Jedynie prawda jest ciekawa


Kalita: Rozpoczynamy pracę pozytywną

03.04.2012

Zebraliśmy około 30 tysięcy podpisów z poparciem naszych postulatów. Będziemy się starali tych ludzi włączyć w akcje sprzeciwu wobec propozycji Ministerstwa – mówi nam Adam Kalita, który w Krakowie głodował w obronie polskiej historii w szkołach.

Stefczyk.info: W Krakowie powstała Obywatelska Komisja Edukacji Narodowej. Czy się będziecie Państwo zajmować?

Adam Kalita: My przygotowujemy się do pracy pozytywnej. Chcemy zorganizować w najbliższych czasie prace Obywatelskiej Komisji Edukacji Narodowej. Od środy dostępna będzie jej strona internetowa: ehistoria.org.pl. Dzięki niej będziemy mogli się kontaktować z wspierającymi nas środowiskami. W czwartek z kolei spotykamy się z krakowskimi historykami z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Oni już zaczęli rozmawiać o zmianach w programie nauczania. Sądzę, że po świętach Wielkiej Nocy będziemy znali szczegółowy harmonogram prac Komisji.

Kto będzie brał udział w jej pracach?

Chcemy skupić w niej reprezentantów jak największej liczby instytutów naukowych, które nas wsparły w walce o polską historię. W przeciągu kilku tygodni chcemy zorganizować w Krakowie spotkanie inaugurujące Komisję. Wtedy przedstawimy program działania i główne założenia. Liczymy na to, że zgrupujemy naukowców, na początek zapewne w większości historyków. Jednak z czasem będziemy nasze prace rozszerzać o specjalistów z innych dziedzin.

Przygotowujecie Państwo propozycje związane z całym systemem edukacji?

Docelowo chcemy, by Komisja zajęła się kształceniem młodych ludzi w Polsce, od szkoły podstawowej aż do studiów. Temu trzeba się przyjrzeć i coś zmienić, polepszyć. Nad tymi sprawami muszą pracować uznani eksperci.

Zmiany w edukacji są naglące. Postulat wycofania się z rozporządzenia dot. historii wciąż jest aktualny?

Na początek mamy dwa postulatu. Po pierwsze, natychmiastowe wycofanie zarządzenia MEN ws. programu nauczania. W tej sprawie będziemy zbierać podpisy, które złożymy w kwietniu w resorcie. Po drugie, oczekujemy ujawnienia danych wszystkich ekspertów resortu, którzy opracowali nowe programy nauczania. Prawnicy przygotowują dla nas materiały dotyczące odmowy ujawnienia nazwisk ekspertów resortu, pracujących nad tymi zmianami.

MEN dotąd był niechętny dla Państwa postulatów

Rzeczywiście. Myśmy jednak znów wezwali szefową MEN do przyjazdu do Krakowa i rozpoczęcia rozmów o polskiej edukacji. Jeśli Pani minister nie przyjedzie, jeśli rozporządzenie nie zostanie wycofane, protesty w całej Polsce będą się nasilać.

Rozpoczęcie prac Komisji nie oznacza, że rezygnujecie z protestów?

Nie, kontynuujemy protest i sprzeciw wobec rozwiązań MEN. Myśmy naszą głodówkę w Krakowie skończyli w piątek, wciąż trwa protest głodowy w Warszawie. Akcja będzie się rozszerzać. Zebraliśmy około 30 tysięcy podpisów z poparciem naszych postulatów. Będziemy się starali tych ludzi włączyć w akcje sprzeciwu wobec propozycji Ministerstwa.

Rozmawiał KL
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook