Jedynie prawda jest ciekawa


Kara śmierci dla Tuska?

11.04.2016

"Uważam, że tu powinna być zastosowana najsurowsza z kar, którą powinno się przywrócić w polskim prawie na tę okoliczność" - stwierdziła Ewa Stankiewicz na antenie Telewizji Republika. Podobne słowa powtórzyła potem w TVP Info. Zdaniem dziennikarki zasłużył na nią Donald Tusk, który dopuścił się "zdrady interesów Polski na skalę niewidzianą od czasów Targowicy".


- Tusk jest jednym z największych winowajców w tej sprawie. Mówię o doprowadzeniu do katastrofy, o rozdzieleniu wizyt, o działaniach na szkodę polskiego prezydenta wspólnie z władzami Rosji, czyli dogadywaniu się z władzami Rosji ponad głową polskiego prezydenta. Ale mówię też o największej jego zbrodni, czyli zdradzeniu polskich interesów po katastrofie smoleńskiej - mówiła Ewa Stankiewicz w Telewizji Republika. Wedle słów szefowej stowarzyszenia "Solidarni 2010", początkowo komisje - polska i rosyjska - powołane w sprawie katastrofy smoleńskiej, pracowały wspólnie i na równych prawach. Ale w drugim dniu po katastrofie  na skutek decyzji Donalda Tuska o oddaniu śledztwa Rosjanom, polska komisja z tych prac się wycofała. - Właśnie dlatego my do dzisiaj nie mamy wraku, do dzisiaj nie mamy czarnych skrzynek, ponieważ Donald Tusk wbrew polskim interesom, działając na ich szkodę, wyraził na to zgodę, aktywnie do tego doprowadził - przekonywała dziennikarka.

- Tu powinna być zastosowana najsurowsza z możliwych kar, być może nawet specjalnie na tę okoliczność przywrócona w polskim prawie, dlatego że to jest taka zdrada interesów narodowych, z jaką nie mieliśmy do czynienia - jeśli chodzi o skalę - od czasów Targowicy - stwierdziła Ewa Stankiewicz. Przy czym ani razy nie użyła bezpośrednio sformułowania "kara śmierci".
Na wtręt prowadzącego, że Donald Tusk jest poza polskim wymiarem sprawiedliwości, odpowiedziała, że na pewno są jakieś możliwości i powinniśmy wystąpić do organów Unii Europejskiej.
Dziennikarka mówiła o wspólnocie, którą obserwowaliśmy po katastrofie smoleńskiej, a która trwała zaledwie kilka dni. – Próbowano zniszczyć tę wspólnotę w mediach, ale ona trwa. Myślę, że należałoby zacząć od tego, że dążenie do prawdy to walka o bardzo przyziemne, ale i wielkie rzeczy. Przyziemne, bo chodzi o nasze indywidualne bezpieczeństwo, a wielkie bo także o los naszego narodu – przekonywała Stankiewicz.

– Jeśli nie nazwiemy tego, co się stało i nie ukażemy winnych, to istnienie naszego państwa staje pod znakiem zapytania. (...) Jeśli my pozwalamy na zabicie urzędującego prezydenta i nie spotyka się to z żadną karą i a wręcz przeciwnie nagradza się odpowiedzialnych za to ludzi to wysyłamy sygnał, że można z nami zrobić wszystko – wskazywała. Dziennikarka wyraziła pogląd, że wiele wskazuje na to, że tragedia smoleńska była zamachem. Jak dodała, dopóki winni nie zostaną ukarani, nie możemy czuć się bezpiecznie.

Na pytanie, dlaczego część społeczeństwa nie jest zainteresowana dochodzeniem do prawdy, stwierdziła, że jest to efekt zastraszenia i medialnej propagandy. Jak tłumaczyła, w badaniach Laska nie uczestniczyli żadni przedstawiciele nauki, a jego hipotezy przeczą prawom fizyki i matematyki. Dziennikarka przywołała list, jaki z ministerstwa nauki został skierowany do polskich uczelni, w którym napisano, żeby nie zajmować się katastrofą, bo będzie to szkodziło postępowaniu prowadzonemu przez rząd, interesom rządu. 

- Katastrofa smoleńska obnażyła katastrofę państwa. Jeżeli wspólnota narodowa pozwala na śmierć prezydenta, czyli głowy państwa, i nie tylko ludzie odpowiedzialni za to nie ponoszą kary, ale są nawet awansowani w życiu publicznym, to oznacza tylko jedno - że ta wspólnota wysyła sygnał do siebie samej i do świata, że nie zasługuje na istnienie w postaci państwa - mówiła Stankiewicz w TVP Info.

ansa/ TVP Info/ TV Republika

[fot. Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook