Jedynie prawda jest ciekawa


Kamień węgielny pod krakowski pomnik AK

28.09.2013

Nie wiadomo jeszcze, kiedy stanie na bulwarze Czewieńskim nad Wisłą (w wymarzonym wprost przez kombatantów miejscu, bo między Wawelem a Skałką) pomnik Armii Krajowej, ale wmurowany już został i poświęcony przez kardynała Stanisława Dziwisza kamień węgielny.

Uroczystość odbyła się w Dniu Podziemnego Państwa Polskiego 27 września.

- Przez to dzieło, usytuowane u stóp Wawelu, chcemy utrwalić pamięć o żołnierzach AK i o ich bohaterstwie. Każde pokolenie naszego narodu ma prawo, a może nawet obowiązek przekazania potomnym tego, co z jego współczesnej historii najcenniejsze. Nie trzeba przeciwstawiać sobie dwóch idei budowania pomników: pomnika materialnego i tzw. żywego pomnika w formie konkretnych inicjatyw, np. charytatywnych, wychowawczych. Obie te idee mogą się uzupełniać - powiedział metropolita krakowski podczas ceremonii, w której wzięli udział m.in. wdowa po ostatnim Prezydencie RP na Uchodźstwie Karolina Kaczorowska, prezydent Krakowa profesor Jacek Majchrowski, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego i zarazem Rady Muzeum Armii Krajowej im. generała Emila Fieldorfa-„Nila” Kazimierz Barczyk, dowódca 2. Korpusu Zmechanizowanego generał brygady Andrzej Knap.

Uroczystość uświetniło liczne grono weteranów Polski Podziemnej, kilkanaście pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich, harcerskich i szkolnych, kompania honorowa Garnizonu Krakowskiego Wojska Polskiego, działacze środowisk niepodległościowych.

Oprócz wmurowania aktu erekcyjnego złożono też w miejscu przyszłego pomnika przywiezione przez kombatantów i samorządowców urny zawierające ziemię z terenu bitew AK.

- Przywieźliśmy ziemię z Wykusu i Wąchocka, terenów związanych ze zgrupowaniami partyzanckimi Armii Krajowej dowodzonymi przez słynnego majora (obecnie już pułkownika - JB) Jana Piwnika-„Ponurego”. Cieszymy się, że w ten sposób utrwalona zostanie również pamięć o partyzantach z Kielecczyzny - powiedziała Marcelina Wójcik z biura Pełnomocnika do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanym w świętokrzyskim Urzędzie Marszałkowskim.

Prezydent Majchrowski powiedział, że w czasie wojny Polska była wyjątkowym krajem, ponieważ mimo okupacji istniały w niej zakonspirowane struktury władz, sądownictwa i szkolnictwa oraz armii. Podkreślił też, że AK nie zaprzestała działalności, zwłaszcza edukacyjnej, po zakończeniu wojny.

- To ludzie, którzy przekazali następnym pokoleniom miłość do ojczyzny. Dzięki nim powstało w 2000 roku jedyne w Polsce i chyba na świecie Muzeum Armii Krajowej. Niedawno zostało otwarte w nowym budynku, który stanowi perełkę krakowską - dodał.
Jak już tutaj kilkakrotnie pisałem, pomnik powstanie w centrum Ogrodu Pamięci Narodowej. Zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi, z uwagi na prestiżowe miejsce w sąsiedztwie wspaniałych zabytków, nie może być wyższy niż 4 metry. Decyzję w sprawie jego wzniesienia i lokalizacji podjęła Rada Miasta Krakowa na wniosek Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Inicjatywę objął honorowym patronatem prezydent Bronisław Komorowski.

W maju zakończył się międzynarodowy konkurs na projekt monumentu. Zwyciężył zespół Aleksandra Smagi z Wiednia w składzie: Gilles Chardayre (Wiedeń), Izabela Auner-Kargól (Wiedeń/Kraków), Hannah Luegmeyer (Wiedeń), Ursula Wieser (Paryż), Janusz Kołodziejczyk (Wadowice), Daniel Prost (University of Applied Arts Vienna).

Pomnik będzie miał kształt wstęgi odzwierciedlającej granice Rzeczpospolitej Polskiej w momencie wybuchu II wojny światowej, która wyłania się spod ziemi i narasta do wysokości 4,2 m. Będzie ona wykonana z dwóch stalowych warstw: zewnętrznej w kolorze rdzy i wewnętrznej w kolorze błyszczącej stali. Monument wyznaczy granice niewielkiego placu jako miejsca zebrań, manifestacji i uroczystości patriotycznych. Jednym z ciekawszych elementów będzie pięćdziesięciometrowa kolumna świetlna, symbolizująca poległych w walce akowców.

Wstępnie planowano, że krakowski pomnik AK zostanie odsłonięty 27 września br., ale na razie nie uzbierano jeszcze odpowiedniej kwoty (potrzebne jest około 400 tysięcy), w związku z czym planuje się tę ceremonię na przyszłoroczny Dzień Podziemnego Państwa Polskiego.

- Na razie mamy uzbierane około ¼ tej sumy, ale liczymy na ofiarność społeczną, zwłaszcza w sytuacji, a której jest już położony kamień węgielny. A czas nagli, bo nasze grono szczupleje z tygodnia na tydzień. Chciałbym, żeby odsłonięcia pomnika doczekała jeszcze spora grupa moich koleżanek i kolegów, dlatego apeluję do wszystkich rodaków zarówno w kraju, jak na emigracji, żeby wspomogli nasze wspólne dzieło tak, abyśmy mogli równo za rok święcić jego szczęśliwe zakończenie - powiedział mi po piątkowej uroczystości prezes Małopolskiego Okręgu ŚZŻAK i „spirytus movens” tego niezwykle ambitnego przedsięwzięcia mecenas major Ryszard Brodowski. Oby tak się stało, ponieważ będzie to okrągła, 75. rocznica powołania do życia Służby Zwycięstwu Polsce (późniejszy Związek Walki Zbrojnej, ostatecznie przekształcony w Armię Krajową), czyli militarnego zaczynu wielkiego fenomenu, jakim było istnienie w okupowanym przez dwa mocarstwa kraju podziemnego państwa.

Jerzy Bukowski

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

[fot: Blog Józefa Wieczorka-wkrakowie2013]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook