Jedynie prawda jest ciekawa


Kaczyński: Pomnik Lecha mógłby powstać przed MPW

10.05.2012

wPolityce.pl: Panie premierze, Hanna Gronkiewicz-Waltz ogłosiła niedawno, w wywiadzie dla "Super Expressu", że w sprawie pomnika śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego problemem nie jest sama idea pomnika, ale miejsce - Krakowskie Przedmieście. Jak pan odniesie się do tej wyraźnej zmiany linii władzy?

Jarosław Kaczyński: Mamy do czynienia z powolnym wycofywaniem się władzy, pod naciskiem. Ciągle chcąca się bronić armia nie widzi już innych możliwości niż dokonywanie manewrów odwrotowych. Tak bywa w życiu publicznym, które w pewnym sensie jest "wojną prowadzoną innymi metodami", tak jak wojna jest "polityką prowadzoną innymi metodami".

Ale potrzebna jest całkowita zmiana sytuacji, a po pani Gronkiewicz-Waltz tej zmiany się nie spodziewam. Jestem przekonany, że powstanie pomnik, i pomnik ofiar, i pomnik mojego brata, ale, miejmy nadzieję, to już będą inne czasy. Może wówczas ten problem miejsca nie będzie już taki istotny.

Wydaje mi się zresztą, że miejsce, w którym rozmawiamy, Muzeum Powstania Warszawskiego, jest takim miejscem, przy którym ten pomnik mógłby powstać. Oczywiście nie na terenie Muzeum, ale przed Muzeum, przy ul. Towarowej. To jest miejsce naprawdę dobre. Mówię oczywiście o pomniku z prawdziwego zdarzenia.

To Muzeum jest oczywiście Muzeum Powstania Warszawskiego, ale jest w jakiejś mierze symbolem bardzo poważnej części polityki mojego brata. Bo polityka historyczna, odbudowa świadomości historycznej, patriotycznej, to był ogromnie istotny kierunek działań śp. prezydenta. Dlatego sądzę, że to miejsce byłoby z tego punktu widzenia nie najgorsze.

Przy tym ul. Towarowa to duża warszawska ulica, którą bez wielkich strat można by nazwać imieniem Lecha Kaczyńskiego.

Jest oczywiście jeszcze kwestia pomnika ofiar katastrofy, i tutaj trzeba się upierać przy Krakowskim Przedmieściu. Mam nadzieję, że przyjdzie taki dzień, że opory konserwatora zabytków zostaną przełamane.

 

rozm. wPolityce.pl

[fot. wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook