Jedynie prawda jest ciekawa


Karczewski: Możliwe, że w Senacie będzie reprezentant Polonii

29.04.2017

"Wszystko jest możliwe. Na pewno będziemy pracować nad ordynacją wyborczą. Nie jest to nowy pomysł, ale jak najbardziej możliwy do zrealizowania. Pierwszy krok już zrobiliśmy, bo przecież w ławach senackich zasiada córka gen. Władysława Andersa, która jest z Polonią mocno związana. W innych krajach, jak np. Francja, tak jest. Chcielibyśmy, aby były możliwości reprezentowania poszczególnych kontynentów przez przedstawicieli Polonii. Bardzo zbliżałoby to nas do Polonii i wpływało na lepsze relacje" - powiedział w rozmowie z "Radiem Maryja" marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Marszałek Senatu mówił również o oczekiwaniach i potrzebach Polonii. Podkreślił, że rząd będzie dbał o zwiększenie środków finansowych dla naszych rodaków, które mają zostać wydane między innymi na naukę języka polskiego.

"Wiemy, że te oczekiwania i potrzeby są olbrzymie. Mamy kwotę 75 mln zł, a oferty płynęły na kwotę nawet 275 mln zł. To pokazuje, jak wielkie jest oczekiwanie i potrzeby. Będziemy dbali o to, aby zwiększyć tę środki. Pieniądze są przede wszystkim przeznaczane na oświatę. Zanim zaczęliśmy je dzielić, zwróciliśmy się do wszystkich organizacji polonijnych w Polsce i na świecie, które powiedziały nam, na co są największe potrzeby. Z tych rozmów wynika, że największe zapotrzebowanie środków jest na naukę języka polskiego i oświatę" - podkreślił Stanisław Karczewski.

Karczewski przypomniał także, na jakim etapie są prace nad ustawą o repatriacji. Podkreślił, że w tym momencie ustawa czeka na podpis prezydenta. Dodał, że ta ustawa to wielkie dzieło, chociaż spóźnione o kilkadziesiąt lat.

"To nasz wielki wyrzut sumienia, że nie potrafiliśmy sprowadzić Polaków, którzy tego oczekiwali i którzy już dawno powinni być sprowadzeni do Polski. Niemcy potrafili sprowadzić około miliona swoich obywateli do swojego kraju, a my nie potrafiliśmy kilku czy kilkunastu tysięcy. Ta ustawa ma zabezpieczenia finansowe i organizacyjne na to, aby sprowadzić wszystkich, którzy będą tego potrzebować i będą tego chcieli. To będą pieniądze na ich nowe życie: na mieszkania czy miejsce pracy. Zatem ta ustawa w sposób kompleksowy załatwia i rozwiązuje problem repatriacji" - podkreślił Stanisław Karczewski.

wkt/radiomaryja.pl

[fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook