Jedynie prawda jest ciekawa


Kamiński: To eskalacja konfliktu

26.09.2013

Rozmowa z posłem PiS, wiceprzewodniczącym komisji obrony Mariuszem Antonim Kamińskim.

Stefczyk.info: W komisji spraw wewnętrznych pojawił się projekt rozporządzenia, które umożliwić ma użycie Żandarmerii Wojskowej w czasie zabezpieczania manifestacji planowanych na 11 listopada. Czy taki pomysł budzi pana zastrzeżenia?

Mariusz A. Kamiński: użycie Żandarmerii Wojskowej w tej sytuacji jest bardzo kontrowersyjnym pomysłem, budzącym wiele wątpliwości. Donald Tusk obecnie próbuje wybrnąć z sytuacji, w którą sam się zapędził. Olbrzymim błędem była organizacja szczytu klimatycznego w dniu święta 11 listopada. Szczyt należało przesunąć na inny dzień, np. 12 listopada. Sugestie, że użyje się wojska, Żandarmerii, niepokoją i zakładają, że dojdzie do zamieszek. To może być eskalacja konfliktu. Tego typu gesty są niepotrzebne. Warto również zaznaczyć, że to nie Żandarmeria powinna zajmować się zabezpieczaniem takich imprez. To kłóci się z misją wojska. Żandarmeria ma inne zadania, tym powinna zajmować się policja i inne formacje porządkowe. One powinny zabezpieczać organizacje tych imprez, neutralizować lewackie bojówki, by do żadnych zamieszek czy eskalacji nie doszło.

Jednak skoro mamy takie nagromadzenie wydarzeń 11 listopada to może i Żandarmeria Wojskowa się przyda. Ona przecież nie będzie przeszkadzała.

Jako wiceprzewodniczący komisji obrony narodowej zaznaczam, że rolą wojska, rolą Żandarmerii Wojskowej nie jest zabezpieczanie manifestacji. To jest pomieszanie wątków i misji formacji. To niepotrzebne i zbyteczne. Mamy na tyle dużo policjantów i strażników miejskich, że powinni oni poradzić sobie z zabezpieczeniem tego typu pochodów.

Władze tłumaczą, że Żandarmeria często jest używana do pomocy przy zabezpieczaniu imprez. Tak jest rzeczywiście?

To jednak nie dzieje się na taką skalę, jakiej należy się obecnie spodziewać. Widać, że rząd nie panuje nad sytuacją, więc stara się do sprawy włączyć formacje wojskowe. To jednak duży błąd, to niepotrzebne. Zarówno policja, jak i straż miejska poradzą sobie z tym zadaniem. Grunt to zabezpieczenie i skuteczne odseparowanie od siebie różnych grup, bu nie doszło do konfrontacji. To jest kluczowe.

Pan jako obywatel jest spokojny, że wszystko będzie w porządku w czasie Święta Narodowego?

Byłbym spokojniejszy, gdybym wiedział, że szczyt klimatyczny jest innego dnia, a w święto niepodległości odbywałyby się jedynie marsze patriotyczne, jak Marsz Niepodległości. Gdy wiem, że rząd zgodził się, by 11 listopada był również szczyt klimatyczny, a co za tym idzie protesty alterglobalistów i wielu skrajnych grup, to jestem mniej spokojny. To jest bowiem zła decyzja i krok. Należało zrobić wszystko, by ten szczyt przesunąć. Mimo wszystko mam nadzieję, że do żadnej eskalacji nie dojdzie.

Rozmawiał Nal
[Fot. JohnRambo PL/Wikipedia.org na lic. CC BY-SA 3.0]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook