Jedynie prawda jest ciekawa


Kaczyński: Realizujemy rozsądnie nasz program

17.11.2016

-Jeżeli ktoś nie naprawia błędów, brnie w błędy, to mamy do czynienia z czymś bardzo niebezpiecznym. Tak było za naszych poprzedników- powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński na antenie TVP1 i TVP Info, podsumowując rok rządów PiS.

Prezes Kaczyński został poproszony o ocenę roku rządów Prawa i Sprawiedliwości. -To był trudny rok, ale ocena jest bardzo dobra. Nie wszystko się mogło udać, ale udało się bardzo dużo. Wiem jak to ocenią nasi przeciwnicy, ale to zwykła gra. Jeżeli spojrzeć na fakty, a nie na słowa, to można powiedzieć, że program, który przedstawiliśmy w kampanii wyborczej jest realizowany energicznie i rozsądnie, tam gdzie trzeba było się cofnąć, cofnęliśmy się. Nie ma żadnego dogmatyzmu, ale jest głębokie przekonanie, że najpierw trzeba pomóc najbiedniejszej części społeczeństwa, ma to znaczenie przyszłościowe, ale także znaczenie gospodarcze. Jest to kompleksowy plan, gdzie różnego rodzaju działania się zazębiają- ocenił prezes PiS.

Dopytywany co się nie udało, odpowiedział: -Chociażby podatek handlowy. Również nie wszystkie decyzje personalne okazały się dobre. (...) Interes kraju to priorytet, inne względy powinny być drugorzędne- mówił. Prezes wyjaśniał także przyczyny braku podwyższenia kwoty wolnej od podatku. -Nie od razu Kraków zbudowano. Musieliśmy się liczyć z możliwościami. Państwo zostało pozostawione w stanie bardzo niedobrym. W tym system podatkowy. Stan gospodarki był taki, jaki być nie powinien przy mądrym gospodarowaniu- tłumaczył, dodając: "Pewne rzeczy muszą być rozłożone w czasie. Pomysł, aby stworzyć nowy system podatkowy, jest w tej chwili analizowany i sądzę, że w ostatecznym rachunku zostanie wprowadzony i w 2018 roku zacznie obowiązywać."

Prezes poproszony o porównanie obecnego rządu, ze swoim rządem w latach 2005-2007, odpowiedział: -To był rząd koalicyjny, a koalicjanci byli bardzo trudni, co komplikowało nasze przedsięwzięcia. Niektóre ich działania obciążały nas politycznie. Dziś nasz rząd może działać o wiele sprawniej. Jeżeli chodzi o ataki, to wtedy mi się wydawało, że jesteśmy na szczycie, okazało się, że jednak można być wyżej- podsumował.

Prezes Kaczyński potwierdził, że gdyby to on był premierem, skład rządy byłby ten sam.  Dopytywany o stan Unii Europejskiej, powiedział: -Jeżeli nie zostaną odrzucone pewne idee, które okazały się błędne to kryzys będzie się pogłębiał. Należy podkreślić rolę państwa narodowego. UE ma wielkie szanse, ale jako związek suwerennych państw narodowych, oczywiście przy oddaniu części praw Unii- tłumaczył, dodając: "Dzisiaj prawo w Unii Europejskiej obowiązuje jedynie do granicy interesów najważniejszych. Jeżeli ustanawiamy jakiś porządek, to trzeba go przestrzegać."

Pytany o poparcie przez polski rząd Donalda Tuska, powiedział: "Polska powinna życzyć dobrze Unii i jej kierownictwu. Uważamy, że ściślejsze kierownictwo unijne mogłoby być silniejsze. Jeżeli  jest tam osoba, która może stać się przedmiotem zarzutów karnych, z całą pewnością Unia się nie wzmocni." Pytany o sytuację Polski w UE, Jarosław Kaczyński powiedział: "Nasze dążenie do podmiotowości, nasza odmowa podporządkowania się jest zjawiskiem, które zmienia sytuację Unii Europejskiej szerzej. Bo leżymy w strategicznym miejscu."

-Sytuacja , która była poprzednio, kiedy Polska w jakimś sensie zanikała politycznie była wygodna. Jeśli to się zmienia mamy do czynienia ze stanem, który będzie wywoływał reakcję. Trzeba to przeżyć- mówił lider PiS. -Druga sprawa to jest kwestia negacji już nie lewicy, ale czegoś co jest skrajną lewicą – w wielu instytucjach UE. My nie jesteśmy formacją skrajnie lewicową, choć też nie skrajnie prawicową. y jesteśmy umiarkowaną prawicą ale to także się bardzo ale to bardzo  nie podoba. Z tego wyciągane są wnioski, że a nuż by się udało jakoś nas od tej władzy odpędzić.  To się nie udaje- tłumaczył. 

Na wzmiankę, że Polska jest oskarżana o brak demokracji Jarosław Kaczyński – odpowiedział: -Język ma to do siebie, że można nim wypowiedzieć wszystko. Mógłbym powiedzieć, że siedzi przede mną cesarz Chin. Mogę to powiedzieć, tylko to nie ma żadnego związku z rzeczywistością. I  taki sam związek z rzeczywistością mają dziś stwierdzenia, że mamy zagrożenie demokracji w Polsce. Dzisiaj demokracja ma  się znacznie lepiej niż w czasach rządów PO i PSLu- podkreślił.  

-Te partie przez jakiś czas rzeczywiście kontrolowały wszystko, łącznie z samorządami i z sądami. Prowokacja dziennikarska świetnie to pokazała – mówię o sądzie gdańskim . Wszystkie instytucje włącznie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich należały do jednej formacji. I wtedy uważano, że demokracja jest niezagrożona. A żadnego elementu kontroli – nie było.  Gdy uzasadniałem wotum nieufności dla rządu – dokładnie to pisałem. To nie zostało wzięte pod uwagę.  Także  media tego nie zauważały. A to rzeczywiście była sytuacja trudna- mówił prezes PiS. 

To, że nam się coś dzisiaj wmawia to to jest zwykłe oszustwo, najnormalniejsze oszustwo, używając  potocznego określenia – "odwracanie kota ogonem". Za ich czasów było poważne zagrożenie demokracji- powtórzył. Na uwagę, że to za rządów Prawa i Sprawiedliwości pojawiły się marsze KODu na ulicach, Jarosław Kaczyński stwierdził: "Myśmy tez protestowali. Tylko nie używaliśmy takich określeń." 

-Jest pewna grupa, która naszej władzy się obawia. Obawia się, że pewien system w Polsce, system  dystrybucji dóbr będzie zmieniony. On rzeczywiście jest zmieniany. Pewne grupy na tym tracą. Jeśli pani Iks dostawała sumę Ygrek na swoje przedsięwzięcie, a teraz dostaje tylko 10 proc. to ona straciła i reaguje. Ale to nie ma nic wspólnego z zagrożeniami demokracji- tłumaczył Jarosław Kaczyński. 

-Pewna grupa miała przywileje , już tych  przywilejów nie ma. I jak powiedziała pewna reprezentantka środowiska - chciałaby, żeby sytuacja wróciła do poprzedniej normy – ona wyraziła w najpełniejszy sposób o co chodzi- dodał b. premier. Potwierdził, że w Polsce wciąż jeszcze są grupy uprzywilejowane.-Są to grupy celebryckie, pewnej części biznesu, który funkcjonował nie na zasadach rynkowych. Miały dostęp do zysków, które dalece przekraczały to,  co zyskałyby w normalnych warunkach rynkowych. Nigdzie na świecie nie jest idealnie. Ale nasz rynek jest jeszcze bardzo często zakłócony w wysokim stopniu. Choćby straty na Vacie. To są czyjeś dochody. My nie ukrywamy, że chcemy je ukrócić. Ktoś na tym straci- powiedział. 

Jak tłumaczył Jarosław Kaczyński zmiany są potrzebne w wielu dziedzinach, praktycznie we wszystkich resortach: "Najbardziej palące to reforma oświaty i służby zdrowia.** Musimy zreformować administrację,  wszystko, co funkcjonowało w administracji gospodarczej. Także w sferze kultury jest bardzo wiele do zmiany. Tych zmian musi być dużo. Tylko trzeba to rozłożyć na pewne etapy. Nie da się wszystkiego zrobić na raz. Liczymy, że będziemy rządzić dłużej i liczymy,że nasze rządy się skończą to  Polska będzie  zdrowsza, lepsza i lepiej się rozwijająca. Silniejsza."

Na pytanie dlaczego za trzy lata wyborcy mieliby ponownie głosować na PiS – Kaczyński odpowiedział: -Bo będą dostrzegali,że coś zapowiadaliśmy i to zrobiliśmy. Że sytuacja się poprawia. Że będzie uczciwiej.  To też jest ważne. Wielu Polaków przyjęło do wiadomości,że musi być nieuczciwie. Przekonają się , że może być dużo uczciwiej. To jest sprawa i  skali makro i w skali mikro- stwierdził. -To są te układy układziki, niektórzy używają mocniejszych określeń. I z tym trzeba walczyć. Jak przyznał takie układy mogą też powstawać wokół PiS, ale zaznaczył: "Ale tym się różnimy od naszych przeciwników, że potrafimy na to zareagować. Myśmy już  na to zareagowali za poprzedniej władzy, wiedząc że nas to pewnie będzie kosztować  oddanie. Ale zdecydowaliśmy – trudno"-mówił premier Kaczyński nawiązując do afery gruntowej, która zakończyła się przegranymi przez PiS wyborami. -Dywagacje, że miało to być jakaś prowokacja polityczna są prowadzone przez ludzi, którzy w ogóle nie rozumieją, co to znaczy być uczciwym- dodał. 

Pytany, czy na spełnienie wszystkich złożonych przez PiS obietnic starczy pieniędzy  - prezes PiS odpowiedział: "Sądzę, że uszczelnienie systemu podatkowego i wzrost gospodarczy – sprawią, że wystarczy". -A co będzie, jeśli zyski związane ze zwrotem VAT okażą się przeszacowane – dopytywał dziennikarz.  -Politycy są od tego, by rozwiązywać problemy. Z każdym problemem będziemy się starali uporać. Uczciwa i kompetentna władza będzie w stanie to uczynić. Ale nie widzę podstaw do takiego pesymistycznego założenia. Jest jeszcze sporo zasobów, do których można sięgnąć. Tylko się nie da wszystkiego zrealizować od razu. Bo to by musiało prowadzić do różnego rodzaju konfliktów. Natomiast krok po kroku zmiany  – będą  wprowadzone. Choć nie obiecuję, że zbudujemy państwo idealne- zastrzegł prezes PiS. 

Komentując sprawę rozpoczętych właśnie przez prokuraturę ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej Jarosław Kaczyński powiedział natomiast:-To jest bardzo trudny czas, to jest bardzo bolesne ale po prostu niezbędne. Ja sobie z tego zdaję sprawę. Ja pojutrze będę po raz drugi na pogrzebie mojego brata i bratowej. To nie było tak, żebym ja  tego chciał ale to  jest siła wyższa. Konieczność prawna- powiedział Jarosław Kaczyński.

fot.[PAP/Tomasz Gzell]

pc/kk/ansa/ TVP1/TVP InfoWarto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook