Jedynie prawda jest ciekawa


Kamiński: "To jest klęska Polski, zwłaszcza polskiej dyplomacji"

21.08.2014

Nie będzie stałych baz NATO na terytorium Polski. Tak wynika z informacji opublikowanych przez "Rzeczpospolitą". O roli jaką w pogorszeniu sytuacji geopolitycznej odgrywa ten fakt rozmawiamy z Mariuszem Antonim Kamińskim, posłem PiS, wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

STEFCZYK.INFO: Informacja o tym, że nie będzie stałych baz NATO w Polsce raczej nie zaskoczyła. Zdążylismy się już chyba przyzwyczaić do takiego traktowania...

Mariusz Antoni Kamiński: Tak i jest to poniżej naszych oczekiwań. Bardzo mocno liczyliśmy na te stałe bazy, zwłaszcza teraz – w kontekście kryzysu na Ukrainie. Nawet minister Sikorski oficjalnie powiedział, że chciałbym aby w Polsce stacjonowały dwie ciężkie brygady natowskie.


Z tego co wiadomo, to dużą i negatywną rolę dla Polski odegrał Berlin.

Mamy wsparcie ze strony Stanów Zjednoczonych. Znacznie gorzej wygląda ta sytuacja ze strony Berlina czy Paryża. W Niemczech to widać jakbyśmy mieli jakiś strach przed Rosją, aby Rosji nie drażnić. Jednak w obliczu tego, co dzieje się na wschodzie Ukrainy NATO powinno być solidarne i powinno zdecydowanie wspomóc Polskę. Najlepszym tego wyrazem byłyby stałe bazy Paktu w naszym kraju. Jest pewna alternatywa – bliższa współpraca z USA.


Czy to, że nie będzie u nas stałych baz to dowód na to, że takie państwa jak Niemcy czy Francja mają dużą siłę nacisku, czego nie równoważy słaby i mało znaczący de facto rząd Donalda Tuska?

To jest klęska Polski, zwłaszcza polskiej dyplomacji. Jeśli poważny, wydawałoby się minister, chętny do objęcia schedy po Ashton mówi o obecności stałych baz, a potem nic z tego nie wychodzi, to trudno to nazwać inaczej niż kompromitacją. To co proponuje się nam i co pewnie będzie w dokumencie końcowym z Newport, nie rekompensuje stałej obecności wojsk NATO.


Gdyby PiS był teraz przy władzy, to w jakim kierunku szły by naciski na naszych zachodnich partnerów?

Trudno mówić o szczegółach, bo o kuchni dyplomatycznej się nie rozmawia. Natomiast na pewno stawialibyśmy bardzo mocno na relacje ze Stanami Zjednoczonymi i próby zorganizowania tu baz USA. Obecność żołnierzy amerykańskich jest taką psychologiczną barierą dla polityków i wojskowych rosyjskich. Nie zaatakują kraju, na których są żołnierze amerykańscy ze strachu przed odwetem.


I na tym polegała filozofia obecności w Polsce tarczy antyrakietowej, która służyłaby obronie jedynie terytorium USA. Przez sam fakt stacjonowania u nas personelu rakietowego i infrastruktury bylibyśmy bezpieczniejsi, tak?

Dokładnie tak. Tarcza, która powstaje w Radzikowie będzie broniła przed rakietami międzykontynentalnymi. Z Teheranu do Warszawy jest 2,5 kilometrów. Zasięg irańskich rakiet nie przekracza zasięgu 2 tysięcy kilometrów. Polska jest więc przed rakietami stamtąd bezpieczna.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: radeksikorski.pl]

Warto poczytać

 1. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 2. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 3. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 4. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 5. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 6. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 7. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

 8. 1270lisinkapsszynka 06.04.2018

  Tomasz Lis nie wytrzymuje ciśnienia i bezpardonowo atakuje Jarosława Kaczyńskiego

  Ależ zabolała ich decyzja komitetu wykonawczego PiS i Jarosława Kaczyńskiego

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook