Jedynie prawda jest ciekawa


Kaczyński: trzeba zbadać, dlaczego likwidowano polską armię

16.05.2014

"Kiedyś trzeba będzie zbadać, dlaczego do tego doszło, czy to tylko wynik głupoty" mówi portalowi Stefczyk.info prezes PiS.


Stefczyk.info: Czy da się jeszcze odtworzyć wspólnotę państw zagrożonych przez Rosję, którą tak skutecznie, choć z wielkim wysiłkiem, budował śp. Prezydent?

Jarosław Kaczyński, prezes PiS: Taka wspólnota może być skuteczna, o ile będzie poparcie prezydenta Stanów Zjednoczonych. W przypadku wyprawy do Gruzji takie poparcie, bardzo wyraźne, było. Pamiętajmy też, że to niezwykle trudny projekt. Zwolenników trzeba energicznie przyciągać, tym bardziej, że w wielu krajach mamy do czynienia z antypolskimi emocjami, z brakiem racjonalności. Ale sytuacja jest dynamiczna. Np. na Ukrainie sytuacja zmieniła się na korzyść. Najtrudniej byłoby pewnie z Litwinami. Ale prezydent Grybauskaite jest partnerem, z którym można budować. Dwa dni przed 10 kwietnia powiedziała przecież mojemu bratu: "Trwa ofensywa rosyjska we wszystkich krajach b. ZSRR. Pan jest naszą ostatnią nadzieją".

Co dziś może zapewnić Polsce bezpieczeństwo? W tych wyborach  to pytanie jest ważne.

My mówimy jasno: po pierwsze, wyraźna obecność Amerykanów. Nie chodzi o siły, które np. stacjonowały w Niemczech Zachodnich, a więc 200 tysięcy żołnierzy, ale o takie siły, żeby było jasne, że Rosjanie atakując Polskę, muszą zaatakować armię amerykańską. W przewidywalnej przyszłości Moskwa nie zdecyduje się na taki krok.

A po drugie?

Musimy mieć taką armię, żeby innym chciało się nam pomagać. A więc zdecydowane zwiększenie naszej własnej siły obronnej, bo ta, która jest, ma charakter groteskowy. Niespełna 100-tysięczna armia, gdzie 1/3 to oficerowie, a druga 1/3 to podoficerowie, miałaby sens, gdyby można ją było szybko rozwinąć do dużej skali. Tymczasem nasz wskaźnik możliwości mobilizacajnych jest dramatycznie niski, sześciokrotnie niższy niż średnia w Unii Europejskiej. Ten rząd dokonał, niezależnie od tego, co mówi, likwidacji możliwości obronnych państwa. I kiedyś trzeba będzie zbadać, dlaczego do tego doszło, czy to tylko wynik głupoty.

W sferze energetycznej?

Gazoport, gazociąg do Danii, no i gaz łupkowy. Trzeba pamiętać o własnych złożach gazowych, no i oczywiście o węglu. Dziś więcej węgla importujemy niż sprzedajemy. Mamy również złoża węgla brunatnego, który Niemcy intensywnie eksploatują.

not. JK

[fot. PAP/Darek Delmanowicz]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook