Jedynie prawda jest ciekawa


Kaliningradzki straszak na Europę

22.12.2013

Według niemieckiego dziennika “Bild” oraz prokremlowskiej “Izwiesti” Rosja umieściła w Obwodzie kaliningradzkim mobilne wyrzutnie rakiet Iskander-M o zasięgu ok. 500 km, które mogą przenosić głowice nuklearne.

Takie posunięcie ze strony Moskwy to efekt ekspansywnej polityki Putina oraz bierności Unii Europejskiej, NATO oraz Polski.

Obwód kaliningradzki, będący owocem jałtańskiego porządku, to mała, silnie zmilitaryzowana rosyjska forteca w środku Europy. W Bałtyjsku ma siedzibę Flota Bałtycka, z ponad 90 okrętami, 25000 żołnierzy, silnie eksponowanymi wojskami rakietowymi (w ubiegłym roku w obwodzie znalazł się najnowszy system rakietowy S-400 Triumf) oraz kilkudziesięcioma samolotami i śmigłowcami, w tym zdolnymi przenosić bomby atomowe myśliwcami Su-27. W 2001 roku “Washington Times” donosił o rozmieszczeniu w obwodzie taktycznej broni nuklearnej, wykorzystując luki w traktacie o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie z 1990 roku.

Także o umieszczeniu Iskanderów w obwodzie mówiło się już od pewnego czasu i choć Władimir Putin na dorocznej konferencji prasowej zaprzeczył, że rozmieszczono rakiety, to zwykła ostrożność i historia stosunków z Rosją nakazują podchodzić z dystansem do zapewnień rosyjskiego prezydenta. Zresztą, po co Moskwa miałaby publicznie chwalić się swoimi planami militarnymi, które z reguły mają ściśle tajny charakter?

Remilitaryzacja obwodu wpisuje się w realizowany od kilku lat przez Moskwę plan wielkiej modernizacji wojsk. W 2009 roku Dmitrij Miedwiediew podpisał decyzję o zakupie 20 samolotów An-124, które mogą transportować uzbrojone pojazdy-wyrzutnie Iskander o wadze ok. 42 ton. Na początku tego roku do służby wszedł najnowocześniejszy okręt podwodny o napędzie atomowym “Jurij Dołgorukij”, który docelowo ma zostać wyposażony w rakiety R-30 Buława zdolne do przenoszenia głowic nuklearnych na odległość 8000 km. Rosjanie przyspieszają też prace konstrukcyjne nad czołgiem nowej generacji “Armata”, które mają zakończyć się w 2015 roku. Kilka dni temu przeprowadzono próby z największą rakietą ICBM “Sarmata”, która ma zastąpić obecnie używane pociski R-36M “Szatan”. To tylko kilka wyjątków z szacowanego na 650 mld dolarów programu modernizacji armii. Okazuje się zatem, że rozmowy dotyczące redukcji zbrojeń to jedno, a rozbudowa arsenałów to drugie, a to powinno budzić jeszcze większe zaniepokojenie w Warszawie, Brukseli i Waszyngtonie.

Rozmieszczenie rakiet w Kaliningradzie, to ruch wymierzony nie tylko w Polskę, ale także w Europę. Władimir Putin umieszczając tam Iskandery oraz budując bazy lotnicze na Białorusi pod samą granicą Polski, będącej zarazem granicą NATO i Unii Europejskiej chce pokazać, że Rosja wciąż jest w grze i może skutecznie realizować swoją ostrą politykę względem Europy i w pewnym zakresie USA. Wyrażają to poniekąd słowa ministra obrony FR, Siergieja Szojgu: “mamy czym odpowiedzieć na działania Zachodu, a we własnym kraju możemy stawiać rakiety gdzie nam się podoba“. Trudno uwierzyć, by takie słowa padały, bez konsultacji z Władimirem Putinem i bez głębszego namysłu.

Rakiety rozmieszczone w Kaliningradzie mogą nigdy nie zostać użyte (choć tego w 100% nie da się wykluczyć). Wystarczy jednak, że Iskandery są w obwodzie i jako broń psychologiczna będzie wystarczającą siłą nacisku na Europę, która pozwoli Moskwie osiągać doraźne cele np. korzystniej handlować z Unią, czy rozgrywać sprawę Ukrainy. Sama świadomość, że Rosja w centrum Europy stawia gotowe do odpalenia rakiety z pewnością silnie działa na wyobraźnię europejskich polityków, zwłaszcza że wielu z nich uważa Rosję, za państwo nieobliczalne.

Zaniepokojenie rosyjskimi planami rozmieszczenia rakiet w Kaliningradzie wyraził amerykański Departament Stanu, obawiając się destabilizacji w regionie. Jest to o tyle niezrozumiałe, że to za prezydentury Obamy Stany Zjednoczone oddały pole Moskwie, rezygnując z budowy tarczy antyrakietowej w Europie. Rosja korzystając z tego faktu podjęła bardziej ofensywną politykę względem Zachodu jednocześnie spychając jego przedstawicieli do defensywy. Tymczasem polski MSZ bagatelizuje sprawę Iskanderów w obwodzie. Sikorski w swoim stylu uznał prasowe doniesienia za “przesadzone”, a że sprawa dotyczy całego NATO, to w związku z tym będzie konsultowana na szerszym forum.

W 1939 roku taka dyslokacja wojsk u granic Polski byłaby zapewne poczytana jako wstęp do wojny, a na pewno spotkałaby się z ostrą reakcją polskich władz. Oczywiście, ówczesnej sytuacji nie można porównywać z dzisiejszą, co nie oznacza, że Polska nie powinna stanowczo reagować na neoimperialne ruchy ze strony Moskwy oraz pobudzić do działania Unię i Pakt Północnoatlantycki. Niestety minister Sikorski (aspirujący do ważnych funkcji w NATO czy UE) zamiast twardej i zdecydowanej reakcji, woli porozmawiać z dziennikarzami o Dodzie.

Poza działaniami na stopie dyplomatycznej polskie władze powinny zastanowić się nad nową strategią obrony kraju i działaniami na rzecz powiększenia potencjału militarnego Polski. Jeśli projekt amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Europie ostatecznie upadnie, a wiele wskazuje na to, że tak się stanie, to Polska powinna zastanowić się nad budową własnego systemu obrony antyrakietowej, wzorowanego chociażby na izraelskiej “Żelaznej Kopule”.

Marcin Strzymiński  

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook