Jedynie prawda jest ciekawa


Karczewski: Możliwe, że w Senacie będzie reprezentant Polonii

29.04.2017

"Wszystko jest możliwe. Na pewno będziemy pracować nad ordynacją wyborczą. Nie jest to nowy pomysł, ale jak najbardziej możliwy do zrealizowania. Pierwszy krok już zrobiliśmy, bo przecież w ławach senackich zasiada córka gen. Władysława Andersa, która jest z Polonią mocno związana. W innych krajach, jak np. Francja, tak jest. Chcielibyśmy, aby były możliwości reprezentowania poszczególnych kontynentów przez przedstawicieli Polonii. Bardzo zbliżałoby to nas do Polonii i wpływało na lepsze relacje" - powiedział w rozmowie z "Radiem Maryja" marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Marszałek Senatu mówił również o oczekiwaniach i potrzebach Polonii. Podkreślił, że rząd będzie dbał o zwiększenie środków finansowych dla naszych rodaków, które mają zostać wydane między innymi na naukę języka polskiego.

"Wiemy, że te oczekiwania i potrzeby są olbrzymie. Mamy kwotę 75 mln zł, a oferty płynęły na kwotę nawet 275 mln zł. To pokazuje, jak wielkie jest oczekiwanie i potrzeby. Będziemy dbali o to, aby zwiększyć tę środki. Pieniądze są przede wszystkim przeznaczane na oświatę. Zanim zaczęliśmy je dzielić, zwróciliśmy się do wszystkich organizacji polonijnych w Polsce i na świecie, które powiedziały nam, na co są największe potrzeby. Z tych rozmów wynika, że największe zapotrzebowanie środków jest na naukę języka polskiego i oświatę" - podkreślił Stanisław Karczewski.

Karczewski przypomniał także, na jakim etapie są prace nad ustawą o repatriacji. Podkreślił, że w tym momencie ustawa czeka na podpis prezydenta. Dodał, że ta ustawa to wielkie dzieło, chociaż spóźnione o kilkadziesiąt lat.

"To nasz wielki wyrzut sumienia, że nie potrafiliśmy sprowadzić Polaków, którzy tego oczekiwali i którzy już dawno powinni być sprowadzeni do Polski. Niemcy potrafili sprowadzić około miliona swoich obywateli do swojego kraju, a my nie potrafiliśmy kilku czy kilkunastu tysięcy. Ta ustawa ma zabezpieczenia finansowe i organizacyjne na to, aby sprowadzić wszystkich, którzy będą tego potrzebować i będą tego chcieli. To będą pieniądze na ich nowe życie: na mieszkania czy miejsce pracy. Zatem ta ustawa w sposób kompleksowy załatwia i rozwiązuje problem repatriacji" - podkreślił Stanisław Karczewski.

wkt/radiomaryja.pl

[fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook