Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Kamiński: "To jest klęska Polski, zwłaszcza polskiej dyplomacji"

21.08.2014

Nie będzie stałych baz NATO na terytorium Polski. Tak wynika z informacji opublikowanych przez "Rzeczpospolitą". O roli jaką w pogorszeniu sytuacji geopolitycznej odgrywa ten fakt rozmawiamy z Mariuszem Antonim Kamińskim, posłem PiS, wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

STEFCZYK.INFO: Informacja o tym, że nie będzie stałych baz NATO w Polsce raczej nie zaskoczyła. Zdążylismy się już chyba przyzwyczaić do takiego traktowania...

Mariusz Antoni Kamiński: Tak i jest to poniżej naszych oczekiwań. Bardzo mocno liczyliśmy na te stałe bazy, zwłaszcza teraz – w kontekście kryzysu na Ukrainie. Nawet minister Sikorski oficjalnie powiedział, że chciałbym aby w Polsce stacjonowały dwie ciężkie brygady natowskie.


Z tego co wiadomo, to dużą i negatywną rolę dla Polski odegrał Berlin.

Mamy wsparcie ze strony Stanów Zjednoczonych. Znacznie gorzej wygląda ta sytuacja ze strony Berlina czy Paryża. W Niemczech to widać jakbyśmy mieli jakiś strach przed Rosją, aby Rosji nie drażnić. Jednak w obliczu tego, co dzieje się na wschodzie Ukrainy NATO powinno być solidarne i powinno zdecydowanie wspomóc Polskę. Najlepszym tego wyrazem byłyby stałe bazy Paktu w naszym kraju. Jest pewna alternatywa – bliższa współpraca z USA.


Czy to, że nie będzie u nas stałych baz to dowód na to, że takie państwa jak Niemcy czy Francja mają dużą siłę nacisku, czego nie równoważy słaby i mało znaczący de facto rząd Donalda Tuska?

To jest klęska Polski, zwłaszcza polskiej dyplomacji. Jeśli poważny, wydawałoby się minister, chętny do objęcia schedy po Ashton mówi o obecności stałych baz, a potem nic z tego nie wychodzi, to trudno to nazwać inaczej niż kompromitacją. To co proponuje się nam i co pewnie będzie w dokumencie końcowym z Newport, nie rekompensuje stałej obecności wojsk NATO.


Gdyby PiS był teraz przy władzy, to w jakim kierunku szły by naciski na naszych zachodnich partnerów?

Trudno mówić o szczegółach, bo o kuchni dyplomatycznej się nie rozmawia. Natomiast na pewno stawialibyśmy bardzo mocno na relacje ze Stanami Zjednoczonymi i próby zorganizowania tu baz USA. Obecność żołnierzy amerykańskich jest taką psychologiczną barierą dla polityków i wojskowych rosyjskich. Nie zaatakują kraju, na których są żołnierze amerykańscy ze strachu przed odwetem.


I na tym polegała filozofia obecności w Polsce tarczy antyrakietowej, która służyłaby obronie jedynie terytorium USA. Przez sam fakt stacjonowania u nas personelu rakietowego i infrastruktury bylibyśmy bezpieczniejsi, tak?

Dokładnie tak. Tarcza, która powstaje w Radzikowie będzie broniła przed rakietami międzykontynentalnymi. Z Teheranu do Warszawy jest 2,5 kilometrów. Zasięg irańskich rakiet nie przekracza zasięgu 2 tysięcy kilometrów. Polska jest więc przed rakietami stamtąd bezpieczna.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: radeksikorski.pl]

Słowa kluczowe:

NATO

,

USA

,

Rosja Ukraina

Warto poczytać

 1. joachimbrudzinskitvrepublikaYT 23.01.2017

  Brudziński: Zależy nam na wielu kadencjach

  „Niech ci, którzy grzmią, dokształcą się z tego, na czym polega demokracja”.

 2. JanZarynKancelariaSenatu2015 23.01.2017

  Prof. Żaryn: Olbrzymie oczekiwania wobec zbioru zastrzeżonego

  - W Polsce opinia publiczna ma olbrzymie oczekiwania wobec tzw. zbioru zastrzeżonego; głównie dotyczą one lat 90. - powiedział historyk, senator PiS prof. Jan Żaryn.

 3. rzepcio 23.01.2017

  "wSieci": Balanga w Trybunale

  Wojciech Biedroń o ostatnim roku prezesury Rzeplińskiego.

 4. mid-epa05742807 23.01.2017

  Czarnecki: Trump będzie stawiać na NATO

  - Wbrew tej propagandzie antytrumpowskiej, prezydent Stanów Zjednoczonych będzie stawiać na NATO. To dla Polski dobra wiadomość - ocenił wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki.

 5. port-817598960720 23.01.2017

  Kuźmiuk: Fikcyjny eksport zawyżał wzrost PKB

  W ostatnich latach rządów koalicji PO-PSL ze względu na masowe wystawianie fikcyjnych faktur dotyczących sprzedaży na eksport, zawyżany był także wzrost PKB szczególnie w latach 2014-2015.

 6. 1b3ba3d672ce402fbf27f56062859d641270x714 22.01.2017

  Morawiecki: „Wyszkowski za mało tropił agentów”

  „Adamowicz za długo w Gdańsku rządzi (…). Dla niego najlepszym wyjściem byłaby dymisja”.

 7. szczerskiworoniczaobozySI 22.01.2017

  Szczerski o „polskich obozach”: to próba odwrócenia logiki historii

  „Musimy stać na gruncie prawdy o Polsce. Jeśli my sami się nie obronimy, to sami siebie szkalujemy”.

 8. Google1477x83104-2017 22.01.2017

  Nowy numer "wSieci"

  W nowym numerze tygodnika „wSieci” redakcja odsłania kulisy wspólnych podróży Ryszarda Petru i Joanny Schmidt.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook