Jedynie prawda jest ciekawa


Kaczyński: musi istnieć alternatywa

09.01.2012

O szansach Prawa i Sprawiedliwości na zdobycie władzy, mediach w III RP i rządach Platformy Obywatelskiej mówi w wywiadzie dla tygodnika „Uważam, Rze” Jarosław Kaczyński. Prezes PiS ocenia także nową inicjatywę polityczną Zbigniewa Ziobry i Jacka Kurskiego - Solidarną Polskę:

To projekt moim zdaniem w istocie prywatny, głównie chodzi o interesy kilku osób, o ponowne wejście do Parlamentu Europejskiego. Inne cele są drugoplanowe. (...) Z punktu widzenia prawicy całe przedsięwzięcie jest nie do obrony – nawet gdyby przekroczyli pięć procent, to i tak w sumie obniżają tylko wyraźnie wynik prawicy. Podzielenie tych głosów, które otrzymaliśmy, daje łącznie znacznie mniej mandatów.  Nawet o 1/4. To działalność szkodliwa i czysto prywatna.

Prezes PiS podkreśla, że czekanie na władzę - nawet długie - nie jest niczym nadzwyczajnym w systemach demokratycznych:

Każdy kto zna historię państw demokratycznych wie, że jedna partia czasem rządzi i cztery kadencję albo jak w Bawarii czy w innym sensie we Włoszech przeszło dziesięć.  A dwie kadencje jednych rządów to zjawisko częste.

Dlaczego więc nie udało się w zeszłorocznych wyborach przejąć władzy? Kaczyński odpowiada:

(...) jeżeli jakaś władza ma potężne poparcie mediów, atakujących jednocześnie brutalnie opozycję, a równocześnie stopa życiowa i poziom konsumpcji w kraju rośnie, to naprawdę trudno taką partię pokonać.

(...) To nie jest żaden cud, nie efekt jakiś nadzwyczajnych zdolności liderów tej formacji, a wynik tego iż ludziom się poprawia, a jednocześnie słyszą jak jest wszystkim wokół dobrze zaś krytykujący władzę to rzekomo jakieś niecne postacie. Utrzymanie władzy nie jest w tej sytuacji niczym niezwykłym.


Odnosząc się do ciągłych ataków na swoją osobę, Kaczyński stwierdza:

To jest powtórzenie tego co przez lata robiono np. z Victorem Orbanem. Dokładnie te same klisze. Decyduje przeświadczenie naszych przeciwników, że moje odejście zmieni charakter partii w miękką alternatywą i ją rozbije. Do tego sprowadzają się żądania wielu ludzi, np. Dariusza Karłowicza.

(...) Tak naprawdę chodzi o zwykły oportunizm i poddanie lub oddanie wielu spraw. Podkreślam: tu nie chodzi o mnie, ale o wyborców, o ludzi wiernych wbrew wszystkiemu wielu ważnym sprawom, którzy na to nie zasługują. Czy można nazwać elastycznością rozmowy z Palikotem? Nie. Nie możemy zgodzić się na system polityczny w którym alternatywa dla partii rządzącej staje się jej kopią, nie niesie poważnej obietnicy zmiany.

Ciekawa jest odpowiedź prezesa PiS na pytanie braci Karnowskich, dlaczego ludzie w PO "potrafią znosić bardzo wiele, całkowicie sprzeczną z ich poglądami politykę rządu, liczne upokorzenia, a w PiS krzyczą z powodu brzęczącej w pokoju muchy":

Panowie, nie udawajcie, że nie rozumiecie iż bycie w establishmencie, a nawet na jego obrzeżach, jest nieporównanie łatwiejsze. Wielokrotnie słyszałem od różnych działaczy, że już nie mogą wytrzymać tej presji medialnej i nie tylko, że dzieci bywają obrażane bo mama jest w PiS. To też są motywy takich wyborów. Dlatego będąc w partii władzy potrafią znieść wiele. Bo dziś ludziom establishmentu wolno w Polsce wszystko, ludzie opozycji bywają traktowani jak kategoria gorsza. Nie ma żadnych reguł. To widać na każdym kroku, także w mediach.
 

Cały wywiad w najnowszym numerze tygodnika "Uważam Rze".

Jak

[Fot. Mik]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook