Jedynie prawda jest ciekawa


Kamień węgielny pod krakowski pomnik AK

28.09.2013

Nie wiadomo jeszcze, kiedy stanie na bulwarze Czewieńskim nad Wisłą (w wymarzonym wprost przez kombatantów miejscu, bo między Wawelem a Skałką) pomnik Armii Krajowej, ale wmurowany już został i poświęcony przez kardynała Stanisława Dziwisza kamień węgielny.

Uroczystość odbyła się w Dniu Podziemnego Państwa Polskiego 27 września.

- Przez to dzieło, usytuowane u stóp Wawelu, chcemy utrwalić pamięć o żołnierzach AK i o ich bohaterstwie. Każde pokolenie naszego narodu ma prawo, a może nawet obowiązek przekazania potomnym tego, co z jego współczesnej historii najcenniejsze. Nie trzeba przeciwstawiać sobie dwóch idei budowania pomników: pomnika materialnego i tzw. żywego pomnika w formie konkretnych inicjatyw, np. charytatywnych, wychowawczych. Obie te idee mogą się uzupełniać - powiedział metropolita krakowski podczas ceremonii, w której wzięli udział m.in. wdowa po ostatnim Prezydencie RP na Uchodźstwie Karolina Kaczorowska, prezydent Krakowa profesor Jacek Majchrowski, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego i zarazem Rady Muzeum Armii Krajowej im. generała Emila Fieldorfa-„Nila” Kazimierz Barczyk, dowódca 2. Korpusu Zmechanizowanego generał brygady Andrzej Knap.

Uroczystość uświetniło liczne grono weteranów Polski Podziemnej, kilkanaście pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich, harcerskich i szkolnych, kompania honorowa Garnizonu Krakowskiego Wojska Polskiego, działacze środowisk niepodległościowych.

Oprócz wmurowania aktu erekcyjnego złożono też w miejscu przyszłego pomnika przywiezione przez kombatantów i samorządowców urny zawierające ziemię z terenu bitew AK.

- Przywieźliśmy ziemię z Wykusu i Wąchocka, terenów związanych ze zgrupowaniami partyzanckimi Armii Krajowej dowodzonymi przez słynnego majora (obecnie już pułkownika - JB) Jana Piwnika-„Ponurego”. Cieszymy się, że w ten sposób utrwalona zostanie również pamięć o partyzantach z Kielecczyzny - powiedziała Marcelina Wójcik z biura Pełnomocnika do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanym w świętokrzyskim Urzędzie Marszałkowskim.

Prezydent Majchrowski powiedział, że w czasie wojny Polska była wyjątkowym krajem, ponieważ mimo okupacji istniały w niej zakonspirowane struktury władz, sądownictwa i szkolnictwa oraz armii. Podkreślił też, że AK nie zaprzestała działalności, zwłaszcza edukacyjnej, po zakończeniu wojny.

- To ludzie, którzy przekazali następnym pokoleniom miłość do ojczyzny. Dzięki nim powstało w 2000 roku jedyne w Polsce i chyba na świecie Muzeum Armii Krajowej. Niedawno zostało otwarte w nowym budynku, który stanowi perełkę krakowską - dodał.
Jak już tutaj kilkakrotnie pisałem, pomnik powstanie w centrum Ogrodu Pamięci Narodowej. Zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi, z uwagi na prestiżowe miejsce w sąsiedztwie wspaniałych zabytków, nie może być wyższy niż 4 metry. Decyzję w sprawie jego wzniesienia i lokalizacji podjęła Rada Miasta Krakowa na wniosek Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Inicjatywę objął honorowym patronatem prezydent Bronisław Komorowski.

W maju zakończył się międzynarodowy konkurs na projekt monumentu. Zwyciężył zespół Aleksandra Smagi z Wiednia w składzie: Gilles Chardayre (Wiedeń), Izabela Auner-Kargól (Wiedeń/Kraków), Hannah Luegmeyer (Wiedeń), Ursula Wieser (Paryż), Janusz Kołodziejczyk (Wadowice), Daniel Prost (University of Applied Arts Vienna).

Pomnik będzie miał kształt wstęgi odzwierciedlającej granice Rzeczpospolitej Polskiej w momencie wybuchu II wojny światowej, która wyłania się spod ziemi i narasta do wysokości 4,2 m. Będzie ona wykonana z dwóch stalowych warstw: zewnętrznej w kolorze rdzy i wewnętrznej w kolorze błyszczącej stali. Monument wyznaczy granice niewielkiego placu jako miejsca zebrań, manifestacji i uroczystości patriotycznych. Jednym z ciekawszych elementów będzie pięćdziesięciometrowa kolumna świetlna, symbolizująca poległych w walce akowców.

Wstępnie planowano, że krakowski pomnik AK zostanie odsłonięty 27 września br., ale na razie nie uzbierano jeszcze odpowiedniej kwoty (potrzebne jest około 400 tysięcy), w związku z czym planuje się tę ceremonię na przyszłoroczny Dzień Podziemnego Państwa Polskiego.

- Na razie mamy uzbierane około ¼ tej sumy, ale liczymy na ofiarność społeczną, zwłaszcza w sytuacji, a której jest już położony kamień węgielny. A czas nagli, bo nasze grono szczupleje z tygodnia na tydzień. Chciałbym, żeby odsłonięcia pomnika doczekała jeszcze spora grupa moich koleżanek i kolegów, dlatego apeluję do wszystkich rodaków zarówno w kraju, jak na emigracji, żeby wspomogli nasze wspólne dzieło tak, abyśmy mogli równo za rok święcić jego szczęśliwe zakończenie - powiedział mi po piątkowej uroczystości prezes Małopolskiego Okręgu ŚZŻAK i „spirytus movens” tego niezwykle ambitnego przedsięwzięcia mecenas major Ryszard Brodowski. Oby tak się stało, ponieważ będzie to okrągła, 75. rocznica powołania do życia Służby Zwycięstwu Polsce (późniejszy Związek Walki Zbrojnej, ostatecznie przekształcony w Armię Krajową), czyli militarnego zaczynu wielkiego fenomenu, jakim było istnienie w okupowanym przez dwa mocarstwa kraju podziemnego państwa.

Jerzy Bukowski

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

[fot: Blog Józefa Wieczorka-wkrakowie2013]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook