Jedynie prawda jest ciekawa


Kaleta: Komisja weryfikacyjna będzie działać skutecznie

15.05.2017

"Komisja weryfikacyjna do spraw reprywatyzacji będzie analizowała decyzje, które były wydawane wiele lat wstecz, a na mocy których oddawano nieruchomości warszawskie. Komisja będzie odpowiedzialna za to, by nieruchomości, które trafiły bezprawnie w ręce osób trzecich, wróciły do majątku państwowego" - powiedział w programie „Gość poranka” na antenie TVP Info Sebastian Kaleta, rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości.

Członkowie komisji zostaną wybrani przez Sejm pod koniec maja. PiS zgłosi do komisji weryfikacyjnej ws. warszawskiej reprywatyzacji cztery osoby; będą to: Łukasz Kondratko, Marcin Horała, Jan Mosiński i Sebastian Kaleta. Na czele komisji stanął wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. 

Sebastian Kaleta powiedział, że w Ministerstwie Sprawiedliwości powstał specjalny departament, który – zgodnie z ustawą – ma zapewnić zaplecze administracyjno-biurowe dla komisji.

Podkreślił, że działania prokuratury pokazują, że komisja będzie działać skutecznie.

"Jestem przekonany, że komisja będzie skutecznie rozliczała reprywatyzację. Wynika ono z tego, że widzimy działania prokuratury, które w ostatnich tygodniach, miesiącach pokazują, że to, o czym mówiło się przez lata w Warszawie, a instytucje państwowe zamiatały sprawę pod dywan. Jeszcze rok temu Hanna Gronkiewicz-Waltz pytana w jednej audycji, czy mieliśmy do czynienia z dziką reprywatyzacją powiedziała, że to nie była dzika, ale normalna reprywatyzacja. Widzimy działania prokuratury – 8 osób w areszcie, prawie 20 z zarzutami. Wskazują one na to, że raczej z normalnością w tym procesie nie zawsze mieliśmy do czynienia" - przypomniał Kaleta.

Rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Sebastian Kaleta poinformował, że „w Warszawie zreprywatyzowano ok. 4 tysięcy nieruchomości.” 

"Proces reprywatyzacyjny również dotyczył osób, które były prawowitymi spadkobiercami nieruchomości. Podmiotem odpowiedzialnym za wydawanie decyzji dotyczących nieruchomości w Warszawie jest prezydent miasta Hanna Gronkieiwcz-Waltz. Proces reprywatyzacji polegał na tym, że najpierw uchylano decyzję z dekretu Bieruta, następnie osoba, która twierdziła, że ma prawo do nieruchomości, udawała się do urzędu warszawskiego i wnosiła o oddanie tej nieruchomości" - mówił Kaleta.

Kaleta oświadczył, że „komisja będzie zajmowała się również nieruchomościami wartymi niekiedy kilkaset milionów złotych.” 

"Jeśli komisja skutecznie odwróci skutki bezprawnych reprywatyzacji, jeśli takie zostaną udowodnione, to majątek państwowy zyska gigantyczne środki" – dodał Sebastian Kaleta,

Według rzecznika Ministerstwa Sprawiedliwości poważne prace komisji mają rozpocząć się już w czerwcu. 

wkt/tvp info

[fot. screen/TVP Info]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook