Jedynie prawda jest ciekawa


Kamiński: Wieloletnie patologie dot. informatyzacji

08.03.2012

Patologie towarzyszą nam de facto od kilkunastu lat, a wiele decyzji wówczas podjętych ma realne skutki również dzisiaj – mówi Mariusz Kamiński. W rozmowie z „Super Expressem” komentuje ostatnią aferę korupcyjną związaną z informatyzacją administracji.

Kamiński zaznacza, że sprawa nieprawidłowości była znana również za czasów jego kierowania Biurem. To, co się działo na styku informatyzowanych instytucji publicznych i firm, które miały ten proces przeprowadzić, od długiego czasu budziło niepokój. I widać było, że dzieje się tam bardzo źle. Mówimy o miliardach złotych, które państwo straciło w wyniku przekrętów – tłumaczy obecny poseł PiS.

W rozmowie z gazetą wyjaśnia, na czym polegały przestępcze praktyki związane z aferą. Niektóre firmy informatyczne zatrudniały u siebie członków rodzin wysokich urzędników państwowych i polityków. Albo kwestia niekorzystnych dla państwa kontraktów podpisywanych z tymi firmami. Na przykład kody źródłowe stron pozostawały u firm, które budowały systemy informatyczne instytucji, przez co na wiele lat dana jednostka administracji publicznej była związana i zmuszona do płacenia danej firmie. Tak było w przypadku ZUS-u i Prokomu. Mówiąc krótko - te kontrakty na lata ustawiały finansowo firmy informatyczne i uzależniały od nich państwo – mówi Kamiński.

Na uwagę dziennikarza, że chodzi o sprawy, które nie były podejmowane przez lata, Kamiński zaznaczył, że „po 2007 roku wyraźnie widzimy, że państwo pogodziło się z takim stanem rzeczy i postanowiło nic z tym nie robić”. Stąd uważam, że zaangażowanie tego rządu w zwalczanie korupcji to fikcja. Podkreślmy, że działania operacyjne CBA w sprawie nie tylko MSWiA, ale także innych organów administracji publicznej, były w bardzo zaawansowanym stadium. Czekam, aż przełoży się to na postawienie zarzutów ludziom uwikłanym w ten proceder korupcyjny. Mówimy przecież o naprawdę ogromnych kwotach pieniężnych i najważniejszych instytucjach państwa – tłumaczy Kamiński.

Były szef CBA zaznacza, że patologie związane z informatyzacją zaczęły się już na samym początku tego procesu. Te patologie towarzyszą nam de facto od kilkunastu lat, a wiele decyzji wówczas podjętych ma realne skutki również dzisiaj. Bo wówczas podpisane kontrakty powodują coroczne, idące w setki miliony złotych wydatki państwa na rzecz firm informatycznych – mówi.

Kamiński dodaje, że na patologiach czerpali korzyści również politycy, „od lewa do prawa”. Posłowie po odejściu z polityki, czy członkowie ich rodzin „byli zatrudniani w bardzo ważnych firmach informatycznych”. To całe spektrum sceny politycznej - od UW przez lewicę, prawicę i PSL. Skala tego zjawiska przeraża – kwituje Mariusz Kamiński.

saż
[fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook