Jedynie prawda jest ciekawa


"Kampania PO była oszustwem"

06.12.2011

- Skwapliwość z jaką część polskich elit chce lekką ręką oddać część polskiej suwerenności mocno niepokoi – ocenia w rozmowie z portalem Stefczyk.Info prof. Zdzisław Krasnodębski, socjolog z Uniwersytetu w Bremie, znawca spraw europejskich.

W jego ocenie zadziwia także forma w jakiej jest to czynione – w Berlinie, bez poważnej rozmowy na forum parlamentu polskiego.

- Sprawa dotyczy rzeczy fundamentalnej,  a próbuje się ją przedstawić jako rozstrzygnięta już, oczywistą. Widać w tym lekceważący stosunek do Polaków, do narodu i suwerena jakim jest właśnie on – podkreśla. Jego zdaniem widać, że nie ma mowy o tym by „Europa mówiła Sikorskim”, bo decyzje podejmują "pani Merkel z panem Sarkozym i można mówić o otwartej hegemonii Niemiec".

- Prasa niemiecka otwarcie pisze, że dawny dylemat Kissingera do kogo zadzwonić by dowiedzieć się jakie jest stanowisko Europy został rozstrzygnięty. Wiadomo, że trzeba zadzwonić do pani kanclerz Merkel. To ona podejmuje decyzje. Tak wygląda ten system - podkreśla profesor Krasnodębski.

Pytany o realne znaczenie propagandowo przedstawianego jako sukces wystąpienia ministra Sikorskiego w Berlinie, socjolog odpowiada: - Zasadnicze przesłanie ministra Sikorskiego było takie, że Polska nie będzie przeszkadzała, że Polska zgadza się ze stanowiskiem niemieckim, właściwie podpisujemy czek in blanco. Charakterystyczne, że konkretnych propozycji Sikorskiego nikt na poważnie nie analizował, nie rozważał.

Z całego zamieszania, zdaniem rozmówcy Stefczyk.info, płyną dwa wnioski. Pierwszy, że Polaków to poruszyło, nareszcie zaczęli o tym rozmawiać, zobaczyli, że coś się dzieje, że jest jakiś historyczny moment, że ten kryzys ma poważne konsekwencje polityczne. - Na chwilę przynajmniej mniej zajmujemy się ubiorem ministra Nowaka czy sytuacją w PiS - podkreśla profesor.

Drugi wniosek jest zaś taki, że ujawniło się w jak dużym stopniu kampania wyborcza Platformy Obywatelskiej była oszustwem.

- Przecież przed wyborami rządząca Platforma Obywatelska twierdziła, że nadal trwa zielona wyspa, ledwie na marginesie, troszeczkę wspominano o jakiś tam reformach. A z exposé dowiedzieliśmy się, że sytuacja jest tak dramatyczna, że trzeba specjalnej mobilizacji i wielkich cięć. Nagle woła się, że potrzebne jest wydłużenie wieku emerytalnego, choć jeszcze kilka miesięcy temu minister finansów Jacek Rostowski o tym nie wspominał. Podobnie gdy chodzi o politykę zagraniczną w kampanii wyborczej nikt nie powiedział jakie są prawdziwe zamiary tej ekipy. W expose premier o tym milczał. I nagle minister Sikorski wygłasza taką mowę w Berlinie… O tym powinno się uprzedzić wyborców, na tym polega uczciwa kampania. Ta prowadzona przez PO w dużym stopniu była oszustwem – mówi Zdzisław Krasnodębski.

Gim
[fot. Mik]

 

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook