Jedynie prawda jest ciekawa


Kalita: dopuszczenie do przedawniania zbrodni komunistycznych to skandal

26.01.2013

Z powodu przedawnienia krakowski oddział IPN musiał umorzyć sprawę pobicia przez ZOMOwców opozycjonistów demonstrujących 3 maja 1985 r. Dziś ci ZOMOwcy żyją w luksusach, zaś wiele z ich ofiar w ubóstwie. O umorzeniu kolejnej sprawy z czasów komunizmu i braku sprawiedliwego osądzenia zbrodni rozmawiamy z Andrzejem Kalitą, byłym działaczem Niezależnego Zrzeszenia Studentów, a obecnie pracownik krakowskiego IPN.

Co pan sobie myśli, gdy dowiaduje się o kolejnym umorzeniu z powodu przedawnienia jakiejś sprawy z zakresu zbrodni komunistycznych?

Tu są dwie kwestie. Jedna to taka, że takie jest prawo, więc nie ma o czym dyskutować. IPN składa wnioski do sądów, a sądy je umarzają. Więc może trzeba by zmienić prawo. A tak po ludzku? Dla człowieka takiego jak ja, który działał w latach 80. w opozycji jest to po prostu skandal. Ale to przecież nie jedyny w naszym kraju skandal związany z tym, że ex-komunistom świetnie się tu żyje, ludziom, którzy bili, mordowali opozycjonistów w latach 80. żyje się wcale nieźle, natomiast wielu ludziom byłej opozycji nie żyje się najlepiej.

Czy ta opieszałość wymiaru sprawiedliwości, przede wszystkim lat 90., ale i późniejszych, to konsekwencja umów okrągłostołowych czy uwikłania samego wymiaru sprawiedliwości w system komunistyczny?

Do dzisiaj twórcy stanu wojennego, czyli Jaruzelski i spółka nie są w zasadzie osądzeni. Dopiero w ubiegłym roku zapadł wyrok i taki trochę nie całkowity, bo Stanisław Kania został uniewinniony i w tej chwili oddział katowicki Instytutu Pamięci Narodowej złożył wniosek o rewizję tego wyroku w sprawie Kani.

Nie byłem w Magdalence, więc nie mogę powiedzieć jakie układy tam zawierano, natomiast nie ulega wątpliwości, że coś złego stało się w 1989 roku z tym problemem, z osądzeniem ludzi, którzy byli u władzy w latach 80., a także wcześniej, bo przecież Jaruzelski był – jeśli się nie mylę - od 1968 r. w Komitecie Centralnym PZPR.

Państwo polskie już sobie nie poradzi z problemem osądzenia nigdy, bo część z tych ludzi nie żyje, część jest w podeszłym wieku. Choć przecież nie chodzi o to, aby ich wsadzać do więzienia i jeszcze ich karmić na koszt państwa, tylko jakaś sprawiedliwość powinna się im należeć.

Chodzi o karę symboliczną?

Tak, oczywiście. Chodzi o karę symboliczną. Funkcjonariuszy SB, którzy zostali skazani, można policzyć na palcach dwóch rąk. A było ich kilkanaście tysięcy. Więc trzeba postawić pytanie: co z resztą? Dziś łatwo jest powiedzieć, że wykonywali rozkazy, więc trzeba być konsekwentnym i karać tych, którzy wykonywali rozkazy i tych, którzy je wydawali.

Powtórzę. Najgorsze w tym wszystkim jest to – bo mam kontakt z ludźmi z byłej Solidarności oraz z osobami, z którymi tworzę takie Stowarzyszenie byłych działaczy NZS – że ci ludzie często żyją w bardzo ciężkich warunkach, bez środków do życia, chorzy. Państwo o nich nie dba zupełnie, a zupełnie inną sytuację mają funkcjonariusze partyjni i SB.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: Wikipedia]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook