku temu warunki, natomiast opór polityczny pana prezesa TK jest zdumiewający. I faktycznie są przekraczane już wszelkie bariery przyzwoitości w tej współpracy i w tej wspólnej działalności" – mówił Karczewski.

"Chciałbym, żebyśmy wszyscy w Polsce przestrzegali prawa, od początku do końca. Nie może być tak, że jedna ustawa jest akceptowana, inna ustawa już nie, że jeden akt prawny jest akceptowany, inny jest nieakceptowany. Także podobnie jest ze słowami Ojca Świętego Franciszka, który był w Polsce i wszyscy słuchaliśmy – niektórzy wybierają tylko jakieś fragmenty. (...) TK nie stosuje prawa, w wielu swoich aktach tego prawa nie przestrzega" - zaznaczył.


ak/PR1

[fot. PAP/Marcin Obara]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook