Jedynie prawda jest ciekawa


Kamiński: To eskalacja konfliktu

26.09.2013

Rozmowa z posłem PiS, wiceprzewodniczącym komisji obrony Mariuszem Antonim Kamińskim.

Stefczyk.info: W komisji spraw wewnętrznych pojawił się projekt rozporządzenia, które umożliwić ma użycie Żandarmerii Wojskowej w czasie zabezpieczania manifestacji planowanych na 11 listopada. Czy taki pomysł budzi pana zastrzeżenia?

Mariusz A. Kamiński: użycie Żandarmerii Wojskowej w tej sytuacji jest bardzo kontrowersyjnym pomysłem, budzącym wiele wątpliwości. Donald Tusk obecnie próbuje wybrnąć z sytuacji, w którą sam się zapędził. Olbrzymim błędem była organizacja szczytu klimatycznego w dniu święta 11 listopada. Szczyt należało przesunąć na inny dzień, np. 12 listopada. Sugestie, że użyje się wojska, Żandarmerii, niepokoją i zakładają, że dojdzie do zamieszek. To może być eskalacja konfliktu. Tego typu gesty są niepotrzebne. Warto również zaznaczyć, że to nie Żandarmeria powinna zajmować się zabezpieczaniem takich imprez. To kłóci się z misją wojska. Żandarmeria ma inne zadania, tym powinna zajmować się policja i inne formacje porządkowe. One powinny zabezpieczać organizacje tych imprez, neutralizować lewackie bojówki, by do żadnych zamieszek czy eskalacji nie doszło.

Jednak skoro mamy takie nagromadzenie wydarzeń 11 listopada to może i Żandarmeria Wojskowa się przyda. Ona przecież nie będzie przeszkadzała.

Jako wiceprzewodniczący komisji obrony narodowej zaznaczam, że rolą wojska, rolą Żandarmerii Wojskowej nie jest zabezpieczanie manifestacji. To jest pomieszanie wątków i misji formacji. To niepotrzebne i zbyteczne. Mamy na tyle dużo policjantów i strażników miejskich, że powinni oni poradzić sobie z zabezpieczeniem tego typu pochodów.

Władze tłumaczą, że Żandarmeria często jest używana do pomocy przy zabezpieczaniu imprez. Tak jest rzeczywiście?

To jednak nie dzieje się na taką skalę, jakiej należy się obecnie spodziewać. Widać, że rząd nie panuje nad sytuacją, więc stara się do sprawy włączyć formacje wojskowe. To jednak duży błąd, to niepotrzebne. Zarówno policja, jak i straż miejska poradzą sobie z tym zadaniem. Grunt to zabezpieczenie i skuteczne odseparowanie od siebie różnych grup, bu nie doszło do konfrontacji. To jest kluczowe.

Pan jako obywatel jest spokojny, że wszystko będzie w porządku w czasie Święta Narodowego?

Byłbym spokojniejszy, gdybym wiedział, że szczyt klimatyczny jest innego dnia, a w święto niepodległości odbywałyby się jedynie marsze patriotyczne, jak Marsz Niepodległości. Gdy wiem, że rząd zgodził się, by 11 listopada był również szczyt klimatyczny, a co za tym idzie protesty alterglobalistów i wielu skrajnych grup, to jestem mniej spokojny. To jest bowiem zła decyzja i krok. Należało zrobić wszystko, by ten szczyt przesunąć. Mimo wszystko mam nadzieję, że do żadnej eskalacji nie dojdzie.

Rozmawiał Nal
[Fot. JohnRambo PL/Wikipedia.org na lic. CC BY-SA 3.0]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook