Jedynie prawda jest ciekawa

Karczewski: Możliwe, że w Senacie będzie reprezentant Polonii

29.04.2017

"Wszystko jest możliwe. Na pewno będziemy pracować nad ordynacją wyborczą. Nie jest to nowy pomysł, ale jak najbardziej możliwy do zrealizowania. Pierwszy krok już zrobiliśmy, bo przecież w ławach senackich zasiada córka gen. Władysława Andersa, która jest z Polonią mocno związana. W innych krajach, jak np. Francja, tak jest. Chcielibyśmy, aby były możliwości reprezentowania poszczególnych kontynentów przez przedstawicieli Polonii. Bardzo zbliżałoby to nas do Polonii i wpływało na lepsze relacje" - powiedział w rozmowie z "Radiem Maryja" marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Marszałek Senatu mówił również o oczekiwaniach i potrzebach Polonii. Podkreślił, że rząd będzie dbał o zwiększenie środków finansowych dla naszych rodaków, które mają zostać wydane między innymi na naukę języka polskiego.

"Wiemy, że te oczekiwania i potrzeby są olbrzymie. Mamy kwotę 75 mln zł, a oferty płynęły na kwotę nawet 275 mln zł. To pokazuje, jak wielkie jest oczekiwanie i potrzeby. Będziemy dbali o to, aby zwiększyć tę środki. Pieniądze są przede wszystkim przeznaczane na oświatę. Zanim zaczęliśmy je dzielić, zwróciliśmy się do wszystkich organizacji polonijnych w Polsce i na świecie, które powiedziały nam, na co są największe potrzeby. Z tych rozmów wynika, że największe zapotrzebowanie środków jest na naukę języka polskiego i oświatę" - podkreślił Stanisław Karczewski.

Karczewski przypomniał także, na jakim etapie są prace nad ustawą o repatriacji. Podkreślił, że w tym momencie ustawa czeka na podpis prezydenta. Dodał, że ta ustawa to wielkie dzieło, chociaż spóźnione o kilkadziesiąt lat.

"To nasz wielki wyrzut sumienia, że nie potrafiliśmy sprowadzić Polaków, którzy tego oczekiwali i którzy już dawno powinni być sprowadzeni do Polski. Niemcy potrafili sprowadzić około miliona swoich obywateli do swojego kraju, a my nie potrafiliśmy kilku czy kilkunastu tysięcy. Ta ustawa ma zabezpieczenia finansowe i organizacyjne na to, aby sprowadzić wszystkich, którzy będą tego potrzebować i będą tego chcieli. To będą pieniądze na ich nowe życie: na mieszkania czy miejsce pracy. Zatem ta ustawa w sposób kompleksowy załatwia i rozwiązuje problem repatriacji" - podkreślił Stanisław Karczewski.

wkt/radiomaryja.pl

[fot. PAP/Leszek Szymański]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook